Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Listy wyborcze PiS już gotowe?

26.07.2015

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otworzy warszawską listę partii w wyborach do Sejmu, drugi ma być wiceprezes Mariusz Kamiński; Beata Szydło wystartuje z okręgu chrzanowskiego - listy PiS będą wstępnie zatwierdzone w sierpniu; ostateczne rozstrzygnięcia zapadną na początku września.

Do końca tygodnia struktury okręgowe miały czas na przesłanie alfabetycznej propozycji list do centrali partii. Na propozycjach list dominują obecni parlamentarzyści, samorządowcy, a także działacze społeczni.

Wiadomo, skąd wystartują najważniejsi politycy PiS. Liderem na listach wyborczych w Warszawie będzie tradycyjnie prezes PiS. Kandydatka PiS na premiera i wiceprezes partii Beata Szydło chce kandydować - jak dotąd - z okręgu chrzanowskiego.

Wiceprezes PiS Mariusz Kamiński ma otrzymać dwójkę w stolicy, kolejny wiceszef partii Adam Lipiński wystartuje z Legnicy. Joachim Brudziński otworzy listę w Szczecinie.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł do partii, na liście wysłanej przez władze okręgu łódzkiego nie znalazł się Antoni Macierewicz (do tej pory startował w okręgu piotrkowskim), jednak swoje propozycje osobno przesłały struktury PiS w Piotrkowie Trybunalskim i na nich nazwisko Macierewicza już jest.

Nie wiadomo, skąd wystartuje prof. Piotr Gliński. Jak dowiedziała się PAP - Gliński chciałby ubiegać się o mandat posła ze stolicy - brany jest jednak pod uwagę na Podlasiu, być może w Łodzi.

Na listach PiS znajdą się też przedstawiciele Solidarnej Polski i Polski Razem. Gwarantuje to umowa podpisana przez te ugrupowania w zeszłym roku. Lider SP Zbigniew Ziobro wystartuje najprawdopodobniej z ostatniego miejsca w Kielcach, a szef PR Jarosław Gowin zamknie listę w Krakowie.

- Do końca tygodnia był czas na to, żeby do centrali partii spłynęły propozycje z poziomu powiatów, komitetów gminnych. Po akceptacji struktur okręgowych w porządku alfabetycznym każda kandydatura z uzasadnieniem trafiła do kierownictwa - poinformował szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

- Chcemy sprawdzić, czy partia jest od strony organizacyjnej przygotowana, żeby podjąć rywalizację z konkurencją polityczną na lokalne autorytety. Teraz nad listami będziemy pracować w centrali partii. Przy okazji kolejnego posiedzenia Sejmu przypadającego na 4-5 sierpnia będziemy prosili o ewentualne uzupełnienia czy wyjaśnienie wątpliwości - dodał.

Brudziński zaznaczył, że to od decyzji Jarosława Kaczyńskiego zależy, kiedy będzie zwołane posiedzenie najwyższych władz partii - komitetu politycznego, który zatwierdzi listy. - Myślę, że posiedzenie odbędzie się w sierpniu - dodał.

Podkreślił, że ostateczny kształt list będzie znany na początku września tuż przed ich rejestracją w okręgowych komisjach wyborczych. - Znając historię budowy list, często bywa tak, że po ostatecznej akceptacji przez komitet polityczny ktoś uznaje, że jest na przykład za nisko na liście i rezygnuje - powiedział.

Brudziński zapowiedział, że na listach znajdą się obecni parlamentarzyści, ale też ludzie młodzi, dotychczas nie zasiadający w Sejmie; nie zabraknie też "nowych twarzy".

- Na celebrytów, ludzi znanych z tego, że są znani, z Platformą nie będziemy konkurować. Budujemy listy merytoryczne. Poważnie traktujemy wyborców. Na listach powinny znaleźć się doświadczeni politycy, samorządowcy. Będzie miejsce dla ludzi młodych zaangażowanych w działalność społeczną i polityczną. Oczywiście będą przedstawiciele polskiej nauki - podkreślił.

Listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów komitety będą mogły zgłaszać PKW do północy 15 września.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

 2. tr-st-st 20.10.2016

  Tusk o karaniu Polski za TK: To mało prawdopodobne

  Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej.

 3. mid-16a20063 20.10.2016

  Sejmowa awantura o Caracale

  "Powtarzanie, że mamy do czynienia wyłącznie z zamówieniem w Mielcu i wyłącznie z zamówieniem helikopterów Black Hawk jest nieprawdą" - podkreślił minister Antoni Macierewicz.

 4. dudusonieplnoSI 20.10.2016

  Prezydent o tworzeniu szans niepełnosprawnym

  "Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną".

 5. put-sts 20.10.2016

  Ta taśma podważa ustalenia komisji Millera i MAK

  Rozmowa 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku b. premierów Polski i Rosji -Donalda Tuska i Wladimira Putina - przedstawia przebieg katastrofy smoleńskiej w sposób sprzeczny z konkluzjami MAK i komisji Millera - oświadczył w czwartek resort obrony narodowej.

 6. was-st 20.10.2016

  W listopadzie ruszą przesłuchania świadków ws. Amber Gold

  -Pierwszym bardzo istotnym świadkiem jest prok. Kijanko. Moja determinacja, aby ten świadek był przesłuchany pierwszy jest daleko posunięta- mówiła podczas czwartkowego posiedzenia szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS).

 7. maciereiwczocaracalachwsejmieSI 20.10.2016

  Szef MON: ws. Caracali nie było gwarancji 6 tys. miejsc pracy

  "Grupa posłów w pełni świadomych, cynicznych i bezwstydnych działa na rzecz międzynarodowych koncernów przeciw państwu polskiemu”.

 8. gronkowiecipisSI 20.10.2016

  PiS: Skandaliczna postawa prezydent Warszawy

  "Na posiedzenie komisji samorządu terytorialnego została zaproszona Hanna Gronkiewicz-Waltz, niestety pani prezydent zignorowała to zaproszenie, zlekceważyła posłów".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook