Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

List PiS do przewodniczącego PKW

29.04.2015

Tak, jak zapowiadał Jarosław Kaczyński, partia Prawo i Sprawiedliwość wysłała do przewodniczącego PKW pismo. Prosi w nim o przeanalizowanie hasła wyborczego Bronisława Komorowskiego.

Tak, jak zapowiadał Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość napisało i wysłało list do przewodniczącego PKW. Partia prosi, aby zostało przeanalizowane hasło wyborcze Bronisława Komorowskiego. Urzędujący prezydent wzywa w nim do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich już w pierwszej turze. PiS uważa, że hasło to może zachęcać członków obwodowych komisji wyborczych o ingerencję w procedurę wyborczą.

 

TREŚĆ LISTU

Szanowny Panie Przewodniczący,

   mając na uwadze konferencję prasową Sztabu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, z dnia 27 kwietnia 2015 r., podczas której zaprezentowano hasło wyborcze ukierunkowane na agitację w ostatnich dniach kampanii, tj. „Rozstrzygnijmy wybory w pierwszej turze”, wyrażam zaniepokojenie oraz zdumienie propagowaniem haseł ingerujących w procedurę wyboru najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej.

 

    Kampania wyborcza, której immanentnym elementem jest agitacja wyborcza, polega z mocy definicji legalnej z ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r., nr 21, poz. 112, ze zm.), na publicznym nakłanianiu lub zachęcaniu, do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Praktyka prowadzenia kampanii wyborczych pod reżimem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., usprawiedliwia hasła wyborcze o różnych treściach i wszelkich formach. Pomysłowość kandydatów, zwłaszcza w kampaniach samorządowych, jest niczym nie skrępowana. Hasła wyborcze mają za zadanie informować, wyjątkowo śmieszyć, czasami prowokować, a w każdym przypadku zwracać na siebie uwagę.

 

    Nie ma jednak miejsca w treściach agitacyjnych na nakłanianie do ingerowania w procedurę wyborczą. Hasła zaprezentowanego przez urzędującego Prezydenta RP, nie można odczytać inaczej niż jako nakłanianie do rozstrzygnięcia wyborów z zastosowaniem określonej ich procedury, tj. wyłącznie w pierwszej turze głosowania. Ustawodawca pozostawił wynikom głosowania, ergo zbiorowej woli obywateli, wdrożenie glosowania ponownego, tzw. drugiej tury wyborów, nie zaś życzeniom kandydatów.

    Nie może być akceptowane rozpowszechnianie haseł ukierunkowanych a priori na wpływ na procedurę rozstrzygnięcia wyborów. Taka praktyka nie miała miejsca w dotychczasowym dorobku III Rzeczypospolitej Polskiej i nie godzi się aby stosował ją najwyższy przedstawiciel władz państwowych.

    Materiały wyborcze, zawierające rzeczone hasło, pozwalają stworzyć niebezpieczną przestrzeń dla interpretacji jego sensu. Nie jest jasna intencja autora hasła, skoro proponuje on wybór Prezydenta RP już w pierwszej turze, wkraczając tym samym bez pardonu w prerogatywy ustrojodawcy i ustawodawcy. W tym miejscu warto przypomnieć o doświadczeniach związanych z wyborami samorządowymi przeprowadzonymi w 2014 r. Skala naruszeń zasad procedury głosowania, nieuprawnionej ingerencji w wyniki głosowania i wyniki wyborów była niespotykana. Poprawa tego stanu rzeczy jest oczywiście słuszna społecznie i stanowi wyzwanie dla całej klasy politycznej i urzędniczej. Z pewnością nie służy temu propagowanie haseł, w istocie niezwiązanych z agitacją wyborczą, a jedynie wywierających wpływ nie tylko na obywateli głosujących, ale także tych odpowiedzialnych za rzetelność i uczciwość wyborów. Nie trudno wyobrazić sobie, iż hasło „Rozstrzygnijmy wybory w pierwszej turze”, zostanie poczytane przecz część członków obwodowych komisji wyborczych jako swoisty imperatyw, na równi z pozostałymi normami wyborczymi.

    Komitety wyborcze i ich kandydaci winni angażować się w przedstawianie swoich programów wyborczych, w merytoryczną polemikę z innymi kandydatami, w kreowanie i propagowanie własnej wizji Państwa, w żadnej jednak mierze nie w wydawanie swoistych instrukcji proceduralnych, modyfikujących de facto wolę ustawodawcy.

    W takim stanie rzeczy, wobec naruszenia zasady równości wyborów Prezydenta RP, gwarantowanej art. 127 ust. 1 Konstytucji RP, zwracam się do Szanownego Pana Przewodniczącego o zajęcie stanowiska w sprawie. Kultura prowadzenia kampanii, jej przejrzystość i transparentność oraz poszanowanie reguł procedur wyborczych znajdują się wszakże pod ochroną Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Z wyrazami najwyższego szacunku,

Beata Szydło, Krzysztof Sobolewski

 

fot. wPolityce.pl/TVN24

Słowa kluczowe:

Prawo i Sprawiedliwość

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 4. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 5. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 6. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook