Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lidzbark Warmiński pamięta o biskupie Płoskim

25.12.2012

Tablicę upamiętniającą biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, chce ufundować w Lidzbarku Warmińskim samorząd województwa warmińsko-mazurskiego - poinformował marszałek województwa Jacek Protas.

Tablica ma być usytuowana w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła - największej świątyni w Lidzbarku Warmińskim. Jak powiedział marszałek Protas, ma zostać odsłonięta w marcu 2013 roku, w 57. rocznicę urodzin biskupa.

"Biskup Płoski był wielkim Warmiakiem, naszym rodakiem i osobą nieprzeciętną. I takie słowa oddające jego zasługi znajdą się na tej tablicy" - powiedział Protas.

16 października 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem polowym WP - był następcą abp. Sławoja Leszka Głódzia. 26 listopada 2004 r. został Krajowym Duszpasterzem Kombatantów; był też delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy. Od 23 czerwca 2005 r. był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; był też członkiem Rady Muzeum Powstania Warszawskiego.

10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie samolotu razem z 95 innymi osobami. Został pochowany w krypcie Kaplicy Lotników w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

PAP/run

fot. wikipedia

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook