Jedynie prawda jest ciekawa


Lider RAŚ ostrzega polskie władze: „Brak dialogu prowadzi do napięć i eskalacji konfliktu”

04.10.2017

– Sytuacja w Hiszpanii pokazuje, że Śląska Partia Regionalna jest potrzebna – mówił w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary lider Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik. Zdaniem przedstawicieli RAŚ, Śląska Partia Regionalna będzie służyła do prowadzenia dialogu pomiędzy Śląskiem a Warszawą. „Czy stolica do niego przystąpi czy wybierze opcję pałki i gumowej kuli?” – pytają na swoim profilu w mediach społecznościowych.

W jakim sensie solidaryzuje się pan z Katalonią? –  dopytywał dziennikarz Radia Piekary, odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi Gorzelika, który deklarował poparcie i solidarność z Katalonią.

 Solidaryzuję się z ludźmi, którzy starali się realizować swoje prawo do samostanowienia metodami demokratycznymi, bo w głosowaniu. No i zostali skonfrontowani z przemocą. Państwo wysłało policję, która blokowała lokale referendalne i używała pałek, wobec osób, które nie miały agresywnych zamiarów – perorował lider RAŚ.

Dziennikarz rozmawiający z Gorzelikiem odwoływał się do gwarantowanej w konstytucji integralności Hiszpanii i niepodzielności państwa. Dla Katalończyków integralność ojczyzny oznacza integralność Katalonii, bo myślę, że tak definiują swoją ojczyznę (…) Każda umowa może podlegać renegocjacji. Oczekiwania Katalończyków się zmieniły mówił lider RAŚ.

Odnosił też sytuację z Katalonii do sytuacji na Śląsku. – Mamy do czynienia z pewną lekcją. Brak dialogu i zatwardziałość politycznego centrum prowadzi do napięć i eskalacji konfliktu. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że większość winy jest po stronie Madrytu, który nie spełnił oczekiwań Katalończyków.

- Kto wie, czy przypadek kataloński nie jest początkiem europejskiej "wiosny regionów"- zakończył swoją wypowiedź w Radiu Piekary śląski separatysta. 

Dodajmy, zdaniem zwolenników tezy o tzw. „narodowości śląskiej”, tę konkretną wspólnotę miałaby - poza miejscem zamieszkania (głównie Górny Śląsk) - odróżniać od narodowości polskiej, niemieckiej, czeskiej i słowackiej m. in. odrębna kultura, historia i język. Polski Sąd Najwyższy w 1998 r. i w 2007 r. przyjął, że Ślązacy nie są uważani za odrębną grupę narodową. Deklarowanie rzekomej „narodowości śląskiej” jest zjawiskiem społecznym, będącym rodzajem protestu przeciwko warunkom bytowym i kondycji ekonomicznej Górnego Śląska. Narodowość śląska nie jest uznawana przez żadne państwo.

Mimo to problem jest poważny, bo w 2011 r. podczas polskiego Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość śląską zadeklarowało 847 000 osób, w tym 376 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość, 436 tys. osób jako identyfikację pierwszą, a 411 tys. jako identyfikację drugą.

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 7. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 8. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook