Jedynie prawda jest ciekawa


Lider RAŚ ostrzega polskie władze: „Brak dialogu prowadzi do napięć i eskalacji konfliktu”

04.10.2017

– Sytuacja w Hiszpanii pokazuje, że Śląska Partia Regionalna jest potrzebna – mówił w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary lider Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik. Zdaniem przedstawicieli RAŚ, Śląska Partia Regionalna będzie służyła do prowadzenia dialogu pomiędzy Śląskiem a Warszawą. „Czy stolica do niego przystąpi czy wybierze opcję pałki i gumowej kuli?” – pytają na swoim profilu w mediach społecznościowych.

W jakim sensie solidaryzuje się pan z Katalonią? –  dopytywał dziennikarz Radia Piekary, odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi Gorzelika, który deklarował poparcie i solidarność z Katalonią.

 Solidaryzuję się z ludźmi, którzy starali się realizować swoje prawo do samostanowienia metodami demokratycznymi, bo w głosowaniu. No i zostali skonfrontowani z przemocą. Państwo wysłało policję, która blokowała lokale referendalne i używała pałek, wobec osób, które nie miały agresywnych zamiarów – perorował lider RAŚ.

Dziennikarz rozmawiający z Gorzelikiem odwoływał się do gwarantowanej w konstytucji integralności Hiszpanii i niepodzielności państwa. Dla Katalończyków integralność ojczyzny oznacza integralność Katalonii, bo myślę, że tak definiują swoją ojczyznę (…) Każda umowa może podlegać renegocjacji. Oczekiwania Katalończyków się zmieniły mówił lider RAŚ.

Odnosił też sytuację z Katalonii do sytuacji na Śląsku. – Mamy do czynienia z pewną lekcją. Brak dialogu i zatwardziałość politycznego centrum prowadzi do napięć i eskalacji konfliktu. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że większość winy jest po stronie Madrytu, który nie spełnił oczekiwań Katalończyków.

- Kto wie, czy przypadek kataloński nie jest początkiem europejskiej "wiosny regionów"- zakończył swoją wypowiedź w Radiu Piekary śląski separatysta. 

Dodajmy, zdaniem zwolenników tezy o tzw. „narodowości śląskiej”, tę konkretną wspólnotę miałaby - poza miejscem zamieszkania (głównie Górny Śląsk) - odróżniać od narodowości polskiej, niemieckiej, czeskiej i słowackiej m. in. odrębna kultura, historia i język. Polski Sąd Najwyższy w 1998 r. i w 2007 r. przyjął, że Ślązacy nie są uważani za odrębną grupę narodową. Deklarowanie rzekomej „narodowości śląskiej” jest zjawiskiem społecznym, będącym rodzajem protestu przeciwko warunkom bytowym i kondycji ekonomicznej Górnego Śląska. Narodowość śląska nie jest uznawana przez żadne państwo.

Mimo to problem jest poważny, bo w 2011 r. podczas polskiego Narodowego Spisu Powszechnego, narodowość śląską zadeklarowało 847 000 osób, w tym 376 tys. osób zadeklarowało ją jako jedyną narodowość, 436 tys. osób jako identyfikację pierwszą, a 411 tys. jako identyfikację drugą.

Warto poczytać

 1. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 2. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 3. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 4. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 5. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 6. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 7. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 8. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook