Jedynie prawda jest ciekawa


Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

27.07.2017

Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

Wiceszef KE Frans Timmermans zapowiedział w środę, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o sądach powszechnych uzasadnia uruchomienie procedury o naruszenie unijnych przepisów w momencie jej publikacji. KE dała Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów. Wcześniej Timmermans zapowiadał, że w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie, KE jest bliska uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje.

Lichocka, pytana w telewizji internetowej wPolsce.pl o wypowiedzi wiceszefa KE powiedziała, że "pan Timmermans nie ma żadnych, ale to żadnych podstaw prawnych, politycznych, demokratycznych do tego żeby pouczać Polaków i polski Sejm jakie mają uchwalać ustawy". Podkreśliła, że "kwestia sądownictwa należy do odrębnej dziedziny". - To jest wyłącznie domena państw członkowskich i żadnemu politykowi Komisji Europejskiej nic do tego - mówiła.

W ocenie Lichockiej, "Unia Europejska ma dużo poważniejsze problemy, niż polska reforma sądownictwa" i to nimi powinna się zająć. Jak wymieniła, są to m.in. "kryzys uchodźczy, ale też kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej i tego, co robią Niemcy w porozumieniu z Rosją, żeby to bezpieczeństwo takich państw, jak Polska, czy kraje nadbałtyckie bardzo osłabić".

Zdaniem Lichockiej, Timmermans "kompromituje się sam i kompromituje niestety Komisję Europejską". Zaznaczyła, że jest "zwolenniczką obecności Polski w Unii Europejskiej", ale obecnie martwi się, "bo kolejna wypowiedź polityka europejskiego kompromituje tę ideę i to jest bardzo niepokojące, bo to buduje wśród naszych rodaków niechęć do tej struktury".

Lichocka była też pytana o prezydenckie weta do ustaw o Sądzie Najwyższym oraz noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o to czy dostrzega pęknięcie w partii rządzącej. - W walce z postkomuną trzeba być twardym, nie miękkim, a prezydent pokazał pewną kruchość, pewną delikatność wetując te ustawy, cofając się troszeczkę przed tak szybką realizacją reformy sądownictwa, jaką zamierzaliśmy - mówiła Lichocka.

-Ja wierzę w Andrzeja Dudę, uważam, że jest politykiem, który doskonale wie, dlaczego zwyciężył - nie tylko dzięki swojemu talentowi niewątpliwemu, kontaktowi z ludźmi, pracowitości, ale dlatego, że głosił i realizował dotąd program Prawa i Sprawiedliwości, program dobrej zmiany, to był jego program - podkreśliła posłanka PiS. - Poczekajmy, pozwólmy panu prezydentowi przedstawić te projekty ustaw - zaapelowała. - Pan prezydent nie może zawieść, bo Polacy na niego liczą - dodała Lichocka.

PAP

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook