Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica zaprezentowała listy do PE

08.02.2014

Koalicja SLD-UP zaczęła w sobotę kampanię wyborczą do PE – zaprezentowała program wyborczy i kandydatów. Dość w Europie przewagi prawicy Berlusconiego, Orbana, Camerona i Tuska z Kaczyńskim - mówił podczas konwencji w Warszawie lider SLD Leszek Miller.

Koalicja SLD-UP zaczęła w sobotę kampanię wyborczą do PE – zaprezentowała program wyborczy i kandydatów. Dość w Europie przewagi prawicy Berlusconiego, Orbana, Camerona i Tuska z Kaczyńskim - mówił podczas konwencji w Warszawie lider SLD Leszek Miller.

Szef Sojuszu przypomniał w wystąpieniu, że równo 10 lat temu Polska wstąpiła do UE (Miller był tym premierem, który w 2003 r. podpisał w Atenach Traktat Akcesyjny - PAP). Obecnie - przekonywał - Europa boryka się z wieloma problemami, których źródłem jest przede wszystkim kryzys ekonomiczny.

"Martwimy się o przyszłość Europy, bo martwimy się o przyszłość Polski, poziom życia naszych obywateli, o możliwość bezpiecznej przyszłości" - podkreślił Miller.

Według niego główne wyzwania, którym Unia powinna stawić czoło w najbliższym czasie, to niepełna integracja gospodarcza i "fasadowa" integracja polityczna UE, rosnące w siłę nacjonalizmy narodowe, konkurencja ze strony innych światowych potęg.

"Europa zatem potrzebuje nowego impulsu, nowej wizji i nowego, silnego przywództwa. Europa potrzebuje zmiany" - przekonywał b. premier. Aby tak się stało - jego zdaniem - nasz kontynent musi "skręcić w lewo". "Zwycięstwo socjaldemokratów i socjalistów oznacza odejście od polityki zaciskania pasa i przerzucania kosztów wychodzenia z kryzysu na najbiedniejszych. Oznacza wybór polityki aktywnego tworzenia miejsc pracy i regulacji sektora finansowego" - mówił szef SLD.

Według niego, głos na lewicowe SLD i Unię Pracy to "głos za Europą bardziej demokratyczną i bardziej socjalną". "Głos za Europą, która pracuje na zyski swoich obywateli, a nie zyski banków i rynków finansowych, Europą, która skutecznie walczy z bezrobociem wśród młodych; Europą, która popiera równość płci, Europą ze wspólną polityką zagraniczną stojącą na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i bezpieczeństwa międzynarodowego poza Unią" - wymieniał Miller.

"Chcemy Europy ratującej nie bankrutujące banki, a bankrutujących obywateli" - podkreślił lider Sojuszu. Jego zdaniem, w centrum wszelkich zmian w UE musi być człowiek, jego życie, dobrobyt, "godne dziś i lepsze jutro", a także przekonanie, że Europa powinna "wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego" i "kreowania nowych miejsc pracy".

Miller przekonywał, że to m.in. przyszli europosłowie Sojuszu zmienią Europę. "Dość przewagi prawicy - prawicy uczciwej jak Berlusconi, obywatelskiej jak Orban, propolskiej jak Cameron i zgodnej jak Tusk z Kaczyńskim" - powiedział b. premier.

Po nim głos zabrał lider Unii Pracy Waldemar Witkowski. On również przekonywał do poparcia kandydatów koalicji. "Warto oddać głos na lewicową alternatywę w Polsce i w UE. Czas na zmiany w Unii" - podkreślił szef UP.

W drugiej części konwencji zaprezentowani zostali kandydaci koalicji do PE. SLD i UP w majowych wyborach do PE wystawią w sumie 130 kandydatów we wszystkich 13 okręgach wyborczych. Na listach koalicji znalazło się wielu byłych i obecnych posłów, b. ministrów, samorządowców oraz wszyscy dotychczasowi europosłowie SLD-UP.

Większość kandydatów to działacze obu formacji; jest też jednak kilkoro debiutantów, którzy 25 maj po raz pierwszy staną do wyścigu wyborczego. Jest to m.in. piłkarz, b. kapitan reprezentacji Polski Maciej Żurawski ("trójka" listy świętokrzysko-małopolskiej), który w europarlamencie chciałby się zająć przede wszystkim tematyką związaną ze sportem.

"To jest szerzenie edukacji sportowej wśród młodzieży, równy start dzieci z tych niższych i wyższych sfer w kontekście sportu. Są też kwestie większej liczy inwestycji i poszerzania infrastruktury sportowej, a także uświadamiania ludziom dobrego wpływu, jaki ma sport na zdrowie" - powiedział Żurawski PAP.

Nowicjusze na listach SLD-UP to także siatkarz Michał Bąkiewicz (okręg łódzki), lekkoatletka Anna Jesień (Warmia, Mazury, Podlasie) i prawniczka, gwiazda telewizyjna i szefowa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy Weronika Marczuk ("jedynka" w Łódzkiem).

Pozostali liderzy list to: b. szef SLD, europoseł Wojciech Olejniczak (Warszawa), b. minister edukacji, posłanka SLD Krystyna Łybacka (Wielkopolska), europosłanki: Joanna Senyszyn (Małopolska i Świętokrzyskie) oraz Lidia Geringer de Oedenberg (Dolny Śląsk-Opolszczyzna).

Na czele list znaleźli się ponadto: b. minister transportu, europoseł Bogusław Liberadzki (zachodniopomorskie i lubuskie), b. wiceszef MON, europoseł Janusz Zemke (kujawsko-pomorskie), poseł Tadeusz Iwiński (warmińsko-mazurskie i podlaskie), b. minister pracy w rządach PiS Anna Kalata (okręg mazowiecki).

Śląską listę otwiera reprezentujący UP europoseł Adam Gierek, a podkarpacką i lubelską – lokalni liderzy wojewódzcy partii, posłowie: Tomasz Kamiński i Jacek Czerniak. Liderem na Pomorzu jest b. marszałek Senatu, amerykanista, prof. Longin Pastusiak.

Sobotnią konwencję, która odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu, poprowadzili wspólnie: Żurawski i młoda kandydatka koalicji w okręgu małopolsko-świętokrzyskim Dominika Biesiada.

W zaplanowanych na 25 maja tego roku wyborach Polacy wybiorą 51 polskich europosłów. Sojusz w obecnej kadencji PE ma 6 europosłów.  

PAP, lz

[fot: PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 2. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 3. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 4. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 5. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 6. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 7. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook