Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lekarze rozważają protest. NFZ nadal może karać

09.02.2012

W życie wchodzi ustawa refundacyjna, która miała załagodzić protesty lekarzy walczących o zmianę przepisów, które umożliwiają karanie ich za złe wypisanie recepty. Jak zaznacza „Dziennik Gazeta Prawna”, lekarze rozważają nowy protest. Wskazują bowiem, że NFZ nadal będzie mógł nakładać na nich kary za recepty.

Naczelna Rada Lekarska „jutro NRL będzie głosować nad uchwałą rekomendującą lekarzom mającym własną praktykę, aby po 1 lipca nie podpisywali umów z NFZ na realizację recept, jeśli znajdą się w nich postanowienia o karach” – dowiedział się „DGP”. Rada będzie nakłaniać medyków do składania wypowiedzeń zmieniających warunki pracy tak, by nie byli oni odpowiedzialni za wypisywanie recept na leki refundowane. Prawnicy jednak uważają, że prawo złożenia takiego wypowiedzenia mają jedynie pracodawcy, więc plany NRL są nierealne.

Za pomysłem dotyczącym kolejnego protestu lekarzy stoją zapisy umów, jakie lekarze prowadzący prywatną praktykę podpisują z NFZ. Znajduje się w nich zapis, że w przypadku wystawienia recepty osobie nieuprawnionej lub w nieuzasadnionym przypadku NFZ może na szpital lub przychodnię nałożyć karę stanowiącą równowartość nienależnej refundacji wraz z odsetkami – pisze „Dziennik”.

Zgodnie z nowelizacją ustawy refundacyjnej, jeśli lekarz się pomyli obciążony ma zostać zakład opieki zdrowotnej. Podobne przepisy obowiązują od 2008 roku. Błędy jednak i tak mogą odbić się na lekarzach, ponieważ dzięki regulacjom nowej ustawy „pracodawca może ukarać ich do wysokości trzykrotności miesięcznej pensji (bo sam podlega sankcjom NFZ)”.

Zasady sankcjonowania błędnego wypisania recept można zmienić właśnie w czasie negocjacji umów z Funduszem. Do końca czerwca muszą oni podpisać z NFZ nowe umowy uprawniające ich do wystawiania recept refundowanych. Mają one uregulować kwestię kar za nienależną refundację – wskazuje gazeta. Dodaje, że lekarze boją się, że NFZ przeniesie do umów zapisy wykreślone z ustawy refundacyjnej przewidujące kary za wypisanie recepty osobie nieubezpieczonej, niezgodnie z dokumentacją medyczną choroby oraz wskazaniami rejestracyjnymi leku.

Bez względu na ostateczną decyzję Rady, samorząd lekarski zapowiada walkę o zmianę zasad refundacji. Jak dowiedział się DGP, celem NRL jest taka zmiana systemu, aby lekarz nie musiał zajmować się refundacją. Rada chce dopłat bezpośrednich. Lekarz byłby jedynie pośrednikiem, który receptę wypisuje, ale nie określa uprawnień do refundacji. Po zwrot dopłaty chory musiałby występować do NFZ – pisze autor artykułu.

saż
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Słowa kluczowe:

leki

,

NFZ

,

lekarze

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook