Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lekarze rozważają protest. NFZ nadal może karać

09.02.2012

W życie wchodzi ustawa refundacyjna, która miała załagodzić protesty lekarzy walczących o zmianę przepisów, które umożliwiają karanie ich za złe wypisanie recepty. Jak zaznacza „Dziennik Gazeta Prawna”, lekarze rozważają nowy protest. Wskazują bowiem, że NFZ nadal będzie mógł nakładać na nich kary za recepty.

Naczelna Rada Lekarska „jutro NRL będzie głosować nad uchwałą rekomendującą lekarzom mającym własną praktykę, aby po 1 lipca nie podpisywali umów z NFZ na realizację recept, jeśli znajdą się w nich postanowienia o karach” – dowiedział się „DGP”. Rada będzie nakłaniać medyków do składania wypowiedzeń zmieniających warunki pracy tak, by nie byli oni odpowiedzialni za wypisywanie recept na leki refundowane. Prawnicy jednak uważają, że prawo złożenia takiego wypowiedzenia mają jedynie pracodawcy, więc plany NRL są nierealne.

Za pomysłem dotyczącym kolejnego protestu lekarzy stoją zapisy umów, jakie lekarze prowadzący prywatną praktykę podpisują z NFZ. Znajduje się w nich zapis, że w przypadku wystawienia recepty osobie nieuprawnionej lub w nieuzasadnionym przypadku NFZ może na szpital lub przychodnię nałożyć karę stanowiącą równowartość nienależnej refundacji wraz z odsetkami – pisze „Dziennik”.

Zgodnie z nowelizacją ustawy refundacyjnej, jeśli lekarz się pomyli obciążony ma zostać zakład opieki zdrowotnej. Podobne przepisy obowiązują od 2008 roku. Błędy jednak i tak mogą odbić się na lekarzach, ponieważ dzięki regulacjom nowej ustawy „pracodawca może ukarać ich do wysokości trzykrotności miesięcznej pensji (bo sam podlega sankcjom NFZ)”.

Zasady sankcjonowania błędnego wypisania recept można zmienić właśnie w czasie negocjacji umów z Funduszem. Do końca czerwca muszą oni podpisać z NFZ nowe umowy uprawniające ich do wystawiania recept refundowanych. Mają one uregulować kwestię kar za nienależną refundację – wskazuje gazeta. Dodaje, że lekarze boją się, że NFZ przeniesie do umów zapisy wykreślone z ustawy refundacyjnej przewidujące kary za wypisanie recepty osobie nieubezpieczonej, niezgodnie z dokumentacją medyczną choroby oraz wskazaniami rejestracyjnymi leku.

Bez względu na ostateczną decyzję Rady, samorząd lekarski zapowiada walkę o zmianę zasad refundacji. Jak dowiedział się DGP, celem NRL jest taka zmiana systemu, aby lekarz nie musiał zajmować się refundacją. Rada chce dopłat bezpośrednich. Lekarz byłby jedynie pośrednikiem, który receptę wypisuje, ale nie określa uprawnień do refundacji. Po zwrot dopłaty chory musiałby występować do NFZ – pisze autor artykułu.

saż
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Słowa kluczowe:

leki

,

NFZ

,

lekarze

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook