Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lekarze rozważają protest. NFZ nadal może karać

09.02.2012

W życie wchodzi ustawa refundacyjna, która miała załagodzić protesty lekarzy walczących o zmianę przepisów, które umożliwiają karanie ich za złe wypisanie recepty. Jak zaznacza „Dziennik Gazeta Prawna”, lekarze rozważają nowy protest. Wskazują bowiem, że NFZ nadal będzie mógł nakładać na nich kary za recepty.

Naczelna Rada Lekarska „jutro NRL będzie głosować nad uchwałą rekomendującą lekarzom mającym własną praktykę, aby po 1 lipca nie podpisywali umów z NFZ na realizację recept, jeśli znajdą się w nich postanowienia o karach” – dowiedział się „DGP”. Rada będzie nakłaniać medyków do składania wypowiedzeń zmieniających warunki pracy tak, by nie byli oni odpowiedzialni za wypisywanie recept na leki refundowane. Prawnicy jednak uważają, że prawo złożenia takiego wypowiedzenia mają jedynie pracodawcy, więc plany NRL są nierealne.

Za pomysłem dotyczącym kolejnego protestu lekarzy stoją zapisy umów, jakie lekarze prowadzący prywatną praktykę podpisują z NFZ. Znajduje się w nich zapis, że w przypadku wystawienia recepty osobie nieuprawnionej lub w nieuzasadnionym przypadku NFZ może na szpital lub przychodnię nałożyć karę stanowiącą równowartość nienależnej refundacji wraz z odsetkami – pisze „Dziennik”.

Zgodnie z nowelizacją ustawy refundacyjnej, jeśli lekarz się pomyli obciążony ma zostać zakład opieki zdrowotnej. Podobne przepisy obowiązują od 2008 roku. Błędy jednak i tak mogą odbić się na lekarzach, ponieważ dzięki regulacjom nowej ustawy „pracodawca może ukarać ich do wysokości trzykrotności miesięcznej pensji (bo sam podlega sankcjom NFZ)”.

Zasady sankcjonowania błędnego wypisania recept można zmienić właśnie w czasie negocjacji umów z Funduszem. Do końca czerwca muszą oni podpisać z NFZ nowe umowy uprawniające ich do wystawiania recept refundowanych. Mają one uregulować kwestię kar za nienależną refundację – wskazuje gazeta. Dodaje, że lekarze boją się, że NFZ przeniesie do umów zapisy wykreślone z ustawy refundacyjnej przewidujące kary za wypisanie recepty osobie nieubezpieczonej, niezgodnie z dokumentacją medyczną choroby oraz wskazaniami rejestracyjnymi leku.

Bez względu na ostateczną decyzję Rady, samorząd lekarski zapowiada walkę o zmianę zasad refundacji. Jak dowiedział się DGP, celem NRL jest taka zmiana systemu, aby lekarz nie musiał zajmować się refundacją. Rada chce dopłat bezpośrednich. Lekarz byłby jedynie pośrednikiem, który receptę wypisuje, ale nie określa uprawnień do refundacji. Po zwrot dopłaty chory musiałby występować do NFZ – pisze autor artykułu.

saż
[fot. PAP/Jerzy Undro]

Słowa kluczowe:

leki

,

NFZ

,

lekarze

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook