Jedynie prawda jest ciekawa

Kary za źle wypisane recepty

22.10.2011

Zgodnie z nowymi przepisami jeżeli lekarz wypisze receptę na leki refundowane pacjentowi, który jest nieubezpieczony i nie ma prawa do zniżki będzie musiał zwrócić z własnej kieszeni koszty refundacji.

Doktor Halina Bobrowska uważa, że lekarze będą się bali wypisywać leki refundowane, a pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do leków ze zniżką.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej  uważa, że ustawa ogranicza kompetencje lekarzy pierwszego kontaktu. Zapisywanie niektórych leków ze zniżką będzie wymagało przedstawienia dokumentacji badań i zgody specjalisty.

Z kolei rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński podkreślił, że lekarz, który ma podpisaną umowę z NFZ nie może odmówić wystawienia recepty refundowanej osobie do tego uprawnionej. Dodał, że Fundusz prowadzi kontrolę ordynowanych leków i nic w tym zakresie się nie zmienia.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska przestrzega lekarzy, że odmowa wypisania recepty na leki refundowane osobie do tego uprawnionej jest łamaniem praw pacjenta.

Średni koszt refundacji leków wypisywanych przez lekarza pierwszego kontaktu waha się od kilkudziesięciu tysięcy do ponad 100 tysięcy złotych złotych kwartalnie. NFZ wydaje rocznie na refundację leków 8, 5 miliarda złotych.

Lekarze w internecie zbierają podpisy w sprawie bojkotu umów z NFZ na wypisywanie leków refundowanych.

IAR
fot.sxc.hu

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook