Jedynie prawda jest ciekawa


Legutko: decyzja o odwołaniu Czarneckiego podjęta z naruszeniem regulaminu PE

07.02.2018
PE07022018
Legutko: decyzja o odwołaniu Czarneckiego podjęta z naruszeniem regulaminu PE

Decyzja o odwołaniu Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceszefa Parlamentu Europejskiego została podjęta z naruszeniem regulaminu PE; ten regulamin został rozciągnięty do granic niemożliwości - powiedział w środę w Strasburgu Ryszard Legutko (PiS).

Legutko, który jest współprzewodniczącym frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w europarlamencie wskazał na konferencji prasowej, że PE "stworzył precedens polegający na tym, że może on ukarać posła PE za wypowiedzi, które padły w debatach, sporach, kłótniach w kraju".

- Paradoks również polega na tym, że ta scysja, która miała miejsce w kraju, dotyczyła europosłanki PO, pani Róży Thun, która jest znana ze swoich wypowiedzi niezwykle brutalnych i jej wpływ na obniżenie poziomu debaty publicznej jest znaczący, ale nam nigdy by nie przyszło do głowy, żeby te sprawy wywlekać na poziom PE. Natomiast druga strona nie ma żadnych skrupułów, stosuje wszystkie możliwe środki, no i efekt mamy taki, jaki mamy - mówił polityk.

Jak dodał, do odwołania Czarneckiego doszło "właściwie z naruszeniem regulaminu PE". - Ten regulamin został rozciągnięty do granic niemożliwości - ocenił eurodeputowany PiS.

Usunięcie ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu jest - według niego - "możliwe w takim przypadku, gdzie naruszenia mają charakter ocierający się o postępowanie karne, np. korupcji, ale z pewnością nie o kłótnie, spory czy słowo w starciu z innym politykiem krajowym".

W ocenie Legutki przy głosowaniu w sprawie odwołania polityka PiS z funkcji zastosowano ponadto interpretację przepisów "skrajnie niekorzystną" dla Czarneckiego. - Głosy wstrzymujące się nie liczyły; pierwszy raz tak się zdarzyło, bo zawsze w tym Parlamencie głosy wstrzymujące się liczą - powiedział współprzewodniczący EKR.

- Zrobiono zabieg, dzięki któremu uzyskano wynik taki, jaki chciano; gdyby tego zabiegu nie zrobiono, gdyby nie naciągnięto regulaminu, mielibyśmy nadal Ryszarda Czarneckiego jako wiceprzewodniczącego PE - dodał Legutko.

Pytany, czy politycy PiS będą odwoływać się od środowej decyzji, Legutko odparł, że odwołania nie będzie, ponieważ decyzja szefa PE jest ostateczna. - Nie ma żadnego ciała, do którego można by się odwołać - sprecyzował. - Natomiast będziemy jednak uczulać naszych kolegów, że nie można z taką pogardą podchodzić do litery i reguł - zapowiedział europoseł.

PAP
Fot: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 6. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook