Jedynie prawda jest ciekawa


Lecieli z kapitanem Wroną, żądają odszkodowań

02.11.2012

Pierwszy pozew pasażerów samolotu, który lądował na Okęciu bez podwozia trafił do sądu w USA. Szykują się kolejne. Prawnicy spodziewają się wysokich odszkodowań.

Zdaniem prawników dotychczasowe ustalenia odnośnie przyczyny kłopotów z lądowaniem wystarczają, by wystąpić o odszkodowanie. „W przypadku znacznej części pasażerów lądowanie nie obyło się bez konsekwencji zdrowotnych”.

„Pozew o odszkodowanie dla pierwszej grupy pasażerów Boeinga 767, który rok temu awaryjnie lądował na Okęciu, trafił do sądu w Chicago” – informuje mec. Jolanta Budzowska. Do kancelarii zgłaszają się kolejni poszkodowani.

Budzowska dodała, że pierwszy pozew w imieniu ponad 90 poszkodowanych pasażerów samolotu, który pilotował kpt. Tadeusz Wrona, trafił w tym tygodniu do sądu okręgowego w Chicago. Sprawę prowadzą międzynarodowe firmy prawnicze Stewarts Law of London z Anglii oraz Wisner Law Firm z Chicago we współpracy z warszawsko-krakowską kancelarią BFP.

Pozew skierowano przeciwko dwóm firmom - konserwacyjnej, która przeprowadziła inspekcję samolotu i zatwierdziła jego gotowość do lotu z lotniska w Newark w New Jersey (lot odbywał się z Nowego Jorku do Warszawy) - oraz producentowi Boeinga 767, The Boeing Company.

„Pozew docelowo toczy się o odszkodowanie, poszkodowani oczekują rekompensaty finansowej. Zgodnie z procedurą amerykańską na obecnym etapie nie precyzuje się jednak wysokości roszczeń” - powiedziała mecenas.

Większość pasażerów stanowili obywatele polscy, dlatego pozwane firmy mogą się domagać, aby proces toczył się przed sądami polskimi.  „Spodziewamy się jednak, że dojdzie do przyjęcia sprawy i potwierdzenia jurysdykcji amerykańskiej. Dopiero wtedy przystąpimy do szacowania szkód, gdyż w przypadku znacznej części pasażerów lądowanie nie obyło się bez konsekwencji zdrowotnych. Wiele osób wymaga stałego leczenia w związku ze stresem pourazowym i obawą przed lataniem. Biegli wypowiedzą się na temat rozmiaru tych następstw, co pozwoli skonkretyzować roszczenia” - tłumaczyła Budzowska.

Mecenas dodała, że "wybór sądów amerykańskich jest oczywisty, gdyż obowiązujące w Stanach przepisy dają szansę na znacznie wyższą rekompensatę, niż przed sądami polskimi, a sam proces jest tam bardziej przyjazny dla pasażerów, choćby dlatego że nie wiąże się z koniecznością wykładania z góry kosztów sądowych".

Budzowska zauważyła, że podobne sprawy zwykle rozwiązuje się na drodze ugód przedsądowych. „Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej oczywiste i tym razem” - zaznacza.

Obecnie pracownicy kancelarii kompletują dokumentację niezbędną do wystąpienia w imieniu kolejnej grupy kilkudziesięciu pasażerów. „Stale zgłaszają się kolejni poszkodowani” - poinformowała Budzowska.

Zdaniem prawników dotychczasowe ustalenia odnośnie przyczyny kłopotów z lądowaniem wystarczają, by wystąpić o odszkodowanie.

Należący do Polskich Linii Lotniczych LOT Boeing 767, który 1 listopada 2011 r. leciał z Newark w USA do Warszawy, nie mógł wysunąć podwozia. Nie zadział żaden system wysuwania podwozia: ani podstawowy - hydrauliczny, ani awaryjny - elektryczny. Po niemal godzinnym krążeniu nad stolicą kpt. Tadeusz Wrona zdecydował się lądować awaryjnie bez wysuniętego podwozia. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny.

W mediach Wrona natychmiast został uznany za bohatera, a jego lądowanie oglądała cała Polska. Pilot stał się ulubieńcem. Otrzymał odznaczenie, był witany w wielu miejscach jak bohater. Dość szybko pojawiły się informacje, mogące oznaczać, że cała sprawa wynikała z błędu samego kapitana Wrony.

W opublikowanym miesiąc po wypadku raporcie wstępnym Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) stwierdziła, że system hydrauliczny nie zadziałał, bo przez uszkodzony przewód wyciekł płyn. Natomiast już podczas wstępnej inspekcji samolotu specjaliści z PKBWL stwierdzili, że wyłączony był bezpiecznik, który odpowiadał m.in. za elektryczne wypuszczanie podwozia. Te ustalenia komisja powtórzyła w oświadczeniu tymczasowym, opublikowanym w środę. Zgodnie z prawem taki dokument publikuje się, jeśli w ciągu 12 miesięcy prace komisji się nie zakończą i nie powstanie raport końcowy.

„Na podstawie dotychczas przeprowadzonych analiz technicznych i badań PKBWL może stwierdzić, że najbardziej prawdopodobną przyczyną niezadziałania alternatywnej instalacji wypuszczania podwozia było położenie 'wyłączone' bezpiecznika. Odrębną kwestią pozostaje wyjaśnienie, co było/mogło być powodem, że w danym momencie bezpiecznik ten był w położeniu 'wyłączonym'” - podkreśliła komisja.

Na stronie kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy można przeczytać, że Stewarts Law i Wisner Law Firm zgłosiły ostatnio roszczenia w podobnej sprawie przeciwko Boeingowi i producentowi silników Rolls Royce. Prawnicy wystąpili w imieniu 65 pasażerów i załogi British Airways lotu 038;, w trakcie którego samolot rozbił się, próbując lądować na lotnisku Heathrow w Londynie, gdy zamarzło paliwo do silników. Kancelariom tym udało się także skutecznie uzyskać odszkodowania dla ponad 175 pasażerów lotu Qantas 072, kiedy dwukrotnie doszło do nagłego, samoczynnego obniżenia wysokości lotu Airbusa przez awarię komputera podczas lotu z Singapuru do Perth w Australii.

PAP,NAL
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 5. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook