Jedynie prawda jest ciekawa

Lech Wałęsa na znaczku pocztowym

27.09.2013

Poczta Polska wyemituje znaczek pocztowy z wizerunkiem Lecha Wałęsy. Do obiegu zostanie wprowadzony w niedzielę 29 września, z okazji 70. urodzin byłego prezydenta. Na znaczku widnieje portret Lecha Wałęsy na granatowym tle.

"Zazwyczaj na znaczkach staramy się uwiecznić ważne dla naszego kraju postaci i rocznice historyczne. Traktujemy to jako formę promocji Polski w świecie" – powiedziała zastępca dyrektora biura marketingu Poczty Polskiej Agnieszka Kłoda-Dębska.

Poprzednio postać Lecha Wałęsy na znaczku pocztowym upamiętniono w 2010 roku z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W 2009 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego, a okazją była 20. rocznica powołania jego rządu. Z kolei w 1996 roku wydano znaczek z okazji przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Ponownie wizerunek noblistki znalazł się na znaczku w 2003 roku w ramach serii "Polonica". Wtedy również na znaczku upamiętniono Czesława Miłosza, odbierającego Literacką Nagrodę Nobla.

Agnieszka Kłoda-Dębska przyznała, że dodatkowym pretekstem do promocji emisji znaczka z wizerunkiem Lecha Wałęsy jest też premiera filmu Andrzeja Wajdy - "Wałęsa. Człowiek z nadziei". "Po raz pierwszy znaczek zaprezentowaliśmy właśnie podczas premiery filmu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem" - powiedziała Kłoda-Dębska. Przyznała, że znaczki rocznicowe z wizerunkami znanych postaci są popularne również wśród filatelistów zagranicznych. "Nasz filatelistyczny sklep internetowy jest dostępny również w niemieckiej i angielskiej wersji językowej, bo nasze emisje cieszą się zainteresowaniem wśród filatelistów z całego świata" - podkreśliła.

Wraz z emisją znaczka Poczta Polska wprowadzi do obiegu również kopertę FDC. "To koperta pierwszego dnia obiegu, która jest rarytasem filatelistycznym. Ukazuje się łącznie z datownikiem pierwszego dnia obiegu i przez 28 dni od daty wprowadzenia, może być przesyłana do adresatów" – wyjaśniła rozmówczyni.

Na kopercie znajdą się cztery fotografie: zdjęcie Lecha Wałęsy na bramie Stoczni Gdańskiej; fotografia Danuty Wałęsy, odbierającej w imieniu męża Pokojową Nagrodę Nobla; kadr z Kongresu Stanów Zjednoczonych, na którym Lech Wałęsa przemawiał jako trzeci w historii obcokrajowiec niesprawujący oficjalnej funkcji publicznej oraz fotografia z zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski 22 grudnia 1990 r.

Emisji towarzyszy też okolicznościowy datownik pocztowy, czyli stempel przedstawiający charakterystyczny dla Lecha Wałęsy zwycięski gest litery "V". Datownik będzie wykorzystywany w placówce pocztowej nr 1 w Gdańsku.

Autorem projektu znaczka jest Jacek Konarzewski. Wartość jednego znaczka to 3,80 zł, nakład – 300 tys. sztuk.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PB, lz

[fot: Poczta-Polska]

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook