Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lech Wałęsa na znaczku pocztowym

27.09.2013

Poczta Polska wyemituje znaczek pocztowy z wizerunkiem Lecha Wałęsy. Do obiegu zostanie wprowadzony w niedzielę 29 września, z okazji 70. urodzin byłego prezydenta. Na znaczku widnieje portret Lecha Wałęsy na granatowym tle.

"Zazwyczaj na znaczkach staramy się uwiecznić ważne dla naszego kraju postaci i rocznice historyczne. Traktujemy to jako formę promocji Polski w świecie" – powiedziała zastępca dyrektora biura marketingu Poczty Polskiej Agnieszka Kłoda-Dębska.

Poprzednio postać Lecha Wałęsy na znaczku pocztowym upamiętniono w 2010 roku z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W 2009 roku Poczta Polska wyemitowała znaczek z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego, a okazją była 20. rocznica powołania jego rządu. Z kolei w 1996 roku wydano znaczek z okazji przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Ponownie wizerunek noblistki znalazł się na znaczku w 2003 roku w ramach serii "Polonica". Wtedy również na znaczku upamiętniono Czesława Miłosza, odbierającego Literacką Nagrodę Nobla.

Agnieszka Kłoda-Dębska przyznała, że dodatkowym pretekstem do promocji emisji znaczka z wizerunkiem Lecha Wałęsy jest też premiera filmu Andrzeja Wajdy - "Wałęsa. Człowiek z nadziei". "Po raz pierwszy znaczek zaprezentowaliśmy właśnie podczas premiery filmu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem" - powiedziała Kłoda-Dębska. Przyznała, że znaczki rocznicowe z wizerunkami znanych postaci są popularne również wśród filatelistów zagranicznych. "Nasz filatelistyczny sklep internetowy jest dostępny również w niemieckiej i angielskiej wersji językowej, bo nasze emisje cieszą się zainteresowaniem wśród filatelistów z całego świata" - podkreśliła.

Wraz z emisją znaczka Poczta Polska wprowadzi do obiegu również kopertę FDC. "To koperta pierwszego dnia obiegu, która jest rarytasem filatelistycznym. Ukazuje się łącznie z datownikiem pierwszego dnia obiegu i przez 28 dni od daty wprowadzenia, może być przesyłana do adresatów" – wyjaśniła rozmówczyni.

Na kopercie znajdą się cztery fotografie: zdjęcie Lecha Wałęsy na bramie Stoczni Gdańskiej; fotografia Danuty Wałęsy, odbierającej w imieniu męża Pokojową Nagrodę Nobla; kadr z Kongresu Stanów Zjednoczonych, na którym Lech Wałęsa przemawiał jako trzeci w historii obcokrajowiec niesprawujący oficjalnej funkcji publicznej oraz fotografia z zaprzysiężenia Lecha Wałęsy na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski 22 grudnia 1990 r.

Emisji towarzyszy też okolicznościowy datownik pocztowy, czyli stempel przedstawiający charakterystyczny dla Lecha Wałęsy zwycięski gest litery "V". Datownik będzie wykorzystywany w placówce pocztowej nr 1 w Gdańsku.

Autorem projektu znaczka jest Jacek Konarzewski. Wartość jednego znaczka to 3,80 zł, nakład – 300 tys. sztuk.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PB, lz

[fot: Poczta-Polska]

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. mid-17522108 22.05.2017

  Prezydent Duda: Singapur jest naszym ważnym partnerem

  "Pan prezydent Singapuru dokonał szerszego otwarcia drzwi na współpracę i za to bardzo serdecznie dziękuję" - podkreślił prezydent otwierając Polsko-Singapurskie Forum Biznesowe.

 4. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 5. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 6. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 8. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook