Jedynie prawda jest ciekawa


Lech Kaczyński proponował "racjonalny patriotyzm"

10.04.2012

Jarosław Kaczyński podkreśla, że jego tragicznie zmarły brat pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo. Szef PiS wspomina prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas zorganizowanego przez Instytut Sobieskiego Kongresu "Polska Wielki Projekt 2012".

Prezes PiS wspominał swego brata podczas kongresu "Polska Wielki Projekt". Jak mówił, nieprzypadkowo wydarzenie odbyło się w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jak przypomniał, Lech Kaczyński miał być patronem pierwszego kongresu, planowanego na 2010 rok.      

"Lech Kaczyński doceniał znaczenie polskiej inteligencji. Przedstawił Polakom, polskiej inteligencji propozycję racjonalnego patriotyzmu. Nie taki, w którym myślenie służy uzasadnianiu bierności, zgody na zło, zgody na niesprawiedliwość i opresję, ale racjonalna analiza przeprowadzona w sposób bezlitosny, bez naiwności, bez mitów, która ma służyć realizacji ambitnego celu" - powiedział Kaczyński.      

Prezes PiS podkreślił w swoim wystąpieniu, że dla jego brata ważne było zapewnienie Polakom "miejsca dużego, liczącego się, europejskiego narodu, uczestniczącego podmiotowo w europejskim i światowym procesie politycznym". Jak mówił, przekładało się to na jego politykę zagraniczną.

Przekonywał, że Lech Kaczyński budował polską politykę zagraniczną w oparciu o trzy proste, podstawowe zasady. "Po pierwsze bezpieczeństwo, a więc w czasach jego prezydentury przede wszystkim sprawa relacji ze Stanami Zjednoczonymi, przez kilka lat sprawa tarczy (antyrakietowej - PAP), po drugie śmiałe inicjatywy energetyczne" - podkreślił.     

Poza tym - jak mówił - "zdecydowanie odrzucał status klientystyczny zarówno ten stary, można go określić jako wschodni i ten nowy - zachodni". Lider PiS podkreślił, że jego brat zabiegał także o to, aby usytuowanie Polski w instytucjach europejskich było odpowiednio mocne.       

"To nie była polityka łatwa. To była polityka, która budziła gniew, sprzeciw ze strony - w cudzysłowie - elit polskich przesiąkniętych klientyzmem i budziła niezadowolenie, a czasem wręcz wściekłość u tych z zewnątrz, którym ta polityka przeszkadzała" - powiedział prezes PiS. Ale - jak zaznaczył - Lech Kaczyński potrafił ją prowadzić z pełną determinacją, całkowitym oddaniem i wielką osobistą odwagą.      

Prezes PiS powiedział też, że jego brat czynem, a nie słowem budował aksjologiczne podstawy nowej RP, a odrzucał amnezję. Podkreślił, że takie przedsięwzięcia jak np. budowa Muzeum Powstania Warszawskiego, planowane stworzenie Muzeum II Wojny Światowej, ustanowienie Dnia Żołnierzy Wyklętych, polityka nadawania odznaczeń miały służyć "nie tylko temu by oddać honor, by oddać sprawiedliwość, ale także temu, by odnawiać źródła polskiego republikanizmu".      

Jak mówił, czerpał z "tradycji Armii Krajowej, tradycji Żołnierzy Wyklętych i wreszcie tradycji solidarnościowej", która była mu szczególnie bliska. Podkreślił ponadto, że Lech Kaczyński dbał o polskie państwo, o porządek publiczny, o przeciwstawianie się patologii.      

Szef PiS wspominał też Marię Kaczyńską. Podkreślał, że towarzyszyła ona i wspierała Lecha Kaczyńskiego w dobrych, ale także złych czasach, przy czym - jak zaznaczył - tych drugich było wiele.      

Apelował by pamiętać o tym, że Polska jest tym, co dziś, co jutro, ale także - co wczoraj. "To nasza pamięć, to także pamięć o nim, o jego przyjaciołach, o tych wszystkich, którzy to dziedzictwo budowali" - zakończył swoje przemówienie prezes PiS.      

Prof. Zdzisław Krasnodębski biorący także udział w kongresie "Polska - Wielki Projekt" przekonywał, że ze Smoleńska należy uczynić źródło siły, żeby zbudować Polskę jako wielki projekt. Wyraził opinię, że po katastrofie smoleńskiej usiłowano przeciwstawić próby jej wyjaśnienia "projektowi modernizacyjnemu".      

Przekonywał, że Polacy zdecydowali się poprzeć w wyborach "tych, którzy odpowiadają za katastrofę", ponieważ "Smoleńsk ich przestraszył". "Smoleńsk przestraszył wielu Polaków. Sprawił, że z góry znaczna część społeczeństwa chciała wierzyć w rosyjską wersję" - powiedział.      

Podczas kongresu zaprezentowano także raport "Katastrofa Smoleńska. Bilans dwóch lat". W raporcie m.in. dziennikarze: Piotr Falkowski ("Nasz Dziennik") i Marek Pyza ("Uważam Rze") przeanalizowali dotychczasową wiedzę o katastrofie, śledztwo w sprawie katastrofy, błędy przy sekcji zwłok i kwestię odpowiedzialności politycznej. Napisali m.in. o złym przygotowaniu lotniska w Smoleńsku, brakach w podstawowych dokumentach, takich jak karta podejścia do lądowania czy komunikatach meteorologicznych. Wytknęli też m.in. brak na lotnisku funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Ich zdaniem nic nie wskazuje na to, aby zaistniała jakakolwiek forma presji na załogę Tu-154M.      

Z kolei Paweł Soloch z Instytutu Sobieskiego skrytykował w raporcie brak spójnego systemu procedur i zasad postępowania w spawie bezpieczeństwa VIP-ów.      

Soloch podczas kongresu przekonywał, że państwo polskie wbrew rozpowszechnianej tezie nie zdało egzaminu po katastrofie. "W zasadzie gdzie nie spojrzymy, tam zetkniemy się z brakiem spójnego systemu procedur i ich lekceważeniem" - przekonywał.      

Według niego brak spójnego systemu procedur i zasad postępowania zastępowano improwizacją, a lekceważenie obowiązujących przepisów było często motywowane walką polityczną, której celem był prezydent Lech Kaczyński.  

PAP

[fot.pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 6. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 7. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 8. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook