Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Lech Kaczyński chciał wielkości Polski

25.12.2013

Prezydent Lech Kaczyński miał wizję. Wizję Polski, wizję Polski w Europie, Polski w świecie. Zabiegał o to, by Polska miała w Europie i na świecie status odpowiadający jej wielkości.

Mawiał: „Być może w skali świata jesteśmy średnim państwem i narodem, ale w skali Europy – całkiem dużym i powinniśmy się tak zachowywać” – mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2005–2010.

Wspominając prezydenturę śp. Lecha Kaczyńskiego, Łopiński zwraca szczególną uwagę na sposób prowadzenia przez niego polityki zagranicznej.

"Prezydent zabiegał o naszą mocną pozycję w Unii. Świadczy o tym cała jego polityka wschodnia. Prezydent uważał, że na Wschodzie zbieramy kapitał swojego znaczenia, który w połączeniu z partnerstwem ze Stanami i aktywnością transatlantycką musiało nam procentować również w Moskwie. I procentowało. Na szczycie Unia–Rosja w Samarze Angela Merkel mówiła językiem polskiej dyplomacji. Nie dlatego, że szczególnie jej się podobał, tylko dlatego, że nie miała innego wyjścia" - przypomina Łopiński.

We wzruszających słowach wspomina także dzień zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na prezydenta: "Pamiętam, że byliśmy w Warszawie na zaprzysiężeniu i pamiętam słowa, które prezydent wygłosił do Zgromadzenia Narodowego. Zarysował wszystkie elementy swojej prezydentury. Spotkaliśmy się później w Pałacu Prezydenckim na wspólnym wieczorze, i gdy wróciłem do Gdańska w nocy, pamiętam jedno – byłem szczęśliwy."

Choć były minister w kancelarii prezydenta wyraził radość, iż Telewizja Polska zdecydowała się wyemitować film poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiego, nie uznał jednak tego faktu za zapowiedź głębszych zmian w TVP. "Bardzo się z tego cieszę, że po tym, jak film pokazała TV Republika, pokazuje go także TVP. Cenię Joannę Lichocką jako autorkę wielu różnych filmów. Ten film pokazuje prezydenta Kaczyńskiego prawdziwie. Czy to jest jednak syndrom zasadniczych zmian? W to niestety wątpię. Mówię to jako obywatel, poseł i wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu. To, co się dzieje w TVP, napawa największym niepokojem. Mam na myśli nie tylko kierunek programowy" - skonstatował Łopiński. 

Pytany, czego chciałby życzyć rodakom z okazji Świąt Bożego Narodzenia, podkreślił potrzebę przeprowadzenia zasadniczych zmian w życiu publicznym: "Polsce, nam wszystkim i sobie samemu, życzyłbym, by doszło do zasadniczej zmiany. By można było zmienić Polskę, tak jak od dłuższego czasu chce ją zmienić Prawo i Sprawiedliwość. Bo to jest dobry kierunek i dobre rozwiązania dla naszej ojczyzny" - podsumował Łopiński.

Niezależna.pl/aż

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 2. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 3. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 4. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 5. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 6. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 7. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 8. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook