Jedynie prawda jest ciekawa


Lasek nie ustępuje nawet na krok

08.05.2013

Maciej Lasek zaznacza, że nie będzie spotkania z ekspertami zespołu parlamentarnego bez spełnienia stawianych przez niego warunków wstępnych.

Maciej Lasek w telewizji TVN24 kontynuował omawiany w mediach temat spotkania i debaty między zespołem rządowym a ekspertami współpracującymi z parlamentarnym zespołem badającym przyczyny katastrofy smoleńskiej. Łaskawym tonem szef rządowego zespołu przyznał, że nie wyklucza spotkania z ekspertami zespołu.

"Prawdopodobnie, nie wykluczam tego, będzie spotkanie z ekspertami zespołu parlamentarnego. My wielokrotnie mówiliśmy, że nie chcemy dyskutować z politykami. To nie jest w ogóle płaszczyzna dyskusji ekspertów z politykami. Polityk niech dyskutuje z politykiem, ekspert niech dyskutuje z ekspertem. Zespół parlamentarny wspierany jest przez grupę ekspertów, są wymienieni w materiałach, które zespół publikuje" - wyjaśniał Maciej Lasek.

Przyznawał, że wysłał zaproszenie do wymienionych ekspertów. Jednak w tej sprawie zamierza stawiać ściśle określone warunki. "Zaprosiłem ich na takiej zasadzie, na jakiej rozmawiają eksperci od badania wypadków lotniczych. Poruszajmy się na płaszczyźnie faktów, na płaszczyźnie dowodów, nie na płaszczyźnie hipotez. Materiał, z którym zetknęliśmy się ostatnio - czyli kolejny opublikowany dokument zespołu parlamentarnego - zawiera szereg tez, często wewnętrznie sprzecznych. Poprosiliśmy, żeby zespół parlamentarny, a w zasadzie jego eksperci, dostarczyli nam pełne analizy i materiał, na podstawie którego wysnuli, mogli postawić, spróbować postawić swoje tezy" - tłumaczył Lasek. Zaznaczył, że to jest niezbywalny warunek, który musi został spełniony, by rządowa komisja zechciała się spotkać z ekspertami zespołu parlamentarnego.

"To jest warunek spotkania. W przeciwnym wypadku byłaby to dyskusja na pewno nie na poziomie eksperckim, tylko na poziomie show medialnego. Jeśli nie otrzymamy żadnego dodatkowego materiału, co zresztą dosyć wyraźnie potwierdził Pan poseł Antoni Macierewicz (...) wydaję mi się, że nie dostarczą dodatkowego materiału, ponieważ zdaniem przewodniczącego zespołu te dane są zawarte w raporcie" - tłumaczył Lasek.

Do przytoczonych przez Laska słów posła Macierewicza, jakoby wszystkie dane znajdowały się w raporcie, który Lasek ponoć czytał, szef rządowego zespołu się nie odniósł. Może tych danych nie zauważył...

Co ciekawe, Maciej Lasek zaznaczył, że stawiane przez niego warunki wynikają z chęci trzymania się zasad i standardów. "Chcąc rozmawiać z ekspertami zespołu parlamentarnego chcemy postępować zgodnie z pewnymi zasadami, które przynależą dyskusji ekspertów. Ale jeśli takiej dobrej woli z drugiej strony nie będzie, będziemy musieli pójść krok dalej, czyli będziemy musieli doprowadzić do takiej sytuacji, w której będziemy obalać wszystkie tezy zawarte w teoriach alternatywnych. To jest jednym z celów zespołu. Z jednej strony mamy zagubioną część społeczeństwa w gąszczu hipotez, którymi jesteśmy karmieni od kilkunastu miesięcy, ale z drugiej strony mamy ludzi, którzy twierdzą, że mamy podstawy naukowe do tego, żeby kwestionować zapisy zawarte, czy wyniki badań zapisanych w raporcie naszej komisji, które opierały się na obiektywnych źródłach danych" - mówił Lasek. Co to za obiektywne źródła danych, nikt nie wie.

Lasek dalej ciągnął swój wywód. "Jeżeli ktoś udaje eksperta, trzeba będzie zmienić reguły działania. Jesteśmy na to gotowi" - tłumaczył.

Zaznaczył po raz kolejny, że sprawa smoleńska została już wyjaśniona, a w raporcie Millera "nie ma już nic do określenia".

"Profilaktyka, czyli to, co jest najważniejsze, została wdrożona. Rola ekspertów została zakończona" - zaznaczył.

Lasek poinformował również, że jego "zespół formalnie pracuje od dwóch tygodni" i jest "w fazie organizacji".

"Przygotowujemy zespół pracowników naukowych, którzy przedstawią symulację ostatnich sekund lotu i wyniki obliczeń wytrzymałościowych" - zapowiedział.

"Przyznano nam budżet, pomieszczenia i wsparcie medialne. Dano nam możliwość działania. Od nas będzie zależało, czy będziemy skuteczni. Najważniejsze, to wyjść z hermetycznego języka, w którym został zapisany raport. Staliśmy się rzecznikami raportu" - skwitował Lasek.

Zdaje się jednak, że inne podsumowanie bardziej pasuje do tego wywodu: staliśmy się rzecznikami rządu...

KL,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook