Jedynie prawda jest ciekawa


Lasek nie ustępuje nawet na krok

08.05.2013

Maciej Lasek zaznacza, że nie będzie spotkania z ekspertami zespołu parlamentarnego bez spełnienia stawianych przez niego warunków wstępnych.

Maciej Lasek w telewizji TVN24 kontynuował omawiany w mediach temat spotkania i debaty między zespołem rządowym a ekspertami współpracującymi z parlamentarnym zespołem badającym przyczyny katastrofy smoleńskiej. Łaskawym tonem szef rządowego zespołu przyznał, że nie wyklucza spotkania z ekspertami zespołu.

"Prawdopodobnie, nie wykluczam tego, będzie spotkanie z ekspertami zespołu parlamentarnego. My wielokrotnie mówiliśmy, że nie chcemy dyskutować z politykami. To nie jest w ogóle płaszczyzna dyskusji ekspertów z politykami. Polityk niech dyskutuje z politykiem, ekspert niech dyskutuje z ekspertem. Zespół parlamentarny wspierany jest przez grupę ekspertów, są wymienieni w materiałach, które zespół publikuje" - wyjaśniał Maciej Lasek.

Przyznawał, że wysłał zaproszenie do wymienionych ekspertów. Jednak w tej sprawie zamierza stawiać ściśle określone warunki. "Zaprosiłem ich na takiej zasadzie, na jakiej rozmawiają eksperci od badania wypadków lotniczych. Poruszajmy się na płaszczyźnie faktów, na płaszczyźnie dowodów, nie na płaszczyźnie hipotez. Materiał, z którym zetknęliśmy się ostatnio - czyli kolejny opublikowany dokument zespołu parlamentarnego - zawiera szereg tez, często wewnętrznie sprzecznych. Poprosiliśmy, żeby zespół parlamentarny, a w zasadzie jego eksperci, dostarczyli nam pełne analizy i materiał, na podstawie którego wysnuli, mogli postawić, spróbować postawić swoje tezy" - tłumaczył Lasek. Zaznaczył, że to jest niezbywalny warunek, który musi został spełniony, by rządowa komisja zechciała się spotkać z ekspertami zespołu parlamentarnego.

"To jest warunek spotkania. W przeciwnym wypadku byłaby to dyskusja na pewno nie na poziomie eksperckim, tylko na poziomie show medialnego. Jeśli nie otrzymamy żadnego dodatkowego materiału, co zresztą dosyć wyraźnie potwierdził Pan poseł Antoni Macierewicz (...) wydaję mi się, że nie dostarczą dodatkowego materiału, ponieważ zdaniem przewodniczącego zespołu te dane są zawarte w raporcie" - tłumaczył Lasek.

Do przytoczonych przez Laska słów posła Macierewicza, jakoby wszystkie dane znajdowały się w raporcie, który Lasek ponoć czytał, szef rządowego zespołu się nie odniósł. Może tych danych nie zauważył...

Co ciekawe, Maciej Lasek zaznaczył, że stawiane przez niego warunki wynikają z chęci trzymania się zasad i standardów. "Chcąc rozmawiać z ekspertami zespołu parlamentarnego chcemy postępować zgodnie z pewnymi zasadami, które przynależą dyskusji ekspertów. Ale jeśli takiej dobrej woli z drugiej strony nie będzie, będziemy musieli pójść krok dalej, czyli będziemy musieli doprowadzić do takiej sytuacji, w której będziemy obalać wszystkie tezy zawarte w teoriach alternatywnych. To jest jednym z celów zespołu. Z jednej strony mamy zagubioną część społeczeństwa w gąszczu hipotez, którymi jesteśmy karmieni od kilkunastu miesięcy, ale z drugiej strony mamy ludzi, którzy twierdzą, że mamy podstawy naukowe do tego, żeby kwestionować zapisy zawarte, czy wyniki badań zapisanych w raporcie naszej komisji, które opierały się na obiektywnych źródłach danych" - mówił Lasek. Co to za obiektywne źródła danych, nikt nie wie.

Lasek dalej ciągnął swój wywód. "Jeżeli ktoś udaje eksperta, trzeba będzie zmienić reguły działania. Jesteśmy na to gotowi" - tłumaczył.

Zaznaczył po raz kolejny, że sprawa smoleńska została już wyjaśniona, a w raporcie Millera "nie ma już nic do określenia".

"Profilaktyka, czyli to, co jest najważniejsze, została wdrożona. Rola ekspertów została zakończona" - zaznaczył.

Lasek poinformował również, że jego "zespół formalnie pracuje od dwóch tygodni" i jest "w fazie organizacji".

"Przygotowujemy zespół pracowników naukowych, którzy przedstawią symulację ostatnich sekund lotu i wyniki obliczeń wytrzymałościowych" - zapowiedział.

"Przyznano nam budżet, pomieszczenia i wsparcie medialne. Dano nam możliwość działania. Od nas będzie zależało, czy będziemy skuteczni. Najważniejsze, to wyjść z hermetycznego języka, w którym został zapisany raport. Staliśmy się rzecznikami raportu" - skwitował Lasek.

Zdaje się jednak, że inne podsumowanie bardziej pasuje do tego wywodu: staliśmy się rzecznikami rządu...

KL,wPolityce.pl
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 2. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 3. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 4. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 5. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 6. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook