Jedynie prawda jest ciekawa


Łapiński: Coraz większe nakłady na obronność

24.05.2017

Chcemy być istotnym komponentem bezpieczeństwa międzynarodowego - mówił w środę rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński. Polska będzie zwiększać wydatki na obronność; jeśli chodzi o zaangażowanie polskich żołnierzy poza granicami, na razie nie ma takiego tematu - dodał.

W czwartek w Brukseli odbędzie się spotkaniem szefów państw i rządów NATO. Po raz pierwszy w szczycie NATO weźmie udział prezydent USA Donald Trump oraz nowo wybrany przywódca Francji Emmanuel Macron. 

Obecny ma być też prezydent Andrzej Duda, który - jak zapowiedział szef BBN Paweł Soloch - podkreśli gotowość Polski do działań antyterrorystycznych i ponoszenia większych kosztów związanych z bezpieczeństwem. 

Ważną kwestią dla naszego kraju jest także zaangażowanie NATO na wschodniej flance. Do tych zapowiedź Łapiński odniósł się w środowym wydaniu programu Onetu "Opinie". 

"Ponoszenie większych kosztów to jest to, co zadeklarowaliśmy i to, do czego będziemy dochodzić, czyli coraz większe nakłady budżetowe na obronność" - podkreślił minister. 

Pytany o zaangażowanie polskich żołnierzy za granicami, Łapiński odparł: "W tej chwili nie ma takiego tematu w rozmowach, to jest zawsze temat delikatny". 

"Będziemy się starać, żeby być istotnym komponentem bezpieczeństwa międzynarodowego, ale w ramach naszych możliwości i też w ramach pewnych środków" - podkreślił. 

"Już na dzisiejszym też etapie Polska jest aktywna, czy jeśli chodzi o wymianę informacji wywiadowczych, czy jeśli chodzi o udział w szkoleniach" - zauważył Łapiński. Podkreślił też, że niedawny zamach w Manchesterze pokazuje, że "potrzeba wspólnych działań, żeby zwalczać terroryzm". 

Rzecznik odniósł się również do ewentualnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas szczytu NATO. "Te szczyty zawsze są krótkie i intensywne" - podkreślił Łapiński. 

Dodał, że "polska dyplomacja oczywiście czyniła starania" w tym kierunku. Zaznaczył, że trzeba wziąć pod uwagę różne względy, "takie nawet czasowe". 

"Zobaczymy, czy jakieś dodatkowe, poza spotkaniem na sali obrad, czy to spotkanie będzie możliwe. Tu jeszcze ja wiedzy w tej sprawie nie mam" - powiedział Łapiński.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook