Jedynie prawda jest ciekawa


Łapiński: Coraz większe nakłady na obronność

24.05.2017

Chcemy być istotnym komponentem bezpieczeństwa międzynarodowego - mówił w środę rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński. Polska będzie zwiększać wydatki na obronność; jeśli chodzi o zaangażowanie polskich żołnierzy poza granicami, na razie nie ma takiego tematu - dodał.

W czwartek w Brukseli odbędzie się spotkaniem szefów państw i rządów NATO. Po raz pierwszy w szczycie NATO weźmie udział prezydent USA Donald Trump oraz nowo wybrany przywódca Francji Emmanuel Macron. 

Obecny ma być też prezydent Andrzej Duda, który - jak zapowiedział szef BBN Paweł Soloch - podkreśli gotowość Polski do działań antyterrorystycznych i ponoszenia większych kosztów związanych z bezpieczeństwem. 

Ważną kwestią dla naszego kraju jest także zaangażowanie NATO na wschodniej flance. Do tych zapowiedź Łapiński odniósł się w środowym wydaniu programu Onetu "Opinie". 

"Ponoszenie większych kosztów to jest to, co zadeklarowaliśmy i to, do czego będziemy dochodzić, czyli coraz większe nakłady budżetowe na obronność" - podkreślił minister. 

Pytany o zaangażowanie polskich żołnierzy za granicami, Łapiński odparł: "W tej chwili nie ma takiego tematu w rozmowach, to jest zawsze temat delikatny". 

"Będziemy się starać, żeby być istotnym komponentem bezpieczeństwa międzynarodowego, ale w ramach naszych możliwości i też w ramach pewnych środków" - podkreślił. 

"Już na dzisiejszym też etapie Polska jest aktywna, czy jeśli chodzi o wymianę informacji wywiadowczych, czy jeśli chodzi o udział w szkoleniach" - zauważył Łapiński. Podkreślił też, że niedawny zamach w Manchesterze pokazuje, że "potrzeba wspólnych działań, żeby zwalczać terroryzm". 

Rzecznik odniósł się również do ewentualnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas szczytu NATO. "Te szczyty zawsze są krótkie i intensywne" - podkreślił Łapiński. 

Dodał, że "polska dyplomacja oczywiście czyniła starania" w tym kierunku. Zaznaczył, że trzeba wziąć pod uwagę różne względy, "takie nawet czasowe". 

"Zobaczymy, czy jakieś dodatkowe, poza spotkaniem na sali obrad, czy to spotkanie będzie możliwe. Tu jeszcze ja wiedzy w tej sprawie nie mam" - powiedział Łapiński.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook