Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Łaniewska: Rok Rosji w Polsce nie do przyjęcia

22.04.2014

„Są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi portalowi Stefczyk.info Katarzyna Łaniewska.

Trwa debata na temat Roku Rosji w Polsce oraz polityki kulturalnej jaką powinno obecnie prowadzić polskie państwo. Kolejne instytucje wycofują się z obchodów Roku Rosji w Polsce, a ludzie kultury podzielili się na tych, którzy nie wyobrażają sobie utrzymywania stosunków z Rosją w związku agresją na Ukrainę, oraz na tych, którzy nie widzą powodów do zmiany swojej działalności.

Znana aktorka Katarzyna Łaniewska wskazuje, że dla niej sprawa jest jasna. „Organizowanie oficjalnych obchodów Roku Rosji w Polsce jest obecnie nie do przyjęcia. Szczególnie w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Myśmy się przecież nawet oficjalnie wypowiedzieli w tej sprawie. Rząd zajął w tej sprawie oficjalne stanowisko, przeciwko agresji na Ukrainę. A tu nagle Rok Kultury...” - mówi portalowi Stefczyk.info Łaniewska.

I dodaje, że to, co dzieje się obecnie w Polsce, łączy się w pewien ciąg. „Mamy świętowanie jakiegoś zwycięstwa Armii Radzieckiej, przyjeżdżają do Polski rosyjskie wymiany wojskowe, nad Polską lata rosyjski samolot szpiegowski. Mamy asymetryczne relacje z Rosją, jakieś zlecanie usług...” - tłumaczy aktorka.

Wskazuje, że rząd powinien zabrać w tej sprawie jasne stanowisko. „Nie można zajść w ciążę trochę, albo się w niej jest albo nie jest. Rząd powinien się jasno wypowiedzieć w sprawie tej inicjatywy. Wiem, że są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi.

Pytana, czy ona sama byłaby zainteresowana udziałem w jakimś polsko-rosyjskim wydarzeniu kulturalnym, wskazuje, że takiego dylematu nie będzie miała. „Mi nikt by tego nie zaproponował, więc nie miałabym nawet możliwości powiedzenia, że dziękuję nie skorzystam. Mam do tego jasny stosunek. Nikt mi więc nie będzie takich rzeczy proponował” - zaznacza Katarzyna Łaniewska.

TK
[Fot. Blogpress.pl]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Rosja Ukraina

,

kultura

,

polityka

,

Polska

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook