Jedynie prawda jest ciekawa

Łaniewska: Rok Rosji w Polsce nie do przyjęcia

22.04.2014

„Są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi portalowi Stefczyk.info Katarzyna Łaniewska.

Trwa debata na temat Roku Rosji w Polsce oraz polityki kulturalnej jaką powinno obecnie prowadzić polskie państwo. Kolejne instytucje wycofują się z obchodów Roku Rosji w Polsce, a ludzie kultury podzielili się na tych, którzy nie wyobrażają sobie utrzymywania stosunków z Rosją w związku agresją na Ukrainę, oraz na tych, którzy nie widzą powodów do zmiany swojej działalności.

Znana aktorka Katarzyna Łaniewska wskazuje, że dla niej sprawa jest jasna. „Organizowanie oficjalnych obchodów Roku Rosji w Polsce jest obecnie nie do przyjęcia. Szczególnie w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Myśmy się przecież nawet oficjalnie wypowiedzieli w tej sprawie. Rząd zajął w tej sprawie oficjalne stanowisko, przeciwko agresji na Ukrainę. A tu nagle Rok Kultury...” - mówi portalowi Stefczyk.info Łaniewska.

I dodaje, że to, co dzieje się obecnie w Polsce, łączy się w pewien ciąg. „Mamy świętowanie jakiegoś zwycięstwa Armii Radzieckiej, przyjeżdżają do Polski rosyjskie wymiany wojskowe, nad Polską lata rosyjski samolot szpiegowski. Mamy asymetryczne relacje z Rosją, jakieś zlecanie usług...” - tłumaczy aktorka.

Wskazuje, że rząd powinien zabrać w tej sprawie jasne stanowisko. „Nie można zajść w ciążę trochę, albo się w niej jest albo nie jest. Rząd powinien się jasno wypowiedzieć w sprawie tej inicjatywy. Wiem, że są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi.

Pytana, czy ona sama byłaby zainteresowana udziałem w jakimś polsko-rosyjskim wydarzeniu kulturalnym, wskazuje, że takiego dylematu nie będzie miała. „Mi nikt by tego nie zaproponował, więc nie miałabym nawet możliwości powiedzenia, że dziękuję nie skorzystam. Mam do tego jasny stosunek. Nikt mi więc nie będzie takich rzeczy proponował” - zaznacza Katarzyna Łaniewska.

TK
[Fot. Blogpress.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook