Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: Rok Rosji w Polsce nie do przyjęcia

22.04.2014

„Są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi portalowi Stefczyk.info Katarzyna Łaniewska.

Trwa debata na temat Roku Rosji w Polsce oraz polityki kulturalnej jaką powinno obecnie prowadzić polskie państwo. Kolejne instytucje wycofują się z obchodów Roku Rosji w Polsce, a ludzie kultury podzielili się na tych, którzy nie wyobrażają sobie utrzymywania stosunków z Rosją w związku agresją na Ukrainę, oraz na tych, którzy nie widzą powodów do zmiany swojej działalności.

Znana aktorka Katarzyna Łaniewska wskazuje, że dla niej sprawa jest jasna. „Organizowanie oficjalnych obchodów Roku Rosji w Polsce jest obecnie nie do przyjęcia. Szczególnie w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Myśmy się przecież nawet oficjalnie wypowiedzieli w tej sprawie. Rząd zajął w tej sprawie oficjalne stanowisko, przeciwko agresji na Ukrainę. A tu nagle Rok Kultury...” - mówi portalowi Stefczyk.info Łaniewska.

I dodaje, że to, co dzieje się obecnie w Polsce, łączy się w pewien ciąg. „Mamy świętowanie jakiegoś zwycięstwa Armii Radzieckiej, przyjeżdżają do Polski rosyjskie wymiany wojskowe, nad Polską lata rosyjski samolot szpiegowski. Mamy asymetryczne relacje z Rosją, jakieś zlecanie usług...” - tłumaczy aktorka.

Wskazuje, że rząd powinien zabrać w tej sprawie jasne stanowisko. „Nie można zajść w ciążę trochę, albo się w niej jest albo nie jest. Rząd powinien się jasno wypowiedzieć w sprawie tej inicjatywy. Wiem, że są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi.

Pytana, czy ona sama byłaby zainteresowana udziałem w jakimś polsko-rosyjskim wydarzeniu kulturalnym, wskazuje, że takiego dylematu nie będzie miała. „Mi nikt by tego nie zaproponował, więc nie miałabym nawet możliwości powiedzenia, że dziękuję nie skorzystam. Mam do tego jasny stosunek. Nikt mi więc nie będzie takich rzeczy proponował” - zaznacza Katarzyna Łaniewska.

TK
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook