Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: Rok Rosji w Polsce nie do przyjęcia

22.04.2014

„Są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi portalowi Stefczyk.info Katarzyna Łaniewska.

Trwa debata na temat Roku Rosji w Polsce oraz polityki kulturalnej jaką powinno obecnie prowadzić polskie państwo. Kolejne instytucje wycofują się z obchodów Roku Rosji w Polsce, a ludzie kultury podzielili się na tych, którzy nie wyobrażają sobie utrzymywania stosunków z Rosją w związku agresją na Ukrainę, oraz na tych, którzy nie widzą powodów do zmiany swojej działalności.

Znana aktorka Katarzyna Łaniewska wskazuje, że dla niej sprawa jest jasna. „Organizowanie oficjalnych obchodów Roku Rosji w Polsce jest obecnie nie do przyjęcia. Szczególnie w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Myśmy się przecież nawet oficjalnie wypowiedzieli w tej sprawie. Rząd zajął w tej sprawie oficjalne stanowisko, przeciwko agresji na Ukrainę. A tu nagle Rok Kultury...” - mówi portalowi Stefczyk.info Łaniewska.

I dodaje, że to, co dzieje się obecnie w Polsce, łączy się w pewien ciąg. „Mamy świętowanie jakiegoś zwycięstwa Armii Radzieckiej, przyjeżdżają do Polski rosyjskie wymiany wojskowe, nad Polską lata rosyjski samolot szpiegowski. Mamy asymetryczne relacje z Rosją, jakieś zlecanie usług...” - tłumaczy aktorka.

Wskazuje, że rząd powinien zabrać w tej sprawie jasne stanowisko. „Nie można zajść w ciążę trochę, albo się w niej jest albo nie jest. Rząd powinien się jasno wypowiedzieć w sprawie tej inicjatywy. Wiem, że są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi.

Pytana, czy ona sama byłaby zainteresowana udziałem w jakimś polsko-rosyjskim wydarzeniu kulturalnym, wskazuje, że takiego dylematu nie będzie miała. „Mi nikt by tego nie zaproponował, więc nie miałabym nawet możliwości powiedzenia, że dziękuję nie skorzystam. Mam do tego jasny stosunek. Nikt mi więc nie będzie takich rzeczy proponował” - zaznacza Katarzyna Łaniewska.

TK
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook