Jedynie prawda jest ciekawa


Łaniewska: Rok Rosji w Polsce nie do przyjęcia

22.04.2014

„Są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi portalowi Stefczyk.info Katarzyna Łaniewska.

Trwa debata na temat Roku Rosji w Polsce oraz polityki kulturalnej jaką powinno obecnie prowadzić polskie państwo. Kolejne instytucje wycofują się z obchodów Roku Rosji w Polsce, a ludzie kultury podzielili się na tych, którzy nie wyobrażają sobie utrzymywania stosunków z Rosją w związku agresją na Ukrainę, oraz na tych, którzy nie widzą powodów do zmiany swojej działalności.

Znana aktorka Katarzyna Łaniewska wskazuje, że dla niej sprawa jest jasna. „Organizowanie oficjalnych obchodów Roku Rosji w Polsce jest obecnie nie do przyjęcia. Szczególnie w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie. Myśmy się przecież nawet oficjalnie wypowiedzieli w tej sprawie. Rząd zajął w tej sprawie oficjalne stanowisko, przeciwko agresji na Ukrainę. A tu nagle Rok Kultury...” - mówi portalowi Stefczyk.info Łaniewska.

I dodaje, że to, co dzieje się obecnie w Polsce, łączy się w pewien ciąg. „Mamy świętowanie jakiegoś zwycięstwa Armii Radzieckiej, przyjeżdżają do Polski rosyjskie wymiany wojskowe, nad Polską lata rosyjski samolot szpiegowski. Mamy asymetryczne relacje z Rosją, jakieś zlecanie usług...” - tłumaczy aktorka.

Wskazuje, że rząd powinien zabrać w tej sprawie jasne stanowisko. „Nie można zajść w ciążę trochę, albo się w niej jest albo nie jest. Rząd powinien się jasno wypowiedzieć w sprawie tej inicjatywy. Wiem, że są ludzie, którzy czerpią garściami pieniądze pana Putina, którzy są dobrze widziani w Rosji oraz znani w Polsce. Oni niech sobie utrzymują kontakty, ale nie może to być oficjalna inicjatywa” - mówi.

Pytana, czy ona sama byłaby zainteresowana udziałem w jakimś polsko-rosyjskim wydarzeniu kulturalnym, wskazuje, że takiego dylematu nie będzie miała. „Mi nikt by tego nie zaproponował, więc nie miałabym nawet możliwości powiedzenia, że dziękuję nie skorzystam. Mam do tego jasny stosunek. Nikt mi więc nie będzie takich rzeczy proponował” - zaznacza Katarzyna Łaniewska.

TK
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

 2. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 3. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 4. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 5. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 6. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 7. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 8. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook