Jedynie prawda jest ciekawa


Lament nad speckomisją

13.11.2015

Ludowcy, tworzący w Sejmie najmniejszy klub parlamentarny, protestują przeciwko zmniejszeniu składu komisji ds. służb specjalnych. Bo do niej nie wejdą...

Sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się za proponowanymi przez PiS zmianami w Regulaminie Sejmu. Sprzeciw opozycji wzbudziła propozycja zmniejszenia z 9 do 7 maksymalnej liczby członków speckomisji i zniesienia jej rotacyjnego przewodnictwa.

Posłowie PO i PSL zaproponowali poprawki do projektu zmian w regulaminie izby, utrzymujące dotychczasowy kształt komisji ds. służb specjalnych, czyli maksymalnie 9 członków i rotacyjne 6-miesięczne przewodnictwo. Poprawki nie zostały jednak przyjęte. W związku z tym zgłoszono je jako wnioski mniejszości.

Posłowie PO podkreślali, że rotacyjne przewodnictwo w speckomisji to mechanizm zabezpieczający, a jego zniesienie będzie "bardzo poważnym naruszeniem tradycji sejmowej".

Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił z kolei, że to "kolejny przejaw zwalczania opozycji parlamentarnej". - Wczoraj pozbawiono PSL możliwości pracy w Prezydium Sejmu. To, co dzisiaj otrzymaliśmy, to kolejny przejaw zwalczania opozycji - podkreślił.

Grzegorz Raniewicz (PO) zwrócił uwagę, że siedmioosobowy skład komisji ds. służb przy jednoczesnym utrzymaniu większości przez największy klub spowoduje, że jeden z klubów nie będzie miał swojego przedstawiciela w komisji. - To wyraźny zamach na to, by ograniczyć rolę kontrolną parlamentu nad służbami - uważa poseł Platformy.

Adam Szłapka (Nowoczesna) także opowiedział się przeciwko zmianom dotyczącym komisji służb specjalnych.

Marek Opioła (PiS) zwrócił uwagę, że w poprzedniej kadencji Sejmu posłanka PiS Beata Mazurek nie została wybrana na wiceprzewodniczącą ani na przewodniczącą komisji. - Tak wygląda według was funkcjonowanie komisji ds. służb i rotacja. Skończmy z fikcją i wprowadźmy realne działania komisji ds. służb specjalnych - apelował Opioła.

Marek Ast (PiS) tłumaczył, że taka zmiana w komisji ds. służb specjalnych ma usprawnić i ustabilizować jej funkcjonowanie.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu komisji nadzwyczajnej posłowie PO przestrzegali, że PiS przy okazji zmian w Regulaminie Sejmu "próbuje przemycić ograniczenie sejmowej kontroli nad służbami specjalnymi".

- PiS proponuje po pierwsze ograniczenie liczby członków speckomisji, co będzie skutkowało tym, że któryś z klubów opozycyjnych pozostanie bez możliwości udziału w pracach komisji i bez kontroli nad tym, co się dzieje w służbach specjalnych - powiedział Wójcik.

Z kolei według PO druga zmiana zaproponowana przez PiS, czyli likwidacja "sprawdzonej, wprowadzonej za czasów koalicji PO-PSL zasady rotacyjnego przewodnictwa w komisji ds. służb specjalnych", ograniczy dostęp klubów opozycyjnych do możliwości planowania pracy komisji ds. służb specjalnych.

Tomasz Głogowski (PO) zapowiedział, że Platforma podczas drugiego czytania projektu zmian w Regulaminie Sejmu będzie wnosić poprawki dotyczące tego, aby zachować 9-osobowy skład speckomisji oraz rotacyjność jej przewodniczącego.    

Poseł PO, odchodzący minister sprawiedliwości Borys Budka powiedział, że PO liczy na refleksję posłów PiS i na to, że wycofają się z prób ograniczenia wpływu opozycji na prace speckomisji. - Mamy nadzieję, że nasz apel o rozsądek, o to, by PiS szanowało podstawowe zasady demokracji, jednak odniesie sukces - powiedział Budka.

Do tej pory co pół roku szefowie komisji zmieniali się - po pośle opozycji funkcję obejmował poseł koalicji. Podobna rotacja obejmowała zastępców przewodniczącego speckomisji.

Mniejsza liczba posłów w komisji - zakładając, że największy klub PiS miałby w niej większość (4 posłów) oznacza, że nie będzie w speckomisji miejsca dla najmniejszych ugrupowań sejmowych - pozostałe 3 miejsca trzeba byłoby rozdzielić pomiędzy cztery kluby - PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL.

Inne proponowane zmiany w Regulaminie Sejmu mają dostosować komisje, które będą pracować w Sejmie, do ministerstw, jakie zostaną powołane w nowym rządzie.

Klub PiS proponuje powołanie nowych komisji stałych: administracji i spraw wewnętrznych, która ma zajmować się sprawami "administracji państwowej oraz bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego"; do spraw energii i skarbu państwa, do której należą sprawy "polityki energetycznej państwa, w tym
sprawy funkcjonowania otwartego zintegrowanego rynku energii i mechanizmów zapewniania bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz sprawy gospodarki surowcami mineralnymi o charakterze paliw kopalnych, a także sprawy przekształceń form własności, w tym głównie sektora państwowego oraz nadzoru nad własnością publiczną w gospodarce"; gospodarki morskiej i żeglugi, do której należą sprawy "gospodarki morskiej, w tym transportu i żeglugi morskiej, obszarów morskich, portów i przystani morskich, ochrony środowiska morskiego, rybołówstwa morskiego i popularyzacji problematyki morskiej".

W Sejmie mają pracować także komisje: infrastruktury, do której należeć będą sprawy "budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, sprawy transportu lądowego i powietrznego, poczty oraz geodezji i kartografii" oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, do której należeć mają sprawy "łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowej oraz telekomunikacji, innowacyjności, informatyzacji oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego".

W ostatecznym głosowaniu zmiany w Regulaminie poparło 11 posłów z komisji, 7 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 2. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 3. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 4. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 5. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 6. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 7. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 8. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook