Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kwiatkowski ministrem w kancelarii Dudy

30.05.2015

Prezydent elekt Andrzej Duda w wywiadzie dla Polsat News ujawnił nazwisko kolejnego polityka, który będzie z nim współpracował w kancelarii. To Adam Kwiatkowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości zajmujący się sprawami polskiej Polonii i Polaków za granicą.

„Chciałbym, by w kancelarii było jak najwięcej młodych polityków. Uważam, że taka jest wola wyborców” - tłumaczył prezydent elekt w rozmowie z Dorotą Gawryluk. Jak pisze portal „Niezależna.pl” Kwiatkowski to m.in. główny autor udanej, ubiegłorocznej kampanii wyborczej Jacka Sasina na prezydenta Warszawy. W innej niż obecnie sytuacji politycznej, w stolicy zdominowanej od dekady przez zwolenników PO, kontrkandydat Hanny Gronkiewicz-Waltz uzyskał całkiem niezły wynik (powyżej 41 proc.).

Jak na razie nie wiadomo jakie stanowisko Kwiatkowski miałby zająć w kancelarii Andrzeja Dudy. W rozmowie z „Niezależna.pl” poseł PiS stwierdził jedynie, że prezydent-elekt chce, by kancelaria realizowała jego program i zobowiązania, które jako kandydat podjął wobec Polaków w trakcie kampanii wyborczej.

„Podchodzi do tego bardzo poważnie” - podkreślił Kwiatkowski, który w przeszłości był m.in. doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. funduszy europejskich. W Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odpowiadał za przygotowanie wizyt krajowych. W sejmie zasiada obecnie w sejmowych komisjach łączności z Polakami za granicą oraz finansów publicznych.

Wśród osób, które miałyby być powołane do kancelarii przyszłego prezydenta, wymieniane są także inne nazwiska byłych współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego, np. Macieja Łopińskiego, obecnie posła PiS, stojącego na czele Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W spekulacjach przewijają się również tacy politycy i samorządowcy jak Jacek Sasin - w kancelarii Lecha Kaczyńskiego zastępca jej szefa, a wcześniej wojewoda mazowiecki - oraz Jakub Opara, dyrektor w kancelarii Lecha Kaczyńskiego, a obecnie ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (NCSS0 i radny powiatu warszawskiego.

Andrzej Duda mówił wcześniej także o powołaniu do prezydenckiej kancelarii posła Krzysztofa Szczerskiego, który miałby się zająć sprawami zagranicznymi. W wywiadzie z Dorotą Gawryluk poruszył zaś szereg tematów, nie związanych z kwestiami personalnymi.

Nawiązał m.in. do swojego apelu do rządzących z piątkowej uroczystości. „Chodzi mi o takie działania, które byłyby działaniami istotnie ustrojowymi. Mamy jeszcze dwa miesiące do czasu, kiedy urząd prezydenta będzie mi przekazany. Przez dwa miesiące w Sejmie może się wiele zdarzyć - znamy sytuacje, gdy ustawy w Sejmie były procedowane w kilka dni. Apeluję, by nie dokonywać zmian, które nie są przedmiotem konsensusu politycznego” - mówił.

I dodawał: „Następuje złamanie pewnego obyczaju. Pan prezydent Bronisław Komorowski i jego obóz polityczny wiedzą, że urząd prezydenta przejdzie w inne ręce i podejmowanie takich działań jest nie na miejscu. Podobnie jak zmienianie ustaw, które wpływają na kwestie ustrojowe” - tłumaczył prezydent elekt.

Choć Duda nie wskazał konkretnych zagrożeń, zgodził się z red. Gawryluk, że jedną z kwestii jest wybór prezesa NBP. „Różne rzeczy się mówi, różne plotki docierają z kuluarów. Trudno tutaj mówić o konkretach, dlatego nie mówiłem o konkretach. Zwróciłem się do pani premier i przedstawicieli koalicji i pana prezydenta, by uszanowali ten specyficzny czas, w którym jest prezydent elekt i jest prezydent, który dopełnia swoją kadencję” - zaznaczył.

Duda mówi też o „pilnych” projektach dotyczących obniżenia wieku emerytalnego oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Prezydent elekt zapowiedział, że w tych sprawach dopracowywane są projekty. „Nie wykluczam, że do pracy weźmiemy się jeszcze przed sierpniem, by jeszcze przed zaprzysiężeniem projekt był gotowy” - zapowiedział.

Prezydent elekt mówił też sporo o potrzebie wykorzystania potencjału polskiej nauki. „Jak to jest, że nasi naukowcy po wyjeździe za granicę są w stanie wymyślić genialne rzeczy? (…) Jeżeli mówimy o otwartej prezydenturze, to trzeba wykorzystywać nasze własne zasoby - nie czerpiąc z zewnątrz, ale z nas. Jeśli chodzi o otwartość - jest wiele środowisk, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym” - mówił Duda.

W wywiadzie wróciła też kwestia referendum ws. JOW-ów oraz dyskusji o zmianach konstytucji. „Uważam, że taki pomysł powinien zostać poprzedzony dyskusją, debatą i wypowiedziami ekspertów. Dziś, już po tym, gdy zostało to wniesione przez prezydenta, słyszymy, że jest to wręcz niezgodne z konstytucją. (…) Potrzebne są analizy. Zajmowałem się prawem konstytucyjnym, ale chciałbym, by to zrobili eksperci, którzy mają renomę i na ten głos będę czekał” - ocenił.

Ryb, Polsat News, niezależna.pl, PAP

Fot. [YouTube.com/Solidarni 2010]

Słowa kluczowe:

Kwiatkowski

,

Kancelaria

,

prezydent

,

prezydentura

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 3. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 4. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 5. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 6. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 7. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 8. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook