Jedynie prawda jest ciekawa


Kwaśniewski za referendum ws. euro

04.03.2013

Referendum jako zwieńczenie debaty na temat przystąpienia Polski do strefy euro to - według Aleksandra Kwaśniewskiego - najwłaściwszy scenariusz dla Polski na najbliższe lata. Były prezydent był w poniedziałek gościem 20. Forum Gospodarczego w Toruniu.

"Euro będzie kolejnym kamieniem milowym naszych dziejów: nie tylko rozumiane jako zamiana złotego na euro, ze wszystkimi konsekwencjami, ale przede wszystkim zmiana polityczna, która będzie miała dwa wymiary. To będzie zmiana polityczna dla Polski, bo wejście do strefy euro to wejście do Europy decydującej, +Europy pierwszej prędkości+, jądra Europy i to poważnego kraju" – powiedział Kwaśniewski podczas sesji otwierającej XX Forum Gospodarcze w Toruniu.

Dodał, że dzięki temu Polska stanie się jednym z kilku najważniejszych państw UE, "współdecydującym o przyszłości", a Polacy "muszą myśleć o Europie".

"Europa, która by nie wykorzystała szans integracyjnych, która by nie wzmacniała, nie rozszerzała integracji, stanie się mniej istotnym uczestnikiem świata XXI wieku. Jeżeli chcemy być liczącym się graczem wobec takich potęg jak USA czy Chiny, UE musi być zintegrowana, a euro jest jednym z najważniejszych instrumentów tej integracji" - powiedział Kwaśniewski.

Jak ocenił, do 2015 r. (gdy odbędą się wybory parlamentarne) nie ma szans na zmianę konstytucji niezbędną do wprowadzenia euro w Polsce. Jego zdaniem należy jednak wykorzystać ten czas na poważną debatę społeczną w tej sprawie.

"Słyszę ze strony dzisiaj rządzących taką niechęć do dyskutowania o możliwości przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Jako człowiek, który w polityce sporo czasu spędził, jestem przekonany, że do tego referendum dojdzie; więcej - uważam, że jest ono niezbędne" - podkreślił Kwaśniewski.

Zaznaczył, że przekonanie to wypływa nie tylko z zapisów konstytucji, ale przede wszystkim z przekonania, że "jest to tego typu decyzja, która powinna uzyskać silną legitymację społeczną".

"Zdaję sobie sprawę, że mówienie o referendum w sytuacji, gdy 60 proc. ludzi mówi +nie+ jest może ryzykowne, tylko pamiętajmy: mamy kilka lat na poważną debatę na ten temat i mamy dodatkowo bardzo silny argument o braku czy też deficycie demokracji w UE; taka bezpośrednia demokracja w postaci referendum jest niewątpliwie wyjściem naprzeciw temu deficytowi demokracji" - ocenił Kwaśniewski.

B. prezydent uważa, że mobilizacja polskich sił politycznych opowiadających się za przystąpieniem do strefy euro powinna zagwarantować sukces tej idei. Jak dodał, sprzyjać temu będzie to, "że wejście do euro odbędzie się w sytuacji gdy i euro będzie w lepszej formie, i Polska będzie umiała z tego skorzystać".

"Jeżeli chcemy czekać z wejściem do euro na większość konstytucyjną w parlamencie, to to dopiero może się okazać ryzykowny scenariusz. Może się okazać, że przy dosyć silnie podzielonej scenie politycznej w Polsce, my większości konstytucyjnej nie będziemy w stanie uzyskać przez najbliższe 20 lat i wtedy tak czy inaczej będziemy musieli zwrócić się w stronę referendum jako jedynego skutecznego sposobu" - ocenił Kwaśniewski.

Do debaty na temat możliwie szybkiego przystąpienia Polski do unii walutowej zachęcał w Toruniu także b. premier Jerzy Buzek. Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego przestrzegał, że UE "już podzieliła się na +dwie prędkości+, a przynajmniej trzy bardzo ważne przedsięwzięcia ostatnich lat dotyczyły strefy euro, a reszta krajów UE była mało w to włączona".

"To był przede wszystkim fundusz stabilizacji finansowej, który wymagał nawet zmian traktatowych; druga kwestia to tworzenie paktu fiskalnego, który jest porozumieniem międzyrządowym i wreszcie Unia Bankowa, która rozróżnia kraje, które są w strefie euro i które nie są. Integracja europejska niepostrzeżenie nabrała rozpędu. To nieprawda, że UE się łamie: w czasie kryzysu zacieśnia współpracę" - przypomniał Buzek.

Jednocześnie kilkakrotnie podkreślał, że na początku obecnego kryzysu zawiodły "skrajnie nieodpowiedzialne" instytucje finansowe i niektóre kraje członkowskie, które się ponad miarę zadłużyły. "To nie euro było przyczyną kryzysu, nie strefa euro, nie instytucje unijne" – ocenił Buzek, zastrzegając jednak, że mówiąc o instytucjach finansowych nie ma na myśli polskich banków.

"UE się integruje bardzo szybko, ale ta integracja jest bardzo szybka i skuteczna szczególnie w strefie euro. To jest nieuniknione: osobny budżet strefy euro, obok tego wielkiego - unijnego, nieunikniony jest osobny rząd gospodarczy - na początek specjalny minister, być może finansów, być może gospodarczy; a więc coś obok Unii, mimo że Parlament Europejski dokonuje wszystkich możliwych działań, aby zatrzymać strefę euro w całości UE, abyśmy się nie rozpadali, bo jest to pewne zagrożenie" - podkreślił Buzek.

B. prezydent i b. premier byli w poniedziałek gośćmi sesji inauguracyjnej 20. forum Gospodarczego w Toruniu. Dwudniowe spotkanie z udziałem polityków, samorządowców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych odbywa się w tym roku pod hasłem "Transgraniczne więzi systemowe - pieniądz".

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook