Jedynie prawda jest ciekawa


Kwaśniewski woli Palikota

22.02.2013

Był prezydent Aleksander Kwaśniewski zadeklarował w piątek po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że jest gotów podjąć trud współtworzenia wspólnej centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego. Nie wykluczył także, że będzie kandydować do PE.

Listę, poza Siwcem i Palikotem, ma tworzyć także Ryszard Kalisz; Kwaśniewski widzi na niej także Włodzimierza Cimoszewicza. Jak mówił, sądzi, że już po wakacjach, czyli od września rozpocznie się wstępna kampanii wyborcza, czyli inicjatorzy listy będą mogli "już pokazywać kandydatów".

- Jestem gotów podjąć trud współtworzenia takiej właśnie centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego. Wiem, że to jest zadanie niełatwe, ale jestem przekonany, że jest to możliwe - powiedział Kwaśniewski na konferencji prasowej po spotkaniu. Pytany, czy sam zdecyduje się kandydować do Parlamentu Europejskiego, odparł, że tego nie wyklucza, a sprawa nie jest zdecydowana. 

- Myślę, że przyjdzie na to czas - dodał.

Kwaśniewski podkreślał, że jest otwarty na współpracę z różnymi środowiskami lewicy, nie tylko z SLD. Poinformował, że do budowania programu i rozmów z potencjalnymi kandydatami upoważnił Marka Siwca i ruch Europa Plus (tak nazywa się zainicjowana w styczniu inicjatywa Siwca i Palikota).

- Liczę tu na możliwości programowe, bo w środowisku Europa Plus mamy znakomitych specjalistów, którzy potrafią zaproponować nam doskonałe pomysły - dodał były prezydent. Podkreślił, że ważne z punktu widzenia funkcjonowania lewicy są "środowiska kobiece, feministyczne, środowiska, które walczą o tolerancję i równouprawnienie". Łącznikiem z tymi środowiskami ma być Ryszard Kalisz.

- Zwróciłem się o to, by moim łącznikiem z tymi środowiskami była osoba, która cieszy się w tych grupach dużym autorytetem, czyli Ryszard Kalisz, który wyraził na to zgodę i będzie współtworzył listę centrolewicową - podkreślił Kwaśniewski. Zaznaczył też, że liczy też na pomoc Kalisza w rozmowach z SLD.

Kwaśniewski pytany był też m.in., czy widziałby na liście do PE Włodzimierza Cimoszewicza, odparł:

- Wydaje mi się, że są duże szanse, żeby był, dlatego że, gdyby robić obiektywnie zestaw najlepszych kandydatów, jakich mamy dzisiaj do PE, to uważam, że on jest na samym szczycie tej listy. Były prezydent opowiedział się także przeciwko "wykluczaniu kogokolwiek, kto przyznaje się do centrolewicowości, nawet, jeśli tożsamość tych ruchów politycznych dopiero się tworzy". Odnosząc się do Ruchu Palikota, Kwaśniewski powiedział, że fakt, iż lokuje się on po lewej stronie sceny politycznej, stwarza "szansę i nadzieję".

Obecny na konferencji Palikot powiedział, że rada polityczna, zarząd oraz klub Ruchu upoważniły go do przekazania poparcia i chęci współdziałania z prezydentem Kwaśniewskim.

- Oczywiście odbędą się jeszcze spotkania pana prezydenta z tymi gremiami, by to wszystko omówić, ale taka decyzja z naszej strony jest - zaznaczył. Podkreślił, że w ciągu dwóch miesięcy Ruch Palikota zawarł porozumienia polityczne w sprawie wspólnego tworzenia centrolewicy z SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy.

- Jednocześnie są bardzo zaawansowane rozmowy, które powinny się zakończyć w najbliższych tygodniach z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet. Mam nadzieję, że w ten sposób pokazujemy, że ta inicjatywa centrolewicy ma już dzisiaj oparcie nie tylko w Ruchu Palikota i Europa Plus, ale też w wielu innych ważnych środowiskach dla lewicy - poinformował lider RP.

Siwiec mówił z kolei:

- Myślę, że jesteśmy dzisiaj w momencie rozpoczęcia fascynującego dzieła, które ma polegać na stworzeniu czegoś nowego, dobrego, skierowanego w przyszłość. Podkreślił, że inicjatywa chce dotrzeć do "uczciwych, obdarzonych wyobraźnią, ale też odpowiedzialnością europatriotów, ludzi, którzy widzą Polskę w mocnej, dobrze zorganizowanej, dobrze zarządzanej UE". Jak dodał, jest to przesłanie, z którym chcą dotrzeć do opinii publicznej i skonfrontować się z przeciwnikami jednoczenia Unii.

- I tym się będziemy zajmować do wyborów. Były prezydent odniósł się także do czwartkowej uchwały Zarządu Krajowego SLD, w której partia postuluje, by pod jej egidą powstał przed wyborami do PE "Sojusz dla Europy", w którym mogliby uczestniczyć Kwaśniewski oraz byli politycy tej partii, którzy z różnych powodów z niej odeszli.

- Przyjmuję za krok ciągle niewystarczający, ale w dobrą stronę, wczorajszą uchwałę zarządu SLD, który - w odróżnieniu od poprzednich swoich deklaracji - dopuszcza współdziałanie, współpracę i tworzenie takiej wspólnej listy do PE - powiedział Kwaśniewski.

- Naszym celem, moim celem, jest stworzenie takiej wspólnej, centrolewicowej listy, która na przyszłoroczne wybory mogłaby być interesującą a wręcz niezbędną dla milionów polskich wyborców, którzy będą wywodzili się zarówno ze środowisk dzisiejszego SLD, wyborców, którzy w ostatnich wyborach poparli Ruch Palikota, a także tych, którzy dzisiaj nie są gotowi głosować ani na jednych, ani na drugich, ale ich serce jest po lewej stronie - konkludował Kwaśniewski. 

PAP/ Slaw

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook