Jedynie prawda jest ciekawa


Kwaśniewski woli Palikota

22.02.2013

Był prezydent Aleksander Kwaśniewski zadeklarował w piątek po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że jest gotów podjąć trud współtworzenia wspólnej centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego. Nie wykluczył także, że będzie kandydować do PE.

Listę, poza Siwcem i Palikotem, ma tworzyć także Ryszard Kalisz; Kwaśniewski widzi na niej także Włodzimierza Cimoszewicza. Jak mówił, sądzi, że już po wakacjach, czyli od września rozpocznie się wstępna kampanii wyborcza, czyli inicjatorzy listy będą mogli "już pokazywać kandydatów".

- Jestem gotów podjąć trud współtworzenia takiej właśnie centrolewicowej listy do Parlamentu Europejskiego. Wiem, że to jest zadanie niełatwe, ale jestem przekonany, że jest to możliwe - powiedział Kwaśniewski na konferencji prasowej po spotkaniu. Pytany, czy sam zdecyduje się kandydować do Parlamentu Europejskiego, odparł, że tego nie wyklucza, a sprawa nie jest zdecydowana. 

- Myślę, że przyjdzie na to czas - dodał.

Kwaśniewski podkreślał, że jest otwarty na współpracę z różnymi środowiskami lewicy, nie tylko z SLD. Poinformował, że do budowania programu i rozmów z potencjalnymi kandydatami upoważnił Marka Siwca i ruch Europa Plus (tak nazywa się zainicjowana w styczniu inicjatywa Siwca i Palikota).

- Liczę tu na możliwości programowe, bo w środowisku Europa Plus mamy znakomitych specjalistów, którzy potrafią zaproponować nam doskonałe pomysły - dodał były prezydent. Podkreślił, że ważne z punktu widzenia funkcjonowania lewicy są "środowiska kobiece, feministyczne, środowiska, które walczą o tolerancję i równouprawnienie". Łącznikiem z tymi środowiskami ma być Ryszard Kalisz.

- Zwróciłem się o to, by moim łącznikiem z tymi środowiskami była osoba, która cieszy się w tych grupach dużym autorytetem, czyli Ryszard Kalisz, który wyraził na to zgodę i będzie współtworzył listę centrolewicową - podkreślił Kwaśniewski. Zaznaczył też, że liczy też na pomoc Kalisza w rozmowach z SLD.

Kwaśniewski pytany był też m.in., czy widziałby na liście do PE Włodzimierza Cimoszewicza, odparł:

- Wydaje mi się, że są duże szanse, żeby był, dlatego że, gdyby robić obiektywnie zestaw najlepszych kandydatów, jakich mamy dzisiaj do PE, to uważam, że on jest na samym szczycie tej listy. Były prezydent opowiedział się także przeciwko "wykluczaniu kogokolwiek, kto przyznaje się do centrolewicowości, nawet, jeśli tożsamość tych ruchów politycznych dopiero się tworzy". Odnosząc się do Ruchu Palikota, Kwaśniewski powiedział, że fakt, iż lokuje się on po lewej stronie sceny politycznej, stwarza "szansę i nadzieję".

Obecny na konferencji Palikot powiedział, że rada polityczna, zarząd oraz klub Ruchu upoważniły go do przekazania poparcia i chęci współdziałania z prezydentem Kwaśniewskim.

- Oczywiście odbędą się jeszcze spotkania pana prezydenta z tymi gremiami, by to wszystko omówić, ale taka decyzja z naszej strony jest - zaznaczył. Podkreślił, że w ciągu dwóch miesięcy Ruch Palikota zawarł porozumienia polityczne w sprawie wspólnego tworzenia centrolewicy z SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy.

- Jednocześnie są bardzo zaawansowane rozmowy, które powinny się zakończyć w najbliższych tygodniach z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet. Mam nadzieję, że w ten sposób pokazujemy, że ta inicjatywa centrolewicy ma już dzisiaj oparcie nie tylko w Ruchu Palikota i Europa Plus, ale też w wielu innych ważnych środowiskach dla lewicy - poinformował lider RP.

Siwiec mówił z kolei:

- Myślę, że jesteśmy dzisiaj w momencie rozpoczęcia fascynującego dzieła, które ma polegać na stworzeniu czegoś nowego, dobrego, skierowanego w przyszłość. Podkreślił, że inicjatywa chce dotrzeć do "uczciwych, obdarzonych wyobraźnią, ale też odpowiedzialnością europatriotów, ludzi, którzy widzą Polskę w mocnej, dobrze zorganizowanej, dobrze zarządzanej UE". Jak dodał, jest to przesłanie, z którym chcą dotrzeć do opinii publicznej i skonfrontować się z przeciwnikami jednoczenia Unii.

- I tym się będziemy zajmować do wyborów. Były prezydent odniósł się także do czwartkowej uchwały Zarządu Krajowego SLD, w której partia postuluje, by pod jej egidą powstał przed wyborami do PE "Sojusz dla Europy", w którym mogliby uczestniczyć Kwaśniewski oraz byli politycy tej partii, którzy z różnych powodów z niej odeszli.

- Przyjmuję za krok ciągle niewystarczający, ale w dobrą stronę, wczorajszą uchwałę zarządu SLD, który - w odróżnieniu od poprzednich swoich deklaracji - dopuszcza współdziałanie, współpracę i tworzenie takiej wspólnej listy do PE - powiedział Kwaśniewski.

- Naszym celem, moim celem, jest stworzenie takiej wspólnej, centrolewicowej listy, która na przyszłoroczne wybory mogłaby być interesującą a wręcz niezbędną dla milionów polskich wyborców, którzy będą wywodzili się zarówno ze środowisk dzisiejszego SLD, wyborców, którzy w ostatnich wyborach poparli Ruch Palikota, a także tych, którzy dzisiaj nie są gotowi głosować ani na jednych, ani na drugich, ale ich serce jest po lewej stronie - konkludował Kwaśniewski. 

PAP/ Slaw

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 4. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook