Jedynie prawda jest ciekawa


Kurski sądzi się z "Agorą". Zarzuca nierzetelność portalowi gazeta.pl

05.01.2018
Gazetawyborczawiki
Kurski sądzi się z "Agorą". Zarzuca nierzetelność portalowi gazeta.pl

Przeprosin i 10 tys. zł. na cele charytatywne domaga się od spółki Agora prezes TVP Jacek Kurski. Chodzi o artykuł "Lot do Mediolanu opóźniony przez J. Kurskiego? Rzecznik linii zaprzecza", który ukazał się w styczniu 2017 r. w portalu gazeta.pl.

Proces cywilny w tej sprawie z pozwu Jacka Kurskiego wobec spółki medialnej Agora i dyrektora programowego gazety.pl Pawła Stremskiego rozpoczął się w piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Na rozprawie sąd przesłuchał - jako świadków - redaktorów odpowiedzialnych za publikację artykułu.

Prezes TVP zarzucił pozwanym nierzetelność dziennikarską przy pracy nad artykułem "Lot do Mediolanu opóźniony przez Jacka Kurskiego? Rzecznik linii zaprzecza", który był omówieniem wcześniejszej publikacji "Gazety Wyborczej", pt. "Panie prezesie, samolot czeka. Czy Jacek Kurski opóźnił lot do Mediolanu?".

W tekście m.in. powołano się na informatora, który twierdził, że samolot lecący z Warszawy do Mediolanu miał około dwie godziny opóźnienia, ponieważ czekał na prezesa TVP i jego syna. Dodano też, że rzecznik LOT zaprzeczył, iż taka sytuacja miała miejsce, wyjaśniając, że do opóźnienia doszło z przyczyn technicznych.

Kurski w pozwie żąda od pozwanych 10 tys. zł zadośćuczynienia przeznaczonego na cele charytatywne oraz przeprosin publikowanych na głównej stronie portalu Gazeta.pl przez siedem dni. - Domagam się przeproszenia mnie w miejscu, gdzie zostałem zniesławiony, czyli na portalu gazeta.pl; przez kilka dni - tak żeby każdy użytkownik tego portalu mógł natrafić na to sprostowanie. Mogę zrezygnować z odszkodowań, bo chodzi mi o honor, nie o pieniądze - powiedział PAP szef TVP.

Kurski ocenił, że artykuły gazety.pl i "GW" to "ordynarna insynuacja". Zapewnił, że razem z synem czekali na lot do Mediolanu w poczekalni. - Byliśmy w pobliżu i czekaliśmy na lot w lounge. Jest miażdżący dowód w tej sprawie, mianowicie monitoring. Na zapisie monitoringu widać, że 28 minut przed planowanym odlotem wchodzimy - oświadczył.

- Podłość tekstu polega na tym, że mając oczywiste zaprzeczenie rzecznika LOT, tekst jest sformułowany na podstawie domysłu i insynuacji, natomiast zaprzeczenie jest tak schowane, że dotrze do niego co dziesiąty czytelnik - ocenił Kurski.

Prawnik reprezentujący pozwanych mec. Tomasz Ejtminowicz odnosząc się do pozwu powiedział, że roszczenie Jacka Kurskiego jest bezzasadne i wniósł o oddalenie pozwu w całości. W rozmowie z PAP podkreślił, że istotą sporu nie jest ustalenie, czy lot został opóźniony z powodu spóźnienia Kurskiego, czy z powodów technicznych. Według niego istotą sprawy jest ustalenie, czy dziennikarze działali rzetelnie, starannie i w interesie społecznym.

- Naszym zdaniem dziennikarz w tej sprawie działał zgodnie z prawem prasowym. Pojawiła się uzasadniona wątpliwość, zgłoszona przez wiarygodne źródło znane redakcji. Każdy człowiek w miejscu publicznym, jeżeli słyszałby wielokrotne wywoływanie przez megafon prominentnego działacza partyjnego, zadałby sobie pytanie: jaki jest związek z opóźnieniem lotu a ponaglanym przez megafon i biegnącym politykiem. Mamy prawo taką sytuację przedstawić społeczeństwu - zaznaczył.

W ocenie Ejtminowicza sprawa nie została opisana przez gazetę jednostronnie. - Sytuacja nie została przedstawiona w sposób kategoryczny, tylko ze znakiem zapytania. Jednocześnie dziennikarz podjął wszystkie czynności sprawdzające, żeby tę sytuację zweryfikować - dodał.

Sąd w piątek bezterminowo odroczył sprawę. Strony nie wykluczają zawarcia ugody.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 4. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 5. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 6. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 7. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook