Jedynie prawda jest ciekawa


To nie jest żart. Aby bronić uczniów przed przemocą, nauczyciele dostaną... kije bejsbolowe

12.04.2018
usabats11042018
To nie jest żart. Aby bronić uczniów przed przemocą, nauczyciele dostaną... kije bejsbolowe

Nikt nie ma wątpliwości, że szkolne strzelaniny są w USA dużym problemem. Niedawna strzelanina w szkole w Parkland spowodowała ogólnonarodową debatę o tym, jak chronić uczniów przed kolegami, którzy chcą ich zabić. Okręg szkolny w Milcreek, przedmieściu miasta Erie w Pensylwanii, wpadł na kuriozalny pomysł na zapewnienie bezpieczeństwa uczniom: nauczyciele w podległych mu szkołach zostaną uzbrojeni w miniaturowe kije bejsbolowe.

Pod okręg w Milcreek podlega dziesięć szkół, w których uczy się niemal 7 i pół tysiąca dzieci. Na fali ogólnonarodowego oburzenia po masakrze w Parkland władze zdecydowały się o zorganizowaniu szkolenia dla nauczycieli o tym, jak reagować na ewentualną strzelaninę. Po jego zakończeniu rozdano im miniaturowe kije bejsbolowe. Zakupione przez szkolne władze kije mają po szesnaście cali długości (ok. 40 cm), więc nie nadają się do gry – prawdziwe kije bejsbolowe mają od 24 cali (61 cm) w wypadku kijów przeznaczonych dla przedszkolaków do 34 cali (86 cm).

Lepiej niż gołe ręce

Władze szkoły zdają sobie sprawę, że zakupione przez nich kije nieszczególnie nadają się również do obrony przed uzbrojonym w broń palną napastnikiem. Jon Cacchione, przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Milcreek twierdzi, że nową polityką lokalnych szkół jest aktywna samoobrona przed atakiem i kije mają to symbolizować – i że w razie faktycznego ataku są lepsze niż gołe ręce. William Hall, nadzorca okolicznych szkół, wypowiada się w podobnym tonie. To właśnie on zdecydował o wydaniu na nie niemal 2 tysięcy dolarów i o umieszczeniu ich – pod kluczem – w każdej klasie. Hall zapewnia jednak, że oprócz kijów jego szkoły podejmą również inne kroki jak np. zwiększenie liczby ochroniarzy.

Paradoksalnie nie jest to najgłupszy pomysł na zaradzenie pladze szkolnych strzelanin. W zeszłym miesiącu głośno zrobiło się o władzach Blue Mountain, innego okręgu szkolnego w Pensylwanii, które zadecydowały, że w każdej klasie znajdzie się wiadro wypełnione kamieniami. W razie strzelaniny uczniowie mieli nimi rzucać w napastnika. Wiele innych szkół wprowadziło własne, nieco rozsądniejsze sposoby, jak np. wykrywacze metalu przy wejściach czy wymóg stosowania tornistrów z przezroczystej folii, dzięki czemu trudno będzie do szkoły wnieść niepostrzeżenie pistolet.

Rodzice chcą uzbrojonych nauczycieli

Szkolne władze z Milcreek zorganizowały również sondę, w której zapytano rodziców co sądzą o pomyśle uzbrojenia niektórych nauczycieli nie w miniaturki kijów baseballowych, a w prawdziwą broń palną. Aż 70% respondentów uznało to za dobry pomysł. Takie rozwiązanie jest proponowane od dawna przez amerykańskie środowiska strzeleckie i policję, proponował je również prezydent Trump. Problemem są jednak istniejące przepisy. Federalna ustawa z 1990 roku sprawiła, że wszystkie szkoły w USA, także te prywatne, stały się tzw. gun free zones. Oznacza to, że legalnie broń na ich terenie mogą posiadać jedynie policjanci. Nauczyciel, który przyjdzie na lekcje uzbrojony, z automatu staje się przestępcą nawet jeśli posiada broń legalnie. Dopóki ta ustawa nie zostanie zniesiona przez Kongres – na co się w najbliższym czasie nie zapowiada – kije bejsbolowe i kamienie faktycznie będą jedyną bronią, którą nauczyciele będą mogli bronić swoich uczniów przed tymi, którzy się przepisami o broni nie przejmują. 

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook