Jedynie prawda jest ciekawa


To nie jest żart. Aby bronić uczniów przed przemocą, nauczyciele dostaną... kije bejsbolowe

12.04.2018
usabats11042018
To nie jest żart. Aby bronić uczniów przed przemocą, nauczyciele dostaną... kije bejsbolowe

Nikt nie ma wątpliwości, że szkolne strzelaniny są w USA dużym problemem. Niedawna strzelanina w szkole w Parkland spowodowała ogólnonarodową debatę o tym, jak chronić uczniów przed kolegami, którzy chcą ich zabić. Okręg szkolny w Milcreek, przedmieściu miasta Erie w Pensylwanii, wpadł na kuriozalny pomysł na zapewnienie bezpieczeństwa uczniom: nauczyciele w podległych mu szkołach zostaną uzbrojeni w miniaturowe kije bejsbolowe.

Pod okręg w Milcreek podlega dziesięć szkół, w których uczy się niemal 7 i pół tysiąca dzieci. Na fali ogólnonarodowego oburzenia po masakrze w Parkland władze zdecydowały się o zorganizowaniu szkolenia dla nauczycieli o tym, jak reagować na ewentualną strzelaninę. Po jego zakończeniu rozdano im miniaturowe kije bejsbolowe. Zakupione przez szkolne władze kije mają po szesnaście cali długości (ok. 40 cm), więc nie nadają się do gry – prawdziwe kije bejsbolowe mają od 24 cali (61 cm) w wypadku kijów przeznaczonych dla przedszkolaków do 34 cali (86 cm).

Lepiej niż gołe ręce

Władze szkoły zdają sobie sprawę, że zakupione przez nich kije nieszczególnie nadają się również do obrony przed uzbrojonym w broń palną napastnikiem. Jon Cacchione, przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Milcreek twierdzi, że nową polityką lokalnych szkół jest aktywna samoobrona przed atakiem i kije mają to symbolizować – i że w razie faktycznego ataku są lepsze niż gołe ręce. William Hall, nadzorca okolicznych szkół, wypowiada się w podobnym tonie. To właśnie on zdecydował o wydaniu na nie niemal 2 tysięcy dolarów i o umieszczeniu ich – pod kluczem – w każdej klasie. Hall zapewnia jednak, że oprócz kijów jego szkoły podejmą również inne kroki jak np. zwiększenie liczby ochroniarzy.

Paradoksalnie nie jest to najgłupszy pomysł na zaradzenie pladze szkolnych strzelanin. W zeszłym miesiącu głośno zrobiło się o władzach Blue Mountain, innego okręgu szkolnego w Pensylwanii, które zadecydowały, że w każdej klasie znajdzie się wiadro wypełnione kamieniami. W razie strzelaniny uczniowie mieli nimi rzucać w napastnika. Wiele innych szkół wprowadziło własne, nieco rozsądniejsze sposoby, jak np. wykrywacze metalu przy wejściach czy wymóg stosowania tornistrów z przezroczystej folii, dzięki czemu trudno będzie do szkoły wnieść niepostrzeżenie pistolet.

Rodzice chcą uzbrojonych nauczycieli

Szkolne władze z Milcreek zorganizowały również sondę, w której zapytano rodziców co sądzą o pomyśle uzbrojenia niektórych nauczycieli nie w miniaturki kijów baseballowych, a w prawdziwą broń palną. Aż 70% respondentów uznało to za dobry pomysł. Takie rozwiązanie jest proponowane od dawna przez amerykańskie środowiska strzeleckie i policję, proponował je również prezydent Trump. Problemem są jednak istniejące przepisy. Federalna ustawa z 1990 roku sprawiła, że wszystkie szkoły w USA, także te prywatne, stały się tzw. gun free zones. Oznacza to, że legalnie broń na ich terenie mogą posiadać jedynie policjanci. Nauczyciel, który przyjdzie na lekcje uzbrojony, z automatu staje się przestępcą nawet jeśli posiada broń legalnie. Dopóki ta ustawa nie zostanie zniesiona przez Kongres – na co się w najbliższym czasie nie zapowiada – kije bejsbolowe i kamienie faktycznie będą jedyną bronią, którą nauczyciele będą mogli bronić swoich uczniów przed tymi, którzy się przepisami o broni nie przejmują. 

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook