Jedynie prawda jest ciekawa


Kupno głosów przed wyborami, czy wsłuchanie się w głos mieszkańców? Sensacyjny projekt Adamowicza

16.02.2018
Adamowiczkomunikacja
Kupno głosów przed wyborami, czy wsłuchanie się w głos mieszkańców? Sensacyjny projekt Adamowicza

Od 1 lipca młodzi mieszkańcy Gdańska będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską - zapowiedział Paweł Adamowicz. Nie brak jednak głosów, że propozycja prezydenta Gdańska to zwykły element walki o nominację partyjną w tegorocznych wyborach samorządowych.

Projekt Pawła Adamowicza trafił już do Rady Miejskiej w Gdańsku. Będzie on obejmował osoby w wieku od 4 lat, do ukończenia szkoły średniej. Ulga ma przysługiwać na legitymację szkolną i Kartę mieszkańca Gdańska, którą miasto wprowadziło w ubiegłym roku.

- Ze zmiany może skorzystać nawet 64 tysiące osób. Brak konieczności zakupu biletu okresowego dla dziecka to oszczędność dla domowego budżetu sięgająca rocznie nawet 518 zł! Co szczególnie ważne, wspieramy w ten sposób gdańskie rodziny, przyciągamy nowych mieszkańców i kształtujemy wśród młodych gdańszczan korzystne nawyki - napisał na Facebooku Adamowicz. 

Według Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, taka decyzja Pawła Adamowicza jest o tyle „zaskakująca”, że wcześniej temu pomysłowi sprzeciwiał się wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Traktuję to jako licytowanie się pomiędzy potencjalnymi kandydatami z Platformy Obywatelskiej i jako element walki frakcyjnej – powiedział Płażyński, zaznaczając że w tym konkretnym przypadku może to przynieść pozytywne skutki dla mieszkańców Gdańska. – Nie zmienia to faktu że dyskutujemy o tym, czy za kwotę 9 milionów złotych dzieci i młodzież w Gdańsku będą mogły jeździć za darmo komunikacją publiczną, podczas gdy ponad 4 miliony złotych wydajemy na propagandowy portal miasta – dodał Płażyński.

Swoje oświadczenie w tej sprawie opublikował również gdański oddział Kongresu Nowej Prawicy. - „Darmowa” komunikacja nie istnieje. Każdy z gdańszczanek i gdańszczan w mniejszym lub większym stopniu dołoży się do tego pomysłu: płacąc podatki, czy korzystając z miejskich instytucji - piszą działacze KNP. Jak dodają wielu ekspertów wypowiada się krytycznie na temat bezpłatnych przejazdów ze względu na choćby niską efektywność i bezpieczeństwo komunikacji miejskiej oraz brak odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej. - To nie koszt biletu, jest głównym problemem gdańskiej komunikacji zbiorowej. To często, źle skomunikowane trasy autobusowe, wycofywane linie, notoryczne problemy z punktualnością kursów czy wysoka awaryjność taboru - przekonuje KNP.

Miasto sprzeciwiało się do tej pory pomysłowi zaproponowanemu przez stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, które w 2017 roku złożyło projekt uchwały wprowadzający darmowe przejazdy dla młodzieży do ukończenia 15 roku życia. Społecznicy zebrali 3 tysiące podpisów. 

Skąd więc nagła zmiana w gdańskiej PO? Obecna propozycja może wcale nie wynikać z nagłej troski o budżet gdańskich rodzin, a z walki o nominację Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. Bezpłatną komunikację zaproponowała bowiem w poniedziałek poseł Agnieszka Pomaska, która uważana jest za główną konkurentkę Adamowicza. Tego samego dnia gdańska Rada Powiatu PO przyjęła uchwałę popierającą wprowadzenie projektu Lepszego Gdańska, tymczasem po ogłoszeniu przez Pawła Adamowicza swojej propozycji, portal radiogdansk.pl poinformował, że projekt Lepszego Gdańska nie zostanie głosowany, gdyż według przewodniczącego rady miasta ma on wady formalne.

kh/radiogdansk
Fot: wikicommons/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook