Jedynie prawda jest ciekawa


Kupno głosów przed wyborami, czy wsłuchanie się w głos mieszkańców? Sensacyjny projekt Adamowicza

16.02.2018
Adamowiczkomunikacja
Kupno głosów przed wyborami, czy wsłuchanie się w głos mieszkańców? Sensacyjny projekt Adamowicza

Od 1 lipca młodzi mieszkańcy Gdańska będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską - zapowiedział Paweł Adamowicz. Nie brak jednak głosów, że propozycja prezydenta Gdańska to zwykły element walki o nominację partyjną w tegorocznych wyborach samorządowych.

Projekt Pawła Adamowicza trafił już do Rady Miejskiej w Gdańsku. Będzie on obejmował osoby w wieku od 4 lat, do ukończenia szkoły średniej. Ulga ma przysługiwać na legitymację szkolną i Kartę mieszkańca Gdańska, którą miasto wprowadziło w ubiegłym roku.

- Ze zmiany może skorzystać nawet 64 tysiące osób. Brak konieczności zakupu biletu okresowego dla dziecka to oszczędność dla domowego budżetu sięgająca rocznie nawet 518 zł! Co szczególnie ważne, wspieramy w ten sposób gdańskie rodziny, przyciągamy nowych mieszkańców i kształtujemy wśród młodych gdańszczan korzystne nawyki - napisał na Facebooku Adamowicz. 

Według Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, taka decyzja Pawła Adamowicza jest o tyle „zaskakująca”, że wcześniej temu pomysłowi sprzeciwiał się wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Traktuję to jako licytowanie się pomiędzy potencjalnymi kandydatami z Platformy Obywatelskiej i jako element walki frakcyjnej – powiedział Płażyński, zaznaczając że w tym konkretnym przypadku może to przynieść pozytywne skutki dla mieszkańców Gdańska. – Nie zmienia to faktu że dyskutujemy o tym, czy za kwotę 9 milionów złotych dzieci i młodzież w Gdańsku będą mogły jeździć za darmo komunikacją publiczną, podczas gdy ponad 4 miliony złotych wydajemy na propagandowy portal miasta – dodał Płażyński.

Swoje oświadczenie w tej sprawie opublikował również gdański oddział Kongresu Nowej Prawicy. - „Darmowa” komunikacja nie istnieje. Każdy z gdańszczanek i gdańszczan w mniejszym lub większym stopniu dołoży się do tego pomysłu: płacąc podatki, czy korzystając z miejskich instytucji - piszą działacze KNP. Jak dodają wielu ekspertów wypowiada się krytycznie na temat bezpłatnych przejazdów ze względu na choćby niską efektywność i bezpieczeństwo komunikacji miejskiej oraz brak odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej. - To nie koszt biletu, jest głównym problemem gdańskiej komunikacji zbiorowej. To często, źle skomunikowane trasy autobusowe, wycofywane linie, notoryczne problemy z punktualnością kursów czy wysoka awaryjność taboru - przekonuje KNP.

Miasto sprzeciwiało się do tej pory pomysłowi zaproponowanemu przez stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, które w 2017 roku złożyło projekt uchwały wprowadzający darmowe przejazdy dla młodzieży do ukończenia 15 roku życia. Społecznicy zebrali 3 tysiące podpisów. 

Skąd więc nagła zmiana w gdańskiej PO? Obecna propozycja może wcale nie wynikać z nagłej troski o budżet gdańskich rodzin, a z walki o nominację Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. Bezpłatną komunikację zaproponowała bowiem w poniedziałek poseł Agnieszka Pomaska, która uważana jest za główną konkurentkę Adamowicza. Tego samego dnia gdańska Rada Powiatu PO przyjęła uchwałę popierającą wprowadzenie projektu Lepszego Gdańska, tymczasem po ogłoszeniu przez Pawła Adamowicza swojej propozycji, portal radiogdansk.pl poinformował, że projekt Lepszego Gdańska nie zostanie głosowany, gdyż według przewodniczącego rady miasta ma on wady formalne.

kh/radiogdansk
Fot: wikicommons/wikicommons

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook