Jedynie prawda jest ciekawa

Kukiz'15 o decyzji KE: "To skandaliczna sytuacja"

13.01.2016

Przedstawiciele klubu parlamentarnego twierdzą, że unijna procedura to próba zakrycia europejskich problemów.

Wszczęcie wobec Polski procedury dotyczącej ochrony państwa prawa jest skandaliczne - ocenił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza. Jak ocenił, to próba "schowania do szafy" prawdziwych problemów Europy, czyli problemu imigracji.

"Samo wszczęcie procedury dotyczącej ochrony państwa prawa jest skandaliczne. Każdy polityk, niezależnie od przynależności politycznej, czy jest z PiS, czy z Platformy - jeśli idzie z wewnętrznymi sprawami Polski do instytucji międzynarodowych, to działa wbrew interesowi Polski" - powiedział w środę PAP Kulesza.

Jego zdaniem, decyzja o wszczęciu wobec Polski procedury dotyczącej ochrony państwa prawa jest próbą "schowania do szafy prawdziwych problemów Europy, spowodowanych przez zgubną politykę Niemiec, czyli problemu imigracji"

Według Kuleszy, w stosunkach międzynarodowych rząd powinien prowadzić politykę "podniesionej głowy".

Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Jak wyjaśniał, celem wszczęcia procedury jest wyjaśnienie faktów w obiektywny sposób, głębsza ocena sytuacji, a także rozpoczęcie dialogu z polskimi władzami bez przesądzania o kolejnych krokach.

19 stycznia ma odbyć się z kolei w Parlamencie Europejskim w Strasburgu debata na temat sytuacji w Polsce.

mly/PAP

fot. [wPolityce.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook