Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz'15 chce powołania komisji ochrony praw obywatelskich w UE.

24.05.2016

Posłowie Kukiz’15 poinformowali podczas konferencji, że chcą powołania w Sejmie stałej komisji ochrony praw obywatelskich w Unii Europejskiej. Komisja ta miałaby monitorować sytuacje, w których dochodzi do odbierania polskim rodzicom dzieci przez zagraniczne instytucje.

- Państwo polskie, odkąd weszliśmy do UE, jest bezsilne wobec instytucji innych państw - członków Unii Europejskiej w walce o polskie dzieci" - mówił Tomasz Rzymkowski na konferencji prasowej.

Krytykował zachowanie polskich urzędników, którzy - jego zdaniem - nie potrafią skutecznie obronić praw polskich rodziców do dzieci zabieranych im przez instytucje innych państw.

- Polscy rodzice tracą dzieci z uwagi na bardzo szybko rozwijający się system komercjalizacyjnej opieki w wielu krajach zachodnich UE - mówił Roman Poturalski ze Stowarzyszenia Wolne Społeczeństwo. Wyjaśniał, że system ten wadliwie kształtuje motywacje osób zajmujących się opieką.

- Zabieranie dzieci, rozdzielanie dzieci od rodzin jest wynagradzane znacznie szczodrzej niż zapewnianie rodzinie pomocy i opieki. Polskie rodziny są tym szczególnie dotknięte, bo w wielu wypadkach nie są w stanie bronić swoich dzieci, nie mają środków finansowych, pomocy prawnej, nie znają języka i przed wszystkim nie są zintegrowane ze społeczeństwem i nie mogą uzyskać poparcia od osób, które byłyby zdolne do kształtowania prawidłowego działania sądu - powiedział.

Zdaniem Poturalskiego, sądy państw europejskich w wielu wypadkach działają bardzo brutalnie wobec polskich rodziców i kierują się uprzedzeniami.

Podczas konferencji podawano przykłady sytuacji, w których polskie dzieci zostały odebrane - mimo protestów polskiego rodzica oraz decyzji polskich sądów - i zostały przekazane rodzicowi, obywatelowi innego kraju. Małgorzata Dźwikowska ze Stowarzyszenia Wolne Społeczeństwo mówiła o przypadkach zagranicznych adopcji polskich dzieci. Według podanych przez nią danych takich przypadków rocznie jest w Polsce ok. 300, choć zgodnie z prawem do zagranicznych adopcji może dochodzić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. poważnej choroby dziecka.

Przedstawiła sprawę 7-letniego Michała z Opola Lubelskiego, który został wywieziony z Polski przez parę Belgów, mimo że od kilku lat znajdował się w dobrze funkcjonującej rodzinie zastępczej i cały czas utrzymywał więzi z rodziną biologiczną, rodzeństwem. Mimo to ośrodek adopcyjny zgodził się i pospiesznie przeprowadził procedurę adopcyjną. Dźwikowska sugerowała, że ośrodek sprzedał dziecko, mimo że sąd polski wydał zakaz opuszczania granic Polski przez chłopca. Belgowie go uprowadzili - dziecko pozostaje poza Polską.

- Podejrzewaliśmy, że jest zagrożenie takim porwaniem. Informowaliśmy wszystkie możliwe organa państwa - policję, prokuraturę, ośrodek adopcyjny i nikt nie zareagował, nie zrobił nic, by zabezpieczyć tego chłopca. Podejrzane jest to, jak szybko się to odbyło i z jakich pobudek, ponieważ tutaj chłopiec miał opiekę, miał więzi rodzinne. Jeden z ośrodków zalecił rodzinie zastępczej wygaszanie więzi rodzinnych tego dziecka w celu wywiezienia go za granicę. To jest karygodne. To się dzieje w państwie polskim - powiedziała.

Mec. Marek Matuszczyk przedstawiał sytuację w Niemczech. Jak mówił, w 2014 r. zostało tam odebranych z rodzin ok. 50 tys. dzieci, z tego 10 proc. pochodzenia emigracyjnego, także polskiego.

 - Z mediów znana jest sytuacja rodziny Kowalskich, którzy zdecydowali się wydobyć swoją trójkędzieci z Niemiec, bo były tam molestowane seksualnie i zaniedbywane. Sytuacja jest dramatyczna. Ten przypadek nie jest jedyny, jest wiele innych rodzin, które mają ten sam problem i oczekują pomocy polskiego rządu. Teraz pomoc przedstawicieli dyplomatycznych jest prawie zerowa. Nie ma prawie żadnego zaangażowania. To trzeba koniecznie zmienić - przekonywał.

Według niego powołanie komisji sejmowej mogłoby być początkiem zmiany, która doprowadziłaby do tego, że nie będzie odbierania polskich dzieci.

Obecny na konferencji poseł PiS Tadeusz Dziuba mówił, że cechą charakterystyczną wszystkich spraw, w których dochodzi do odebrania dzieci jest to, że polscy urzędnicy nie czują się obrońcami praw polskich obywateli. Według niego jest to szczególnie widoczne, gdy w tej samej sprawie - konkretnego dziecka - występują urzędnicy polscy i urzędnicy drugiego, unijnego państwa.

- Tamci urzędnicy czują się obrońcami interesów obywateli swoich państw (...). Jednym z głównych problemów, z którymi musi uporać się nasz rząd, jest kwestia zmiany nastawienia urzędników - powiedział.

 

wkt/PAP

 

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook