Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz'15: apelujemy o uchwalenie ustawy o penalizacji banderyzmu

25.01.2018
1270bandera
Kukiz'15: apelujemy o uchwalenie ustawy o penalizacji banderyzmu

Kukiz'15 apeluje o uchwalenie projektu ustawy o penalizacji banderyzmu, którym w czwartek zajmie się Sejm. Nie chcemy w Polsce ukraińskich nazistów, bo tak należy nazywać banderowców - podkreślił poseł Tomasz Rzymkowski.

Szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści. Zadeklarował m.in. "zero tolerancji" rządu "dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych"; zapowiedział wsparcie policji dla działań w kierunku delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", której aktywność ujawnił w zeszłym tygodniu "Superwizjer" TVN24.

Podczas debaty poseł Marek Jakubiak powiedział, że Kukiz'15 złożył projekt przewidujący, że ścigany będzie również banderyzm. Ocenił, że był to jeden "z totalitarnych ustrojów, który doprowadził do setek tysięcy morderstw na obywatelach polskich".

Rzymkowski przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że prawie półtora roku temu zakończyły się prace na poziomie komisji sprawiedliwości praw człowieka nad projektem nowelizacji ustawy o IPN autorstwa Kukiz'15. "Dwa projekty roboczo nazwane przez nas: o penalizacji banderyzmu i druga o ochronie godności czci narodu polskiego" - oświadczył poseł. Dodał, że w ubiegłym roku klub podjął próby, aby wznowić prace nad tymi projektami ustaw. "Wówczas PO i PiS ramię w ramię zablokowały ustawę, która zakazuje w Polsce propagowania ideologii ukraińskich nazistów, bo tak należy nazywać banderowców" - zaznaczył Rzymkowski.

"Nie chcemy tego w Polsce; chcemy, żeby do ideologii, którymi dotychczas zajmował się IPN w edukowaniu, zwalczaniu i penalizowaniu, oprócz nazistowskiej, hitlerowskiej i komunistycznej dodać jeszcze tę ideologię ukraińskich nacjonalistów i formacji ukraińskich kolaborujących z III Rzeszą niemiecką" - podkreślił.

Poseł Kukiz'15 zaapelował, by dyskusja nad projektem przebiegła merytorycznie i spokojnie oraz żeby głosowanie przebiegło tak, aby ustawa penalizująca nazizm ukraiński została uchwalona. "Nie mamy moralnego prawa zwracać uwagi Ukrainie, że panuje w jej szeregach gloryfikacja banderyzmu, skoro my w Polsce nie jesteśmy w stanie wpisać do naszego systemu prawnego jasnego przepisu, że nazizm ukraiński, czyli banderyzm jest potępiany przez Polskę i Polaków" - podkreślił Rzymkowski.

Projekt klubu Kukiz'15 dotyczy określenia definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą i wprowadzenia możliwości prowadzenia, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu tych zbrodni.

Rządowy projekt noweli o IPN, którym Sejm również zajmie się w czwartek, dotyczy m.in. wprowadzenia unormowań prawnych umożliwiających skuteczną ochronę dobrego imienia RP, w tym nowego typu przestępstwa polegającego na przypisywaniu Polakom lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie. 

(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

fot. CC3.0/ВО Свобода


Warto poczytać

 1. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 2. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 3. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 7. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 8. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook