Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz'15: apelujemy o uchwalenie ustawy o penalizacji banderyzmu

25.01.2018
1270bandera
Kukiz'15: apelujemy o uchwalenie ustawy o penalizacji banderyzmu

Kukiz'15 apeluje o uchwalenie projektu ustawy o penalizacji banderyzmu, którym w czwartek zajmie się Sejm. Nie chcemy w Polsce ukraińskich nazistów, bo tak należy nazywać banderowców - podkreślił poseł Tomasz Rzymkowski.

Szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści. Zadeklarował m.in. "zero tolerancji" rządu "dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych"; zapowiedział wsparcie policji dla działań w kierunku delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", której aktywność ujawnił w zeszłym tygodniu "Superwizjer" TVN24.

Podczas debaty poseł Marek Jakubiak powiedział, że Kukiz'15 złożył projekt przewidujący, że ścigany będzie również banderyzm. Ocenił, że był to jeden "z totalitarnych ustrojów, który doprowadził do setek tysięcy morderstw na obywatelach polskich".

Rzymkowski przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że prawie półtora roku temu zakończyły się prace na poziomie komisji sprawiedliwości praw człowieka nad projektem nowelizacji ustawy o IPN autorstwa Kukiz'15. "Dwa projekty roboczo nazwane przez nas: o penalizacji banderyzmu i druga o ochronie godności czci narodu polskiego" - oświadczył poseł. Dodał, że w ubiegłym roku klub podjął próby, aby wznowić prace nad tymi projektami ustaw. "Wówczas PO i PiS ramię w ramię zablokowały ustawę, która zakazuje w Polsce propagowania ideologii ukraińskich nazistów, bo tak należy nazywać banderowców" - zaznaczył Rzymkowski.

"Nie chcemy tego w Polsce; chcemy, żeby do ideologii, którymi dotychczas zajmował się IPN w edukowaniu, zwalczaniu i penalizowaniu, oprócz nazistowskiej, hitlerowskiej i komunistycznej dodać jeszcze tę ideologię ukraińskich nacjonalistów i formacji ukraińskich kolaborujących z III Rzeszą niemiecką" - podkreślił.

Poseł Kukiz'15 zaapelował, by dyskusja nad projektem przebiegła merytorycznie i spokojnie oraz żeby głosowanie przebiegło tak, aby ustawa penalizująca nazizm ukraiński została uchwalona. "Nie mamy moralnego prawa zwracać uwagi Ukrainie, że panuje w jej szeregach gloryfikacja banderyzmu, skoro my w Polsce nie jesteśmy w stanie wpisać do naszego systemu prawnego jasnego przepisu, że nazizm ukraiński, czyli banderyzm jest potępiany przez Polskę i Polaków" - podkreślił Rzymkowski.

Projekt klubu Kukiz'15 dotyczy określenia definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą i wprowadzenia możliwości prowadzenia, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu tych zbrodni.

Rządowy projekt noweli o IPN, którym Sejm również zajmie się w czwartek, dotyczy m.in. wprowadzenia unormowań prawnych umożliwiających skuteczną ochronę dobrego imienia RP, w tym nowego typu przestępstwa polegającego na przypisywaniu Polakom lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie. 

(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

fot. CC3.0/ВО Свобода


Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook