Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kukiz zbulwersowany kolejnymi taśmami

01.10.2015

"Przyzwyczailiśmy się do złodziejstwa, do bandytki. Coś strasznego! — mówił Paweł Kukiz w rozmowie z radiową Trójką, komentując doniesienia o kolejnych taśmach z afery podsłuchowej.

W środę  „Gazeta Wyborcza” opisała kolejne taśmy, na których słychać kolejne skandaliczne określenia i słowa - użyte między innymi przez Elżbietę Bieńkowską.

Muzyk, który w wyborach prezydenckich zdobył 20 procent głosów i zajął trzecie miejsce, zapewnia, że po ewentualnym wejściu do Sejmu, zespół posłów, których wprowadzi Ruch Kukiz‘15 nie wejdzie w „stałą koalicję”: "Nie szykujemy się na zajęcie takich stołków. W przypadku wejścia do parlamentu zamierzamy pozostać grupą posłów niezależnych, którzy nie wchodzą w koalicje trwałe. Można wchodzić w koalicje celowe, przy realizacji konkretnego projektu czy ustawy proobywatelskiej, ale nie koalicje stałe. One polegają na tym, że duża partia kupuje stołkami partie mniejsze. To jak dowcip o ZSL, które używa teraz nazwy PSL, a które mówi: „nasz koalicjant z pewnością wygra wybory”— tłumaczył Kukiz.
Jak podkreślał, w jego ocenie musi dojść do uchwalenia nowej konstytucji - a w niej systemu prezydenckiego.
Bez zmiany konstytucji i obywatelskiej kontroli nad państwem i pieniędzmi nie ma szans na zrealizowanie proobywatelskiej reformy. (…) To musi być nowa konstytucja, która daje obywatelowi kontrolę nad władzą, która wprowadza system prezydencki i zmienia ordynację wyborczą, reformuje wymiar sprawiedliwości, daje przejrzystość i jawność wydatków publicznych, znosi finansowanie partii…— wyliczał Kukiz.
I dodawał:
Jestem generalnie i osobiście zwolennikiem systemu amerykańskiego. Z tym, że zastanawiam się nad tym, czy z instytucji semi-prezydenckiego nie wykorzystać instytucji referendum. We Francji prezydent ma możliwość odwołania się do woli obywateli w referendum. Nad taką zmianą można by się było zastanowić
— zaznaczył.
Polska idzie po równi pochyłej w przepaść — podkreślił.
Pytany o ewentualny rozkład sił po październikowych wyborach parlamentarnych, Kukiz zasugerował, że może dojść do powstania antypisowskiej koalicji. A wówczas to jego ruch stanie się języczkiem u wagi.

Może dojść do sytuacji, w której PiS wygra wybory, ale inne partie mogą stworzyć antypisowską koalicję. Prezydent może zezwolić na funkcjonowanie rządu mniejszościowego, ale to nie jest dobre dla państwa. (…) Ta sytuacja może doprowadzić do tego, że mały podmiot polityczny (między 8 a 12 procent poparcia) jest w stanie doprowadzić do tego, by wymusić na nowym parlamencie prace nad zmianami ustrojowymi w zamian za wsparcie konkretnych ustaw — zakończył.

lw/ansa

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook