Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz założy własną partię? Polityk nie wyklucza

11.12.2017
Kukiz11122017
Kukiz założy własną partię? Polityk nie wyklucza

Paweł Kukiz nie wykluczył w poniedziałek, że m.in. ze względu na szykowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej, przekształci swój ruch Kukiz'15 w partię polityczną. Powiedział też iż żałuje, że na jego listach znaleźli się narodowcy.

Proponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym przewidują m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin i powiatów.

- To jest bardzo prawdopodobne - powiedział Kukiz zapytany w poniedziałek w Polskim Radiu 24, czy ruch Kukiz'15 może zostać przekształcony w partię. - To jest nie tylko kwestia ordynacji wyborczej, ale po prostu nas zjedzą, jeżeli nie stworzymy struktur - dodał.

Podkreślił, że tworząc swój ruch liczył na "pewnego rodzaju idealizm". - Jakbym nie liczył, to by mi w życiu do głowy nie przyszło, by startować w wyborach i by w ciągu 3 miesięcy próbować skonstruować listy, które wejdą w tą skostniałą strukturę partyjną - mówię o PO-PiS-ie, o tej grupie interesu politycznego. Tylko idealizm był powodem w ogóle chęci zaistnienia w polityce - zaznaczył Kukiz.

Dodał, iż liczył także, że utrzyma się "duch rewolucyjny", który ujawnił się w narodzie przed wyborami prezydenckimi. - Niestety się nie utrzymał, a może stety, bo rzeczywiście części tych ludzi, którzy byli pokrzywdzeni, została nadana godność - zaznaczył lider Kukiz'15.

Poseł powiedział też, że spodziewał się, iż liczący początkowo 41 posłów klub Kukiz'15, nie utrzyma się w takiej liczebności do końca kadencji (obecnie liczy 30 posłów). - Ja miałem 3 miesiące, by na listy wpisać ludzi, których praktycznie nie znałem. To były różne grupy, różne środowiska, które zgłaszały swoich przedstawicieli, które pomagały zbierać podpisy. To było takie "pospolite ruszenie", tam była intencja zgromadzenia wszystkich grup antysystemowych - wolnościowców, narodowców, "ustrojowców", czyli "kukizowców" - wyliczał Kukiz.

Dopytywany, przyznał że "szczerze żałuje", iż na listach Kukiz'15 znaleźli się narodowcy. Według niego, osoby te nie są narodowcami. - Jeżeli ktoś przychodzi do mnie o godz. 20. w dniu kiedy o godz. 10. rano PiS po raz kolejny odrzuca ustawę o penalizacji banderyzmu i on mi mówi, że jemu jest bliżej do PiS, to jest to albo schizofrenik, albo... no nie narodowiec w każdym razie - uznał Kukiz.

W zeszłym tygodniu sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS. Zakłada on m.in. wygaszenie kadencji Państwowej Komisji Wyborczej po wyborach parlamentarnych 2019 r. oraz zmianę sposobu wyboru PKW. Według propozycji siedmiu na dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez TK, NSA i SN.

Projekt wprowadza ordynację proporcjonalną w wyborach do rad gmin, znosząc tym samym obowiązującą obecnie ordynację większościową, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y). Zgodnie z projektem podziału gminy na obwody głosowania ma dokonywać komisarz wyborczy (a nie władze samorządowe). W projekcie znalazła się też propozycja możliwości kandydowania do rady gminy i powiatu osób spoza obszaru działania rady.

PAP
Fot: PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 2. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 3. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 4. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 5. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 6. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 7. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 8. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook