Jedynie prawda jest ciekawa


Kukiz: Kto ma konstytucję, ten ma wszystko

07.04.2017

Problemem Polski to nie jest problem personalny, ale strukturalny. Mamy prawo takie, które bije was po tyłkach, a im pasie tyłki- powiedział Paweł Kukiz podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności, kierując swoje słowa do młodzieży obecnej na galerii sejmowej.

Kukiz rozpoczął swoje przemówienie od wyjaśnienia art.4 konstytucji, w którym mowa o władzy narodu bezpośredniej i przez pośredników. Jego zdaniem w sposób fałszywy mówi o równorzędności tychże form. -Tak wygląda partiokracja- skomentował. -Panie przewodniczący Schetyna, oszukaliście Polaków! Zmniejszycie liczbę posłów o połowę? To jest do zrealizowania, wyjdźcie, będzie połowa mniej. Likwidacja Senatu? Wystawialiście swoich kandydatów Senatu? Wystawialiście? Immunitety, ordynacja większościowa, niższe podatki?- mówił Kukiz. -Powiaty, gabinety polityczne, te macki są rozrośnięte jak nowotwór. To cud, że to państwo jeszcze żyje- dodał.

Zdaniem Kukiza walka partii trwa o konstytucję jak o Świętego Graala. -Kto ma konstytucję, ten ma wszystko- powiedział. -Panie prezesie [Kaczyński], rozumiałem do pewnego czasu konieczność mocnej partii jako partii, która rozliczy poprzednie ekipy z wcześniejszych zdarzeń, nie do końca czytelnych. Ale jeżeli widzę centralizację w rękach jednej partii, a jednocześnie wypuszczony z puszki Bury czy Nowak na Ukrainie z podwójnym obywatelstwem, to ja się gotuję w środku- mówił.

Ponownie skierował słowa do obecnej w Sejmie młodzieży. -Problemem Polski nie jest problem personalny, ale strukturalny. Mamy prawo takie, które bije was po tyłkach, a im pasie tyłki- powiedział. I mówił do posłów. -Gdybyście kochali Polskę i obywateli, to ten Sejm byłby konstytuantą- stwierdził. -Europa… Tak zakochani w Europie jesteście. Też jestem zakochany w Europie, ale widzę różnicę między miłością a prostytucją- powiedział Kukiz.

Tymczasem szef klubu PO Sławomir Neumann zwracając się do polityków PiS w Sejmie powiedział: Jesteście rządem Pinokiów; zachowujecie się jakbyście byli wystrugani na jedną modłę: kłamać rano, w dzień, wieczorem, a może ciemny lud to kupi- mówił. -Jarosław Kaczyński to wasz mistrz Gepetto - on was stworzył- dodał.

W piątkowej dyskusji nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, Neumann ocenił, że symbolem rządów PiS jest "buta, arogancja, pycha bezczelna, nieustanne kłamstwo". Jak zauważył, kiedy Polacy oglądają zdjęcia z kolejnych wypadków rządowych limuzyn i słyszą "pokrętne tłumaczenie" to widzą "butę" polityków partii rządzącej. Kiedy widzą powalone drzewa to widzą "arogancję" - dodał. Kiedy obywatele patrzą na barierki ustawione przed Sejmem doświadczają pychy PiS; kiedy słyszą ministrów z rządu premier Szydło, to "słyszą nieustanne kłamstwa" - podkreślił Neumann.

-Jesteście rządem Pinokiów, codziennie te nosy wam się wydłużają. Zachowujecie się tak, jakbyście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę - kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem, a może ciemny lud to kupi. A na dole, w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz, Gepetto - on was wszystkich stworzył"- powiedział szef klubu Platformy. -"Mamiliście ludzi Polską, jak ze snów, a zafundowaliście Polakom cztery lata koszmaru, prawdziwego koszmaru"- oświadczył polityk. Według niego PiS-owi "wielu udało się uśpić", ale - jak ocenił -"Polacy powoli się z tego snu budzą".

-"Polacy coraz wyraźniej widzą, że to, co w kampanii ubraliście w szaty subtelnej bajki, to było jedno, wielkie, bezczelna kłamstwo"- oświadczył
Neumann zwracając się do PiS. "Wiecie też, że używanie wielkich słów nie zrobi z was wielkich polityków, że nie wystarczy mówić: prawo, Polska - trzeba jeszcze rozumieć, co to Polska prawa. Tego wy nie rozumiecie" - wskazał szef klubu Platformy. "Wy mylicie partię i państwo. To jest wasz główny problem"- ocenił.

Neumann dodał, że wystąpienie w debacie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego można ocenić dwoma określeniami: projekcja, czyli - jak stwierdził "przypisywanie innym swoim zachowań, cech, impulsów, zamiast przyznać się do błędu", drugie to "ślepota poznawcza". "Ślepota poznawcza to znaczy nie dopuszcza pan do siebie treści niewygodnych, boi się pan prawdy więc woli pan jej nie widzieć"- oświadczył Neumann. "Macie tu (w Sejmie) większość, możecie sobie powołać nowy rząd, byleby był on złożony chociaż trochę z fachowców, chociaż trochę z ludzi kompetentnych" - mówił Neumann. "Wstańcie z kolan, powołajcie sobie dobry rząd"- apelował polityk PO.

"Pani premier, wszyscy wiemy, że to recytowanie pani wychodzi, ale to recytowanie nie zastąpi profesjonalizmu, a nawet najbardziej wyrazisty kolor żakietu, nie zastąpi konkretnej polityki"- zwrócił się do szefowej rządu Neumann.

fot. [PAP/Paweł Supernak]

pc/ansa, ak/PAP


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook