Jedynie prawda jest ciekawa


Kuchciński pozostaje na stanowisku marszałka Sejmu

22.02.2017

W Sejmie odbyło się głosowanie nad odwołaniem ze stanowiska marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Do odwołania jednak nie doszło, ponieważ nie zebrano wymaganej liczby głosów.

Zgodnie z regulaminem, Sejm odwołuje i wybiera marszałka Sejmu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
W głosowaniu wzięło udział 439 posłów. Za odwołaniem oddano 174 głosy, przeciw 241 głosów, zaś od głosowania wstrzymało się 24 posłów.

Procedurę poprzedziła burzliwa dyskusja w Sejmie. Kuchcińskiego bronił m.in. marszałek senior Kornel Morawiecki. "Można mieć pretensje o różne zachowania. (…) Zrywaliście ślubowanie posłuszeństwa organizacyjnego Sejmu. Ta dzisiejsza debata przypomina trochę historię, że złodzieje mówią: „Łapaj złodzieja”. Tak nie wolno. Panowie, tak nie wolno" - powiedział Morawiecki.

Marszałka bronił również prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Marszałek Kuchciński pracuje nad likwidacją w Polsce zespołu patologicznych relacji społecznych, które nazywają się postkomunizm" - podkreślił Kaczyński.

Odmienne zdanie mieli politycy opozycji. Grzegorz Schetyna przywoływał marszałków sejmu z czasów rządów PO, z których jak uważał, Kuchciński powinien czerpać wzorce. "Znamy się lata i dla mnie to sytuacja szczególna. Gdy marszałkami byli przedstawiciele Platformy, był pan wicemarszałkiem. Lata współpracowaliśmy. (…) To jest Pana wybór, to od Pana zależy. Mówię o tym dlatego, że to jest coś przykrego, co jest wstydem… Co ogarnia wstydem całą izbę i naszą relację. Jak nazwać to, gdy marszałek Borusewicz przychodzi do pana z senatorami PO, by rozmawiać o relacjach Senat-Sejm, a Pan wzywa Straż Marszałkowską" - przemawiał lider PO.

Szef PSL zapewniał, że partia będzie głosowała przeciw marszałkowi Kuchcińskiemu.
"Dzielicie na sorty Sejm. (…) Zabiegacie o suwerenność Polski, o którą nie trzeba zabiegać, a nie dajecie samodzielności marszałkowi Sejmu. Klub PSL będzie głosował za odwołaniem" - podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz


Wniosek o odwołanie został złożony przez klub Platformy Obywatelskiej.

[fot.PAP/Radek Pietruszka]
mw/wpolityce.pl

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 5. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 6. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook