Jedynie prawda jest ciekawa


Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

21.04.2018
Niepelnosprawni21042018
Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki.

- Nie byłbym zwolennikiem pośpiechu, bo potem znów może się okazać, że coś zostało przeoczone - podkreślił marszałek Kuchciński.

Marek Kuchciński pytany o termin zwołania posiedzenia Sejmu, który mógłby się zająć tą kwestią, powiedział, że "jeśli będzie zgłoszenie ze strony parlamentarzystów", to sprawa zostanie rozpatrzona. Przypomniał jednak, że ustalenie terminu nie jest łatwe. W przyszłym tygodniu planowane są wizyty zagraniczne, których nie można odwołać, a w następnym są trzy dni świąt. - Może po 4 maja lub jeszcze w następnym tygodniu - 8, 9 i 10 maja" - mówił.

Marszałek ocenił, że zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawickiego propozycje są odważne, ale "wymagają trochę pracy". - Nie byłbym zwolennikiem pośpiechu, bo potem znów może się okazać, że coś zostało przeoczone. (...) Przez dziesiątki lat państwo nie doceniało (niepełnosprawnych - PAP) i nie troszczyło jak należy. (...) Mam nadzieję, że rząd przedstawi propozycje, które będzie można realizować, bo to najwyższy czas - powiedział.

Marek Kuchciński podkreślił, że w tak delikatnej materii należy działać "roztropnie, rozważnie, bez zbędnej zwłoki".

Marszałek dodał, że czeka na projekty rządowe. - Sądzę, że powinny być dobrze przygotowane przez rząd; projekty poselskie miewają wady. Posłowie, kluby parlamentarne nie mają takiego wielkiego zaplecza urzędników, prawników, którzy przeanalizowaliby każdy zapis ustaw, a ten projekt dotyczy bezpośrednio ludzi, których państwo powinno otoczyć szczególną opieką - mówił.

- Jestem ciekaw propozycji. Każdą będziemy rozpatrywali w Sejmie bez zbędnej zwłoki - zapewnił. Dodał zarazem, że szybka reakcja premiera wskazuje, iż rząd jest zainteresowany wyrównywaniu szans w tej dziedzinie.

W piątek z protestującymi w Sejmie od środy rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

PAP
Fot: PAP/Bartłomiej Zborowski

PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook