Jedynie prawda jest ciekawa


Kuchciński: Konstytucję trzeba zmienić

15.05.2017

Polska konstytucja wymaga zmian, nie tylko ze względu na zmiany polityczne; w praktyce widać, że zapisy konstytucyjne ułatwiają spory, a utrudniają współpracę pomiędzy prezydentem a rządem - ocenił w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji, odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu. 

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie. 

"Nasza konstytucja rzeczywiście jest konstytucją, która wymaga zmian, nie tylko ze względów zmian politycznych: wejścia Polski do UE i do Paktu Północnoatlantyckiego. Ale także w praktyce widać, że zapisy konstytucyjne ułatwiają spory, a utrudniają współpracę pomiędzy częścią władzy wykonawczej, między prezydentem a rządem. Praktyka wskazuje na to, że niektóre instytucje również wyczerpały swoje możliwości" - ocenił Kuchciński w TVP1. 

Zdaniem marszałka Sejmu, inicjatywa prezydenta, by Polacy poprzez referendum ocenili dotychczasową konstytucję i ewentualnie opowiedzieli się za jej zmianami, "jest jak najbardziej dobra". 

Dodał, że trzeba w tej sprawie poczekać na więcej informacji od prezydenta na temat referendum, ponieważ w tej chwili "są to informacje cząstkowe". 

"Jest to zapowiedź, a to jest za mało, żebyśmy do tego się potrafili jakoś zasadniczo odnieść" - powiedział. Kuchciński zaznaczył, że Sejm "bezpośrednio w tego typu działaniach pewnie nie będzie brał udziału", ale posłowie "jako obywatele i jako reprezentacja najważniejszych sił politycznych w Polsce, będą się w to angażowali".

wkt/PAP

[fot. screen polsat news]

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 6. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 7. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook