Jedynie prawda jest ciekawa


Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy?

31.10.2014

Dotychczasowy sekretarz generalny, Paweł Graś ucieka do Brukseli. Do walki o stołek staje 3 działaczy.

Tomasz Lenz, Robert Tyszkiewicz, Jacek Protasiewicz - m.in. te nazwiska politycy PO wymieniają w kontekście ewentualnego wyboru nowego sekretarza generalnego partii. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, sprawę ma w najbliższych dniach omówić zarząd PO.

1 grudnia Donald Tusk ma objąć stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Na konwencji w przyszłą sobotę złoży rezygnację z kierowania Platformą i przekaże władzę obecnej pierwszej wiceprzewodniczącej, premier Ewie Kopacz. W ostatni piątek Tusk poinformował, że obecny sekretarz generalny Platformy Paweł Graś będzie pracował z nim w Brukseli - ma odpowiadać m.in. za kontakty z Parlamentem Europejskim.

Z informacji PAP ze źródeł w kancelarii premiera wynika, że Kopacz nie zgodzi się na to, by Graś pozostał na swej funkcji. "Nie da się połączyć pracy w Brukseli z funkcją sekretarza generalnego partii, to niewykonalne" - podkreśliła w rozmowie z PAP osoba z otoczenia szefowej rządu.

Decyzja o tym, kto miałby zostać nowym sekretarzem generalnym PO, jeszcze nie zapadła. "Decyzję o tym, kto będzie sekretarzem generalnym i czy nastąpi na tym miejscu zmiana, podejmie zarząd Platformy. Rzeczywiście teraz następuje czas przekazania władzy przez Donalda Tuska Ewie Kopacz i na pewno przed konwencją, która będzie 8 listopada, odbędzie się zarząd Platformy, na której ten temat będzie dyskutowany" - powiedziała w czwartek PAP minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Choć politycy PO podkreślają, że to Ewa Kopacz ostatecznie wskaże ewentualnego kandydata na nowego sekretarza PO, to przyznają, że ochotę na obsadę tej funkcji mają dwie największe frakcje w partii: środowisko skupione wokół szefa MSZ Grzegorza Schetyny oraz "spółdzielnia" ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Schetyny, ma on proponować kandydaturę swego wieloletniego współpracownika, obecnie szefa kampanii samorządowej PO i lidera partii na Podlasiu Roberta Tyszkiewicza.

"Spółdzielnia" chciałaby z kolei, by funkcję sekretarza objął szef kujawsko-pomorskich struktur Platformy Tomasz Lenz. "Tomek jest młody, pracowity, na pewno sprawdziłby się w tej roli" - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z przedstawicieli tej frakcji. Na początku października PAP słyszała o możliwości ubiegania się o stanowisko sekretarza generalnego PO ministra sportu i szefa łódzkiej PO Andrzeja Biernata, jednak politycy PO są zdania, że koncepcja ta jest nieaktualna.

O możliwość objęcia funkcji sekretarza PO pytany był w czwartek rano w RMF FM lider dolnośląskiej Platformy, b. wiceprzewodniczący europarlamentu Jacek Protasiewicz. "Jeszcze na nikogo nie wskazała, a tym bardziej na mnie" - odparł polityk na sugestię dziennikarza, że to na niego w kontekście zastąpienia Grasia "wskazała ciężka partyjna dłoń". Protasiewicz wyraził przy tym opinię, że Graś "nawet będąc w Brukseli i znając tak dobrze struktury, i mając tak uporządkowane biuro krajowe, które stworzył, będzie w stanie zarządzać partią przynajmniej przez jakiś czas, może do wyborów parlamentarnych".

Współpracownicy lidera dolnośląskiej PO nieoficjalnie przyznają, że jest on zainteresowany funkcją sekretarza generalnego. "Jacek bardzo by chciał, na pewno będzie o to zabiegał, cały czas pracuje, żeby się odbudować" - powiedział PAP jeden z członków władz dolnośląskiej PO. Inni politycy Platformy wątpią jednak, by Kopacz wskazała właśnie na Protasiewicza. Przypominają incydent, do którego doszło w lutym tego roku na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Protasiewicz pokłócił się wówczas z niemieckimi celnikami i policją, trafił do aresztu. Ostatecznie polityk przyjął w sierpniu propozycję niemieckiej prokuratury umorzenia postępowania, zapłacił pięć tysięcy euro na cele społeczne.  

W kontekście wyboru nowego sekretarza generalnego PO pada też nazwisko ministra ds.  europejskich Rafała Trzaskowskiego, który w partii pełni już funkcję sekretarza ds. międzynarodowych – odpowiada m.in. za współpracę Platformy w ramach Europejskiej Partii Ludowej. Rozmówcy PAP z rządu wskazują jednak, że Trzaskowski - jako koordynator całej polityki europejskiej - ma tyle pracy, że nie byłby w stanie pogodzić jej z obowiązkami sekretarza generalnego.

Cytowana wcześniej osoba z otoczenia Kopacz nie wykluczyła natomiast, że premier może powierzyć funkcję sekretarza kobiecie. Niektórzy politycy PO wskazują, że może być to posłanka Agnieszka Pomaska. "Nie wykluczałbym tego" - powiedział PAP jeden z członków zarządu PO.

Zgodnie ze statutem PO, sekretarza generalnego wybiera - na wniosek przewodniczącego - Rada Krajowa partii. Sekretarz generalny koordynuje i nadzoruje działanie struktur terenowych, w szczególności regionów PO.

tk/PAP

fot. Youtube

Warto poczytać

 1. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 2. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 3. sad05032018 16.03.2018

  Nadzwyczajna kasta broni się jak może. Sędziemu oskarżonemu o kradzież... złagodzono wyrok!

  Karę obniżenia wynagrodzenia o 20 proc. na okres dwóch lat wymierzył w piątek Sąd Najwyższy w sprawie dyscyplinarnej szczecińskiego sędziego obwinionego o to, że ukradł ze sklepu element wkrętarki. Tym samym SN zmienił wyrok sądu I instancji wydalający sędziego z zawodu

 4. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

 5. 1270biedlaq 16.03.2018

  Prezes właściciela Biedronki zarobił w ub.r. 152 razy więcej niż załoga

  Pedro Soares dos Santos, prezes firmy Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, zarobił w ub.r. łącznie ponad 2 mln euro brutto

 6. Ziobro16032018 16.03.2018

  Będzie śledztwo odnośnie wyroku w sprawie Kalemby. Sędziowie złamali prawo?

  Przełom w sprawie Tomasza Komendy nie nastąpiłby, gdyby nie połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - ocenił w piątek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

 7. solidarnosc1150302018 16.03.2018

  Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

  Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk

 8. 1270jakizwierzaki 16.03.2018

  Jaki: sprawa Komendy jest przykładem III RP w pigułce

  Sędziowie, którzy tłumaczą, że wydawano wyrok ws. Tomasza Komendy pod presją, przyznali, że tak funkcjonuje III Rzeczpospolita, to kulawe państwo stworzone przy okrągłym stole - ocenił Patryk Jaki. Musimy budować podstawy i fundamenty silnego państwa, reformować to państwo - podkreślił.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook