Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy?

31.10.2014

Dotychczasowy sekretarz generalny, Paweł Graś ucieka do Brukseli. Do walki o stołek staje 3 działaczy.

Tomasz Lenz, Robert Tyszkiewicz, Jacek Protasiewicz - m.in. te nazwiska politycy PO wymieniają w kontekście ewentualnego wyboru nowego sekretarza generalnego partii. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, sprawę ma w najbliższych dniach omówić zarząd PO.

1 grudnia Donald Tusk ma objąć stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Na konwencji w przyszłą sobotę złoży rezygnację z kierowania Platformą i przekaże władzę obecnej pierwszej wiceprzewodniczącej, premier Ewie Kopacz. W ostatni piątek Tusk poinformował, że obecny sekretarz generalny Platformy Paweł Graś będzie pracował z nim w Brukseli - ma odpowiadać m.in. za kontakty z Parlamentem Europejskim.

Z informacji PAP ze źródeł w kancelarii premiera wynika, że Kopacz nie zgodzi się na to, by Graś pozostał na swej funkcji. "Nie da się połączyć pracy w Brukseli z funkcją sekretarza generalnego partii, to niewykonalne" - podkreśliła w rozmowie z PAP osoba z otoczenia szefowej rządu.

Decyzja o tym, kto miałby zostać nowym sekretarzem generalnym PO, jeszcze nie zapadła. "Decyzję o tym, kto będzie sekretarzem generalnym i czy nastąpi na tym miejscu zmiana, podejmie zarząd Platformy. Rzeczywiście teraz następuje czas przekazania władzy przez Donalda Tuska Ewie Kopacz i na pewno przed konwencją, która będzie 8 listopada, odbędzie się zarząd Platformy, na której ten temat będzie dyskutowany" - powiedziała w czwartek PAP minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska.

Choć politycy PO podkreślają, że to Ewa Kopacz ostatecznie wskaże ewentualnego kandydata na nowego sekretarza PO, to przyznają, że ochotę na obsadę tej funkcji mają dwie największe frakcje w partii: środowisko skupione wokół szefa MSZ Grzegorza Schetyny oraz "spółdzielnia" ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do Schetyny, ma on proponować kandydaturę swego wieloletniego współpracownika, obecnie szefa kampanii samorządowej PO i lidera partii na Podlasiu Roberta Tyszkiewicza.

"Spółdzielnia" chciałaby z kolei, by funkcję sekretarza objął szef kujawsko-pomorskich struktur Platformy Tomasz Lenz. "Tomek jest młody, pracowity, na pewno sprawdziłby się w tej roli" - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z przedstawicieli tej frakcji. Na początku października PAP słyszała o możliwości ubiegania się o stanowisko sekretarza generalnego PO ministra sportu i szefa łódzkiej PO Andrzeja Biernata, jednak politycy PO są zdania, że koncepcja ta jest nieaktualna.

O możliwość objęcia funkcji sekretarza PO pytany był w czwartek rano w RMF FM lider dolnośląskiej Platformy, b. wiceprzewodniczący europarlamentu Jacek Protasiewicz. "Jeszcze na nikogo nie wskazała, a tym bardziej na mnie" - odparł polityk na sugestię dziennikarza, że to na niego w kontekście zastąpienia Grasia "wskazała ciężka partyjna dłoń". Protasiewicz wyraził przy tym opinię, że Graś "nawet będąc w Brukseli i znając tak dobrze struktury, i mając tak uporządkowane biuro krajowe, które stworzył, będzie w stanie zarządzać partią przynajmniej przez jakiś czas, może do wyborów parlamentarnych".

Współpracownicy lidera dolnośląskiej PO nieoficjalnie przyznają, że jest on zainteresowany funkcją sekretarza generalnego. "Jacek bardzo by chciał, na pewno będzie o to zabiegał, cały czas pracuje, żeby się odbudować" - powiedział PAP jeden z członków władz dolnośląskiej PO. Inni politycy Platformy wątpią jednak, by Kopacz wskazała właśnie na Protasiewicza. Przypominają incydent, do którego doszło w lutym tego roku na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Protasiewicz pokłócił się wówczas z niemieckimi celnikami i policją, trafił do aresztu. Ostatecznie polityk przyjął w sierpniu propozycję niemieckiej prokuratury umorzenia postępowania, zapłacił pięć tysięcy euro na cele społeczne.  

W kontekście wyboru nowego sekretarza generalnego PO pada też nazwisko ministra ds.  europejskich Rafała Trzaskowskiego, który w partii pełni już funkcję sekretarza ds. międzynarodowych – odpowiada m.in. za współpracę Platformy w ramach Europejskiej Partii Ludowej. Rozmówcy PAP z rządu wskazują jednak, że Trzaskowski - jako koordynator całej polityki europejskiej - ma tyle pracy, że nie byłby w stanie pogodzić jej z obowiązkami sekretarza generalnego.

Cytowana wcześniej osoba z otoczenia Kopacz nie wykluczyła natomiast, że premier może powierzyć funkcję sekretarza kobiecie. Niektórzy politycy PO wskazują, że może być to posłanka Agnieszka Pomaska. "Nie wykluczałbym tego" - powiedział PAP jeden z członków zarządu PO.

Zgodnie ze statutem PO, sekretarza generalnego wybiera - na wniosek przewodniczącego - Rada Krajowa partii. Sekretarz generalny koordynuje i nadzoruje działanie struktur terenowych, w szczególności regionów PO.

tk/PAP

fot. Youtube

Słowa kluczowe:

sekretarz

,

Platforma Obywatelska

,

wybory

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook