Jedynie prawda jest ciekawa


Kto zostanie Prezydentem Warszawy? Niespodziewany faworyt sondażu Wirtualnej Polski

11.07.2017

Nie Hanna Gronkiewicz-Waltz i nie Patryk Jaki. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ariadna dla Wirtualnej Polski, największym poparciem w przyszłorocznych wyborach na fotel ratusza stolicy mógłby się cieszyć… Ryszard Kalisz

Różnice między kandydatami są jednak minimalne, a aż 52% zapytanych nie było w stanie wskazać kandydata na którego oddali by swój głos. Ryszarda Kalisza poparłoby 10% ankietowanych, z kolei Hannę Gronkiewicz-Waltz 8%. Na przewodniczącego Komisji Reprywatyzacyjnej, mocno punktującego w ostatnim czasie HGW, Patryka Jakiego, oddałoby swój głos 7% ankietowanych. Z sondażu nie mogą być zadowoleni politycy bezpartyjni, związani z lokalnymi ugrupowaniami. Piotra Guziała poparłoby 5% ankietowanych (tyle samo, co Barbarę Nowacką), zaś Jana Śpiewaka zaledwie 1%. Sondaż wiele mówi także w kontekście ewentualnych prawyborów w dwóch największych partiach w Polsce. Dystans pomiędzy Hanną Gronkiewicz-Waltz, a Rafałem Trzaskowskim (3%), czy pomiędzy Patrykiem Jakim, a Jackiem Sasinem (2%) wydaje się dla tych polityków bardzo trudny do przeskoczenia.

Aż 61% ankietowanych uważa, że urzędująca Prezydent nie powinna kandydować w przyszłorocznych wyborach. Hanna Gronkiewicz-Waltz może mieć spory problem z poparciem wyborców swojej partii – zaledwie 53% z nich uważa, że powinna ona kandydować w wyborach o fotel Prezydenta stolicy. Urzędująca Prezydent zmaga się obecnie z aferą reprywatyzacyjną, która, niezależnie od ustaleń do jakich dojdzie specjalnie powołana komisja, bardzo mocno ciąży na jej wizerunku.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy ogłosiła pierwsze decyzje dotyczące nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu prawa użytkowania wieczystego.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania
wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8, a także uchyliła w całości decyzję m.st. Warszawy ws. nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego. - To Hanna Gronkiewicz-Waltz obroniła grunty na ul. Twardej przed zwrotem - mówił we wtorek poseł PO Marcin Kierwiński, komentując poniedziałkową decyzję komisji. Poseł PO był pytany we wtorek w TVP 1 o to, czy po wydaniu decyzji przez komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji będzie bronił prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Ja przede wszystkim nie bronię reprywatyzacji. Jako jeden z pierwszych posłów zwracałem uwagę na problem braku ustawy reprywatyzacyjnej i wiele robiłem, aby taka ustawa powstała, nie udało się niestety" - mówił Kierwiński.

Odnosząc się do postanowień komisji, poseł PO podkreślał, że "nikt nie zamierzał zwracać gruntów przy Twardej 8 i 10". "To Hanna Gronkiewicz-Waltz obroniła te grunty przed zwrotem" - zaznaczył. "To nie jest linia obrony, to jest fakt" - dodał.

Kierwiński przekonywał, że autentyczny spadkobierca gruntów przy ul. Twardej znalazł się dlatego, że miasto st. Warszawa było aktywne, szukało prawowitych spadkobierców i "nie chciało handlarzowi wydać tego gruntu".

wp.pl/PAP

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 7. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook