Jedynie prawda jest ciekawa


Kto zostanie Prezydentem Warszawy? Niespodziewany faworyt sondażu Wirtualnej Polski

11.07.2017

Nie Hanna Gronkiewicz-Waltz i nie Patryk Jaki. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ariadna dla Wirtualnej Polski, największym poparciem w przyszłorocznych wyborach na fotel ratusza stolicy mógłby się cieszyć… Ryszard Kalisz

Różnice między kandydatami są jednak minimalne, a aż 52% zapytanych nie było w stanie wskazać kandydata na którego oddali by swój głos. Ryszarda Kalisza poparłoby 10% ankietowanych, z kolei Hannę Gronkiewicz-Waltz 8%. Na przewodniczącego Komisji Reprywatyzacyjnej, mocno punktującego w ostatnim czasie HGW, Patryka Jakiego, oddałoby swój głos 7% ankietowanych. Z sondażu nie mogą być zadowoleni politycy bezpartyjni, związani z lokalnymi ugrupowaniami. Piotra Guziała poparłoby 5% ankietowanych (tyle samo, co Barbarę Nowacką), zaś Jana Śpiewaka zaledwie 1%. Sondaż wiele mówi także w kontekście ewentualnych prawyborów w dwóch największych partiach w Polsce. Dystans pomiędzy Hanną Gronkiewicz-Waltz, a Rafałem Trzaskowskim (3%), czy pomiędzy Patrykiem Jakim, a Jackiem Sasinem (2%) wydaje się dla tych polityków bardzo trudny do przeskoczenia.

Aż 61% ankietowanych uważa, że urzędująca Prezydent nie powinna kandydować w przyszłorocznych wyborach. Hanna Gronkiewicz-Waltz może mieć spory problem z poparciem wyborców swojej partii – zaledwie 53% z nich uważa, że powinna ona kandydować w wyborach o fotel Prezydenta stolicy. Urzędująca Prezydent zmaga się obecnie z aferą reprywatyzacyjną, która, niezależnie od ustaleń do jakich dojdzie specjalnie powołana komisja, bardzo mocno ciąży na jej wizerunku.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy ogłosiła pierwsze decyzje dotyczące nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu prawa użytkowania wieczystego.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania
wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8, a także uchyliła w całości decyzję m.st. Warszawy ws. nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego. - To Hanna Gronkiewicz-Waltz obroniła grunty na ul. Twardej przed zwrotem - mówił we wtorek poseł PO Marcin Kierwiński, komentując poniedziałkową decyzję komisji. Poseł PO był pytany we wtorek w TVP 1 o to, czy po wydaniu decyzji przez komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji będzie bronił prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Ja przede wszystkim nie bronię reprywatyzacji. Jako jeden z pierwszych posłów zwracałem uwagę na problem braku ustawy reprywatyzacyjnej i wiele robiłem, aby taka ustawa powstała, nie udało się niestety" - mówił Kierwiński.

Odnosząc się do postanowień komisji, poseł PO podkreślał, że "nikt nie zamierzał zwracać gruntów przy Twardej 8 i 10". "To Hanna Gronkiewicz-Waltz obroniła te grunty przed zwrotem" - zaznaczył. "To nie jest linia obrony, to jest fakt" - dodał.

Kierwiński przekonywał, że autentyczny spadkobierca gruntów przy ul. Twardej znalazł się dlatego, że miasto st. Warszawa było aktywne, szukało prawowitych spadkobierców i "nie chciało handlarzowi wydać tego gruntu".

wp.pl/PAP

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 5. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 6. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 7. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 8. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook