Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kto rozpoznał głos gen. Błasika?

12.10.2012

"Nasz Dziennik" dotarł do ustaleń Prokuratury Wojskowej w Warszawie poświęconych sprawie identyfikacji głosu z kokpitu. Według "ND" główną rolę w tej sprawie mieli odegrać płk. Wiesław Kędzierski oraz ppłk. Robert Benedict.

Jak czytamy w "ND", sprawa miała miejsce jeszcze w kwietniu 2010 roku. To wtedy zespół złożony z dwóch członków komisji Millera: ppłk. rez. Waldemara Targalskiego i ppłk. Sławomira Michalaka, oraz prokuratora wojskowego płk. Zbigniewa Rzepy, pracował nad odczytem nagrania. Według informacji gazety, główną rolę przy odczycie głosu gen. Błasika miał odegrać płk. Wiesław Kędzierski

Był on wysłany przez polskie władze jako tłumacz. Wcześniej ukończył Wojskową Akademię Lotniczą im. Gagarina w Moninie pod Moskwą. Według "ND" zna też wielu pracowników i współpracowników komisji MAK.

Z kolei Benedict to człowiek, który odgrywał rolę pośrednika pomiędzy komisją Millera, a wspomnianym Kędzierskim. To właśnie Benedict miał naciskać na umieszczenie w stenogramie słów z kokpitu i podpisanie ich nazwiskiem gen. Błasika. 

"ND" przypomina też incydenty z kariery obu żołnierzy. Te dotyczące Benedicta dotyczą lotów bojowych, kiedy to poprzez bardzo poważne naruszenie przepisów, naraził Siły Zbrojne na duże straty finansowe. Największa afera związana z Kędzierskim, dotyczą zaś eksplozji, która miała miejsce przy czynnościach obsługowych dotyczących montowania rakiet. W wyniku wybuchu kilku żołnierzy poniosło śmierć.

Niemal wszyscy uczestnicy wydarzeń z kwietnia 2010 r. odmawiają rozmowy o rozpoznawaniu głosów.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

ll, "ND"

[Gen. A. Błasik w F-16, Zdjęcie udostępnione przez E. Błasik]


Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook