Jedynie prawda jest ciekawa


Kto rozpoznał głos gen. Błasika?

12.10.2012

"Nasz Dziennik" dotarł do ustaleń Prokuratury Wojskowej w Warszawie poświęconych sprawie identyfikacji głosu z kokpitu. Według "ND" główną rolę w tej sprawie mieli odegrać płk. Wiesław Kędzierski oraz ppłk. Robert Benedict.

Jak czytamy w "ND", sprawa miała miejsce jeszcze w kwietniu 2010 roku. To wtedy zespół złożony z dwóch członków komisji Millera: ppłk. rez. Waldemara Targalskiego i ppłk. Sławomira Michalaka, oraz prokuratora wojskowego płk. Zbigniewa Rzepy, pracował nad odczytem nagrania. Według informacji gazety, główną rolę przy odczycie głosu gen. Błasika miał odegrać płk. Wiesław Kędzierski

Był on wysłany przez polskie władze jako tłumacz. Wcześniej ukończył Wojskową Akademię Lotniczą im. Gagarina w Moninie pod Moskwą. Według "ND" zna też wielu pracowników i współpracowników komisji MAK.

Z kolei Benedict to człowiek, który odgrywał rolę pośrednika pomiędzy komisją Millera, a wspomnianym Kędzierskim. To właśnie Benedict miał naciskać na umieszczenie w stenogramie słów z kokpitu i podpisanie ich nazwiskiem gen. Błasika. 

"ND" przypomina też incydenty z kariery obu żołnierzy. Te dotyczące Benedicta dotyczą lotów bojowych, kiedy to poprzez bardzo poważne naruszenie przepisów, naraził Siły Zbrojne na duże straty finansowe. Największa afera związana z Kędzierskim, dotyczą zaś eksplozji, która miała miejsce przy czynnościach obsługowych dotyczących montowania rakiet. W wyniku wybuchu kilku żołnierzy poniosło śmierć.

Niemal wszyscy uczestnicy wydarzeń z kwietnia 2010 r. odmawiają rozmowy o rozpoznawaniu głosów.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

ll, "ND"

[Gen. A. Błasik w F-16, Zdjęcie udostępnione przez E. Błasik]


Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook