Jedynie prawda jest ciekawa

Kto rozpoznał głos gen. Błasika?

12.10.2012

"Nasz Dziennik" dotarł do ustaleń Prokuratury Wojskowej w Warszawie poświęconych sprawie identyfikacji głosu z kokpitu. Według "ND" główną rolę w tej sprawie mieli odegrać płk. Wiesław Kędzierski oraz ppłk. Robert Benedict.

Jak czytamy w "ND", sprawa miała miejsce jeszcze w kwietniu 2010 roku. To wtedy zespół złożony z dwóch członków komisji Millera: ppłk. rez. Waldemara Targalskiego i ppłk. Sławomira Michalaka, oraz prokuratora wojskowego płk. Zbigniewa Rzepy, pracował nad odczytem nagrania. Według informacji gazety, główną rolę przy odczycie głosu gen. Błasika miał odegrać płk. Wiesław Kędzierski

Był on wysłany przez polskie władze jako tłumacz. Wcześniej ukończył Wojskową Akademię Lotniczą im. Gagarina w Moninie pod Moskwą. Według "ND" zna też wielu pracowników i współpracowników komisji MAK.

Z kolei Benedict to człowiek, który odgrywał rolę pośrednika pomiędzy komisją Millera, a wspomnianym Kędzierskim. To właśnie Benedict miał naciskać na umieszczenie w stenogramie słów z kokpitu i podpisanie ich nazwiskiem gen. Błasika. 

"ND" przypomina też incydenty z kariery obu żołnierzy. Te dotyczące Benedicta dotyczą lotów bojowych, kiedy to poprzez bardzo poważne naruszenie przepisów, naraził Siły Zbrojne na duże straty finansowe. Największa afera związana z Kędzierskim, dotyczą zaś eksplozji, która miała miejsce przy czynnościach obsługowych dotyczących montowania rakiet. W wyniku wybuchu kilku żołnierzy poniosło śmierć.

Niemal wszyscy uczestnicy wydarzeń z kwietnia 2010 r. odmawiają rozmowy o rozpoznawaniu głosów.

Więcej w "Naszym Dzienniku".

ll, "ND"

[Gen. A. Błasik w F-16, Zdjęcie udostępnione przez E. Błasik]


Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook