Jedynie prawda jest ciekawa

Kto leży w grobie prezydenta Kaczorowskiego?

27.09.2012

Zgodnie z zapowiedziami prokuratury wojskowej, w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych czterech ekshumacji. Śledczy podejrzewają, że doszło do dwóch następnych pomyłek w identyfikacji oraz pochówku ciał ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak donosi "Nasz Dziennik" jedna z pomyłek, ma dotyczyć Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Zgodnie z ustaleniami śledczych ciało Prezydenta Kaczorowskiego zostało zamienione z ciałem jednego z wojskowych, którzy zginęli w Smoleńsku. "Jako powody potencjalnej zamiany ciał śledczy wskazywali na błędy przy identyfikacji oraz pomyłki służb rosyjskich" - czytamy w "Naszym Dzienniku.

"ND" przypomina słowa prokuratora Ireneusza Szeląga, który na jednej z konferencji prasowych informował, że strona rosyjska przyznaje, że mogło dojść do zamiany ciał. "Z dokumentów rosyjskich wynika, że jeśli doszło do zamiany ciał, to mogło to nastąpić na skutek błędnego rozpoznania przez rodzinę, w jednym przypadku – przez przedstawiciela polskiej instytucji, w dwóch przypadkach – strona rosyjska uznaje, że jeżeli pomylono ciała, to błąd leży po stronie rosyjskiej. Polegał on na tym, że wpisano do dokumentacji nieodpowiednie numery zwłok" - mówił Szeląg.

Warto przypomnieć, że działania strony rosyjskiej oraz wszelkie jej błędy obciążają również stronę polską. Zgodnie z umową polsko-rosyjską z nocy z 10 a 11 kwietnia Polska miała zgodę Rosji na delegowanie przedstawiciela do każdej czynności Rosjan. Do dziś nikt nie wytłumaczył, dlaczego polskie władze nie korzystały z tych zapisów. Nie wiadomo również, dlaczego polscy politycy kłamliwie zapewniali opinię publiczną, że wszystkie procedury są rzetelne, a do pracy Rosjan nie ma zastrzeżeń.

TK
[Fot. Wikipedia.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook