Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Lemański uniknie kary

05.08.2014

Podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawicieli kurii warszawsko-praskiej i ks. Wojciecha Lemańskiego poinformowano, że rozpoczyna się „nowy początek” współpracy z duchownym.

„Konferencja dotyczyła kontrowersyjnych słów kapłana na Przystanku Woodstock, w których przekonywał na przykład, że obecne pokolenie biskupów „musi wymrzeć”. Ks. Wojciech Lemański opowiedział o swojej obecności na Woodstocku, przedstawił relację z pierwszej ręki” — tłumaczył Dzieduszycki.

Jak dodawał, ks. Lemański przedstawił też program na kierowanie centrum w Zagórzu, którym ma kierować.

„Ten program został przyjęty przez ks abp. Hosera – to nowy początek i happy end” — podkreślał rzecznik kurii.

Następnie głos zabrał ks. Lemański:

„Dwa zdania na temat mojej obecności na Woodstocku – złożyłem wikariuszowi, bp. Solarczykowi, obszerną relację – wydaje mi się, że można by to jednym zdaniem streścić: cieszę się, że tam byłem, myślę, że większość moich intencji i zamiarów dot. kontaktów z tymi ludźmi, którzy mnie tam zaprosili, udało się zrealizować. To moje pierwsze spotkanie z takim audytorium, być może padło jedno czy drugie słowo, które warto byłoby lepiej przemyśleć…” — bronił się kapłan.

I dodawał:

„Było moim zamiarem pojawić się tam jako katolicki kapłan, zaangażowany w życie Kościoła i dialog chrześcijańsko-żydowski. (…) Ponieważ ten przekaz stał się szybko przekazem, który trafił do szerokich kręgów społeczeństwa, to mogło się niektórym zdawać, że chcę powiedzieć coś innego niż mówiłem. Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty czy urażony, to przepraszam. Nie było moim zamiarem wyrządzić przykrość czy krzywdę” — mówił.

Ks. Lemański podkreślał również, że na Woodstocku pełnił również rolę kapłana - spowiadał młode osoby i mówił o Bogu. Przyznał też, że potrzebuje kilka miesięcy na przygotowania do objęcia stanowiska w Zagórzu:

„Przyjąłem tę nominację jako nowe powołanie i wyzwanie – to jest na pewno trudne wyzwanie, ponieważ nigdy w takim centrum nie przebywałem, ale na pewno jest to bardzo potrzebne. Będę się starał poznać specyfikę tych oddziałów, pacjentów i na tyle, na ile będę potrafił, służyć swoim słowem i posługą sakramentalną” — stwierdził.

Zaznaczył też, że kuria wyraziła zgodę na udział ks. Lemańskiego w dialogu chrześcijańsko-żydowskim.

„Wydaje mi się, że ks. abp zaakceptował moją działalność na tym polu. Prosił, bym częściej niż do tej pory informował ks. abpa o swoich poczynaniach na tym polu. Rozmawialiśmy też na temat parafii w Jasienicy – ksiądz arcybiskup wyraził zgodę na mój udział w liturgiach obrzędowych – to znaczy w takich sytuacjach jak śluby, pogrzeby czy 110-lecie straży pożarnej. Oczywiście za zgodą miejscowego proboszcza” — tłumaczył.

Rzecznik kurii spuentował spotkanie w następujący sposób:

„To jest dowód, że jesteśmy w żywym Kościele, a miłosierdzie jest tym, co króluje w Kościele. To nowy początek” — mówił Dzieduszycki.

Lemański tłumaczył też, że nie wycofuje się ze swoich słów na Woodstocku i że wspólnie z biskupem analizowali oryginał wypowiedzi.

lw, lz

[fot: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 2. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 3. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 4. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 5. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 6. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 7. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 8. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook