Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ks. Lemański uniknie kary

05.08.2014

Podczas wspólnej konferencji prasowej przedstawicieli kurii warszawsko-praskiej i ks. Wojciecha Lemańskiego poinformowano, że rozpoczyna się „nowy początek” współpracy z duchownym.

„Konferencja dotyczyła kontrowersyjnych słów kapłana na Przystanku Woodstock, w których przekonywał na przykład, że obecne pokolenie biskupów „musi wymrzeć”. Ks. Wojciech Lemański opowiedział o swojej obecności na Woodstocku, przedstawił relację z pierwszej ręki” — tłumaczył Dzieduszycki.

Jak dodawał, ks. Lemański przedstawił też program na kierowanie centrum w Zagórzu, którym ma kierować.

„Ten program został przyjęty przez ks abp. Hosera – to nowy początek i happy end” — podkreślał rzecznik kurii.

Następnie głos zabrał ks. Lemański:

„Dwa zdania na temat mojej obecności na Woodstocku – złożyłem wikariuszowi, bp. Solarczykowi, obszerną relację – wydaje mi się, że można by to jednym zdaniem streścić: cieszę się, że tam byłem, myślę, że większość moich intencji i zamiarów dot. kontaktów z tymi ludźmi, którzy mnie tam zaprosili, udało się zrealizować. To moje pierwsze spotkanie z takim audytorium, być może padło jedno czy drugie słowo, które warto byłoby lepiej przemyśleć…” — bronił się kapłan.

I dodawał:

„Było moim zamiarem pojawić się tam jako katolicki kapłan, zaangażowany w życie Kościoła i dialog chrześcijańsko-żydowski. (…) Ponieważ ten przekaz stał się szybko przekazem, który trafił do szerokich kręgów społeczeństwa, to mogło się niektórym zdawać, że chcę powiedzieć coś innego niż mówiłem. Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty czy urażony, to przepraszam. Nie było moim zamiarem wyrządzić przykrość czy krzywdę” — mówił.

Ks. Lemański podkreślał również, że na Woodstocku pełnił również rolę kapłana - spowiadał młode osoby i mówił o Bogu. Przyznał też, że potrzebuje kilka miesięcy na przygotowania do objęcia stanowiska w Zagórzu:

„Przyjąłem tę nominację jako nowe powołanie i wyzwanie – to jest na pewno trudne wyzwanie, ponieważ nigdy w takim centrum nie przebywałem, ale na pewno jest to bardzo potrzebne. Będę się starał poznać specyfikę tych oddziałów, pacjentów i na tyle, na ile będę potrafił, służyć swoim słowem i posługą sakramentalną” — stwierdził.

Zaznaczył też, że kuria wyraziła zgodę na udział ks. Lemańskiego w dialogu chrześcijańsko-żydowskim.

„Wydaje mi się, że ks. abp zaakceptował moją działalność na tym polu. Prosił, bym częściej niż do tej pory informował ks. abpa o swoich poczynaniach na tym polu. Rozmawialiśmy też na temat parafii w Jasienicy – ksiądz arcybiskup wyraził zgodę na mój udział w liturgiach obrzędowych – to znaczy w takich sytuacjach jak śluby, pogrzeby czy 110-lecie straży pożarnej. Oczywiście za zgodą miejscowego proboszcza” — tłumaczył.

Rzecznik kurii spuentował spotkanie w następujący sposób:

„To jest dowód, że jesteśmy w żywym Kościele, a miłosierdzie jest tym, co króluje w Kościele. To nowy początek” — mówił Dzieduszycki.

Lemański tłumaczył też, że nie wycofuje się ze swoich słów na Woodstocku i że wspólnie z biskupem analizowali oryginał wypowiedzi.

lw, lz

[fot: PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. mid-17529062 29.05.2017

  Prezydent o ważnej roli samorządów

  Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej.

 2. CHAD060217030t58aeb530m800xec9cb92e 29.05.2017

  Bochenek: Politycy PO przez lata kłamali

  To bardzo smutna sprawa, pokazuje, że politycy PO przez lata kłamali; pokazuje, że nie dopełniono podstawowych procedur - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował informację o tym, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znalazły się szczątki innych osób.

 3. wypadekoswiecim1270x714s5vs5vsss 29.05.2017

  RMF FM: Premier miała poważne obrażenia

  „Według ekspertów, do których dotarli dziennikarze radia, obrażenia premier należy zakwalifikować nawet jako zagrażające życiu”.

 4. BronislawKwiatkowskigraves52vss 29.05.2017

  PK potwierdza: W grobie były także inne szczątki

  W grobie gen. Bronisława Komorowskiego znaleziono w czasie ekshumacji szczątki innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

 5. CHAD160516503t573ddda4m800x074345a7 29.05.2017

  Mazurek: Państwo PO nie zdało egzaminu

  "Mam przekonanie graniczące z pewnością, że po dzisiejszych informacjach nikt nie zarzuci nam, że prokuratura działa pod dyktando PiS, bo to nieprawda" - powiedziała w Sejmie Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

 6. mid-17527010 29.05.2017

  HGW stanie przed Komisją Weryfikacyjną

  W poniedziałek popołudniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie.

 7. gromnato54vg5b65 29.05.2017

  Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

  "Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę”.

 8. warsaw-6984161270x714aav1av21asv1 29.05.2017

  Ruszają prace Komisji Weryfikacyjnej

  Pierwsze posiedzenie komisji będzie miało charakter organizacyjny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook