Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. bp Libera o duchowości ks. Jana Bosko

29.01.2017

W życiu każdego człowieka najważniejsza jest troska o duszę, o zbawienie - mówił bp Piotr Libera 29 stycznia w parafii św. Stanisława Kostki, prowadzonej przez księży salezjanów, we wspomnienie ich założyciela św. Jana Bosko. Podczas uroczystości modlono się za Rodzinę Salezjańską. Była ona transmitowana przez TVP Polonia.

Bp Piotr Libera w homilii przypomniał hasło, które w dniu swoich święceń kapłańskich wybrał św. Jan Bosko - wychowawca, ojciec i nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych: „Da mihi animas caetera tolle” - „Daj mi duszę, resztę zabierz”. 

Hierarcha zaznaczył, że w tym głęboko mistycznym zawołaniu kryje się istota i sens istnienia: najważniejsza w życiu człowieka jest troska o zbawienie, troska o własną duszę. Dawcą zbawienia jest Bóg i to On powinien zawsze być na pierwszym miejscu w życiu każdego człowieka. 

„`Daj mi duszę, resztę zabierz`” - ta prosta modlitwa stała się ideą przewodnią życia księdza Bosko. Jest to wielkie przypomnienie i wezwanie, aby każdy człowiek nieustannie zabiegał o tę `wielką nagrodę w niebie`, o której mówił Jezus na Górze Błogosławieństw – o zbawienie wieczne. Bo przecież tak naprawdę liczy się w życiu tylko zbawienie naszych dusz, Boże Królestwo, do którego ma nas przybliżać każdy dzień spędzony tutaj, na ziemi” – zaakcentował bp Libera. 

Uznał, że kolejne powinno być pytanie, jaka droga prowadzi do zbawienia. Bram zbawienia, które otworzył Jezus Chrystus poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie, nie pomoże przekroczyć ludzka mądrość, bogactwo czy szlachetne urodzenie. Wiedzie do nich życie według błogosławieństw.

Dodał, że duchowość ks. Bosko uczy przyjmowania w pokorze i pokoju serca tego, co przynosi codzienne życie: różnego rodzaju niewygód, trudności, problemów, a nawet cierpień, których niemal każdy doświadcza. Uczy trwania przy Bogu w każdej godzinie życia i w chwili śmierci. Przypomina, że w życiu każdego człowieka najważniejsza jest troska o duszę, o zbawienie. Drogą, która do niego prowadzi jest „świętość zbudowana na fundamencie Chrystusowych błogosławieństw”.

Ks. Wiesław Kania SDB, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Płocku podczas Mszy św. przypomniał wiernym jedno ze zdań wypowiedzianych przez św. Jana Bosko – założyciela Rodziny Salezjańskiej: „Pierwsza radość dziecka to świadomość bycia kochanym”. 

Zaznaczył, że z okazji jego wspomnienia w płockiej „Stanisławówce” trzeba „na nowo odkryć niezwykłość i wartość charyzmatu salezjańskiego”. Uczyniono to wokół Ołtarza Chrystusa, bo z tego miejsca „czerpana jest pasja, jaką niósł w swoim życiu ksiądz Bosko”. 

Animację liturgiczną Mszy św. przygotowała młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego „Petroklezja”, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz parafialny chór Diakonia Muzyczna Księdza Bosko.

Msza św. z płockiej „Stanisławówki” była transmitowana przez TVP Polonia. 

Jan Melchior Bosko, wł. Giovanni Melchiorre Bosco (ur. 16 sierpnia 1815 roku w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 roku w Turynie) - duchowny włoski, prezbiter, założyciel zgromadzenia salezjanów i salezjanek oraz Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, twórca Rodziny Salezjańskiej, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego. Nazywany jest „Ojcem i Nauczycielem Młodzieży”. Prowadził działalność apostolską wśród trudnej młodzieży i dzieci ulicy. Jest patronem młodzieży. Kościół obchodzi jego wspomnienie 31 stycznia.

wkt/KAI

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook