Jedynie prawda jest ciekawa


Krzyż Wolności i Solidarności dla senatora Biereckiego. „Wypełniliście słowo Solidarność treścią”

15.12.2017
senatorbierecki14122017
Krzyż Wolności i Solidarności dla senatora Biereckiego. „Wypełniliście słowo Solidarność treścią”

Senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Uroczystość odbyła się w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Jesteśmy w miejscu szczególnym, bo to w tej niezwykłej sali zmieniła się historia Polski. To tu powstało to, co daliśmy najpiękniejsze Polsce i Europie. Są tu ci, którzy pierwsi wypełnili słowo „Solidarność” treścią. To miejsce jest miejscem nadziei na lepszą i wolną Polskę. Ten czas, to miejsce, w roku 1970 i później, 13 grudnia 1981 roku. Wszyscy znamy te fotografie – kordon zomowców i lufy wymierzone w Was, w naszą Solidarność. Gdzie dziś są ci ludzie? Gdzie jest tamten system? Nie ma. Minęło 36 lat, ale dziś w pełni widać Państwo zwycięstwo. To Państwo własną ofiarą i własnym poświęceniem  nas do tego miejsca przyprowadzili i za to Państwu dziękujemy – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Prezes IPN-u skrytykował też w swoim przemówieniu haniebne porównania dzisiejszej rzeczywistości do stanu wojennego, których używa często opozycja parlamentarna. Zaapelował również o poszanowanie i pamięć o bohaterach "Solidarności".

senatorbierecki

Wśród odznaczonych przez prezesa IPN-u był senator Grzegorz Bierecki, który w działalność opozycyjną  zaangażował się jeszcze w czasie nauki w IV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Od 1981 roku, kiedy został wybrany przewodniczącym ogólnopolskiego komitetu założycielskiego Federacji Młodzieży Szkolnej, organizował niejawne struktury Solidarności Młodych. Tej działalności nie przerwał wybuch stanu wojennego, nie przerwało jej też trzymiesięczne aresztowanie w 1984 roku. Zwolniony na mocy amnestii angażował się w reaktywację lokalnego, działającego w podziemiu, Niezależnego Zrzeszenia Studentów. To tam brał udział w redagowaniu wydawnictw drugiego obiegu. W latach 1989-1991 pełnił funkcję szefa biura Krajowej Komisji NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II Rzeczypospolitej.

Odznaczenia odebrało 28 osób: Bakiera Aleksandra, Banit Jan, Bering Danuta, Bielawski Zbigniew, Bierecki Grzegorz, Czapiewski Leon, Ćwikła Bogdan, Dobrzyński Wojciech, Domaradzka Irena, Filipkowski Antoni, Hejcz Barbara, Klimiuk Andrzej, Kołakowski Andrzej, Kortoniuk Kazimierz, Mazur Krzysztof, Miatkowski Maciej, Opuchlik Ireneusz, Oświecimski Bogumił, Pączek Roman, Sadowska Danuta, Suzga Tadeusz, Trzaska Andrzej, Wereszczyński Witold, Wolarz Jan, Wołyniec Tadeusz Jan i pośmiertnie: Dąbrowski Zbigniew, Konopka Bolesław i Koziatek Jan.

 

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 8. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook