Jedynie prawda jest ciekawa

Krzysztof Olewnik współpracował z porywaczami?

18.11.2011

Wraca teza o samouprowadzeniu Krzysztofa Olewnika. Prokuratora ma dysponować dowodem potwierdzającym, że Krzysztof Olewnik współpracował z porywaczami przy wymuszaniu okupu. Ma nią być ekspertyza opinia fonoskopijna Instytutu Ekspertyz Sądowych, dotycząca jednej z nagranych rozmów telefonicznych ze stycznia 2002 roku. Według biegłych, słychać na niej, jak Krzysztof Olewnik instruuje porywaczy, co mają mówić podczas rozmowy z jego rodziną.

Ekspertyza była powodem wczorajszego przeszukania w domach Olewników, na które Włodzimierz Olewnik chce złożyć zażalenie. Według wiceszefa gdańskiej prokuratury, Zbigniewa Niemczyka, dokument ma zawierać potwierdzenie, iż część nośników, przekazanych przez członków rodziny pokrzywdzonego, nie zawiera oryginalnych zapisów, a jedynie kopie akustyczne, co uniemożliwia przeprowadzenia pełnego zakresu badań fonoskopijnych. Poza tym czas trwania części nagrań dokonanych przez rodzinę jest inny niż czas - zarejestrowanych w bilingach, połączeń telefonicznych.

W treści części nagrań zawarte są wypowiedzi zarówno ze strony rodziny K. Olewnika, jak i ze strony sprawców, co do wysokości kwoty okupu, które nie znajdują pokrycia w treści innych nagrań, co może wskazywać na to, że negocjacje w tym zakresie - o czym wiadomość nie została nigdy przekazana organom ścigania - były prowadzone przez rodzinę K. Olewnika również w inny sposób, a do postępowania nie przekazano do tej pory nośników z zapisami rozmów w tym zakresie - napisał w oświadczeniu Zbigniew Niemczyk.

Prokurator ujawnił, że – według biegłych – na jednym z nagrań rozmowy między rodziną Olewników a przedstawicielem porywaczy ze styczniu 2002 roku, a więc kilka miesięcy po porwaniu, w czasie gdy Krzysztof Olewnik miał być więziony na działce w okolicach Kałuszyna, słychać głos trzeciej osoby instruującej przedstawiciela porywaczy. Zdaniem autorów ekspertyzy jest nią Krzysztof Olewnik.

Na podstawie innych dowodów ustalono, że dowodowa rozmowa została przeprowadzona w godzinach przedpołudniowych w centrum Warszawy, na zewnątrz, a w trakcie utrwalonego zdarzenia w pobliżu przejeżdżały samochody - czytamy w oświadczeniu prokuratury.

Włodzimierz Olewnik uważa, że teza o samo uprowadzeniu jest absurdalna i wyssana z paca, a prokuratura nie miała czego szukać w jego domu. Według niego to "kolejna próba dyskredytowania" jego rodziny.

Zapewnił, że wszelkie oryginalne nośniki nagrań dźwiękowych dotyczące kontaktów członków jego rodziny z porywaczami Krzysztofa "były na bieżąco przekazywane organom ścigania".

Śledztwo prokuratorskie zatoczyło wielkie koło i po 10 latach wróciło do jednego z punktów wyjścia. "Samouprowadzenie" brzmi sensacyjnie, zwłaszcza po ujawnionych dzięki determinacji Olewników wielu skandalicznych zaniedbaniach prokuratury i zagadkowych samobójstwach porywaczy.

rch, PAP

[fot.arch]

Warto poczytać

 1. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 2. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 3. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook