Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Krzysztof Kwiatkowski usłyszy zarzuty!?

07.12.2015

Nowelizacja ustawy, którą zaplanował rząd Prawa i Sprawiedliwości zlikwiduje immunitet Krzysztofa Kwiatkowskiego. Szef NIK trafi przed sąd?!

Czarne chmury nad głową Krzysztofa Kwiatkowskiego. Jak czytamy w serwisie radia rmf fm, szef Najwyższej Izby Kontroli mimo swojego stanowiska może usłyszeć zarzuty - przypomnijmy, że kontrowersje wokół Kwiatkowskiego dotyczą konkursów w NIK i działalności Izby.

Kwiatkowski może usłyszeć zarzuty z powodu nowelizacji jednej z ustaw, co planuje Prawo i Sprawiedliwość. Chodzi o projekt dotyczący „Rzecznika Praw Obywatelskich oraz niektórych innych ustaw” został podpisany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, z Andrzejem Matusiewiczem na czele.

W uzasadnieniu opublikowanym przez rmf24.pl można przeczytać, że intencją posłów było wprowadzenie jednolitych przepisów dotyczących zatrzymania, aresztowania i pozbawienia immunitetu RPO, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, posłów i senatorów i właśnie prezesa NIK.

"Istnieje szereg różnych uregulowań kwestii uchylania immunitetu osobom nim objętym, wobec których złożono wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Tak duża liczba uregulowań prowadzi zdaniem wnioskodawców do nadmiernego wydłużenia postępowania i utrudnia pokrzywdzonym dochodzenia sprawiedliwości na drodze sądowej" - piszą posłowie.

Dzięki tym zmianom niektóre z immunitetów po prostu traciłyby swoją moc, a to duży cios dla Kwiatkowskiego, który do tej pory korzystał z nieprecyzyjnych przepisów.

Zarzuty wobec szefa NIK, o których mówiła prokuratura dotyczyć mają „nieprawidłowości związanych z konkursami na obejmowanie funkcji przez dyrektorów, wicedyrektorów delegatur NIK oraz wicedyrektora centrali NIK”.

Jak wyjaśnił prokurator, z ustaleń prokuratury wynika, że konkursy były przeprowadzane niezgodnie z zasadami. Swoją rolę w tym procederze miał także Jan Bury.

Zarzuty pod adresem szefa NIK związane są „z organizacją, a przede wszystkim udziałem i wpływem na przebieg tych konkursów”. We fragmentach nagranych rozmów są dowody, że „między osobami jest duża zażyłość i pokazują dokładnie, jak ten mechanizm (konkursowy) ma się odbywać. Prokurator dodał także, że prezes NIK unieważnił jeden z konkursów, kiedy jego kandydat źle wypadł.

"Kiedy pierwszy kandydat jest na tyle słabym kandydatem, że mając przekazane wcześniej pytania, nie potrafił zaprezentować się przed komisją, unieważnia się ten konkurs. Powołuje się nowy konkurs po to, żeby się lepiej przygotował, przekazuje mu się materiały i pytania, które zostaną zadane tak, żeby wypadł lepiej wśród innych kandydatów" - wyjaśnił prokurator i dodał, że materiały z podsłuchanych rozmów zostały przekazane do Sejmu wraz z wnioskami o uchylenie immunitetu.

lw, rmf24.pl, PAP, tvn24

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook