Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Krzysztof Kwiatkowski usłyszy zarzuty!?

07.12.2015

Nowelizacja ustawy, którą zaplanował rząd Prawa i Sprawiedliwości zlikwiduje immunitet Krzysztofa Kwiatkowskiego. Szef NIK trafi przed sąd?!

Czarne chmury nad głową Krzysztofa Kwiatkowskiego. Jak czytamy w serwisie radia rmf fm, szef Najwyższej Izby Kontroli mimo swojego stanowiska może usłyszeć zarzuty - przypomnijmy, że kontrowersje wokół Kwiatkowskiego dotyczą konkursów w NIK i działalności Izby.

Kwiatkowski może usłyszeć zarzuty z powodu nowelizacji jednej z ustaw, co planuje Prawo i Sprawiedliwość. Chodzi o projekt dotyczący „Rzecznika Praw Obywatelskich oraz niektórych innych ustaw” został podpisany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, z Andrzejem Matusiewiczem na czele.

W uzasadnieniu opublikowanym przez rmf24.pl można przeczytać, że intencją posłów było wprowadzenie jednolitych przepisów dotyczących zatrzymania, aresztowania i pozbawienia immunitetu RPO, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, posłów i senatorów i właśnie prezesa NIK.

"Istnieje szereg różnych uregulowań kwestii uchylania immunitetu osobom nim objętym, wobec których złożono wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Tak duża liczba uregulowań prowadzi zdaniem wnioskodawców do nadmiernego wydłużenia postępowania i utrudnia pokrzywdzonym dochodzenia sprawiedliwości na drodze sądowej" - piszą posłowie.

Dzięki tym zmianom niektóre z immunitetów po prostu traciłyby swoją moc, a to duży cios dla Kwiatkowskiego, który do tej pory korzystał z nieprecyzyjnych przepisów.

Zarzuty wobec szefa NIK, o których mówiła prokuratura dotyczyć mają „nieprawidłowości związanych z konkursami na obejmowanie funkcji przez dyrektorów, wicedyrektorów delegatur NIK oraz wicedyrektora centrali NIK”.

Jak wyjaśnił prokurator, z ustaleń prokuratury wynika, że konkursy były przeprowadzane niezgodnie z zasadami. Swoją rolę w tym procederze miał także Jan Bury.

Zarzuty pod adresem szefa NIK związane są „z organizacją, a przede wszystkim udziałem i wpływem na przebieg tych konkursów”. We fragmentach nagranych rozmów są dowody, że „między osobami jest duża zażyłość i pokazują dokładnie, jak ten mechanizm (konkursowy) ma się odbywać. Prokurator dodał także, że prezes NIK unieważnił jeden z konkursów, kiedy jego kandydat źle wypadł.

"Kiedy pierwszy kandydat jest na tyle słabym kandydatem, że mając przekazane wcześniej pytania, nie potrafił zaprezentować się przed komisją, unieważnia się ten konkurs. Powołuje się nowy konkurs po to, żeby się lepiej przygotował, przekazuje mu się materiały i pytania, które zostaną zadane tak, żeby wypadł lepiej wśród innych kandydatów" - wyjaśnił prokurator i dodał, że materiały z podsłuchanych rozmów zostały przekazane do Sejmu wraz z wnioskami o uchylenie immunitetu.

lw, rmf24.pl, PAP, tvn24

Warto poczytać

 1. kucha 23.01.2017

  Kuchciński: Zarzuty opozycji są bezpodstawne

  Marszałek Sejmu odniósł się do wniosku PO o jego odwołanie.

 2. mid-17123059 23.01.2017

  Uczestnik awantury spod Sejmu z zarzutami

  Do warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo dot. wydarzeń z 16 grudnia, wezwano w poniedziałek dwóch uczestników protestu.

 3. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 4. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 5. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 6. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 7. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook