Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

KRRiT przed Trybunał Stanu?

23.10.2012

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zdecydowała o wszczęciu postępowania, które może się skończyć postawieniem przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka i innych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - informuje portal tvp.info. Sprawa ma związek z nieprzyznaniem przez KRRiT Telewizji Trwam miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Na początku roku parlamentarzyści PiS złożyli w Sejmie wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT, którzy zdecydowali o nieprzyznaniu koncesji telewizji kierowanej przez o. Tadeusza Rydzyka. Uważają, że dopuścili się oni m.in. złamania Konstytucji, ustawy o radiofonii i konwencji międzynarodowych. Wniosek dotyczy Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego, czyli wszystkich członków KRRiT z wyjątkiem Stefana Pastuszki, który w głosowaniu w sprawie TV Trwam wstrzymał się od głosu.

Wniosek trafił do Sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która przez kilka miesięcy analizowała go pod kątem formalnym. We wrześniu Komisja podjęła uchwałę, w której stwierdziła, że jest on poprawny. Następnie zwróciła się do marszałek Ewy Kopacz z wnioskiem o wszczęcie postępowania.

Decyzję o wszczęciu postępowania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info szef Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Andrzej Halicki z PO. Osoby objęte wnioskiem mają teraz prawo na złożenie w ciągu 30 dni pisemnych wyjaśnień. Wtedy ruszy postępowanie mówi Halicki.

Zgodnie z prawem marszałek Ewa Kopacz nie mogła odmówić rozpoczęcia postępowania w sprawie wniosku. Jednak mogła przeciągać podjęcie decyzji. Ustawa o Trybunale Stanu nie nakłada na nią żadnych terminów. Ta decyzja nas cieszy - komentuje jeden z posłów PiS zaangażowanych w sprawę.

Co w praktyce oznacza taka decyzja? Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej będzie prowadzić postępowanie, korzystając z niemal takich samych uprawnień, jakie ma prokuratura. Świadkowie będą przesłuchiwani przez posłów pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Na świadków poza Janem Dworakiem i innym członkach KRRiT będą wzywane prawdopodobnie także inne osoby, mające udział w postępowaniu koncesyjnym.

O tym, czy członkowie KRRiT staną przed Trybunałem Stanu zdecyduje Sejm. Wcześniej komisja przedstawi posłom sprawozdanie ze swoich prac.

KRRiT odrzuciła wniosek o przyznanie koncesji TV Trwam, bo jej zdaniem sytuacja finansowa nadawcy telewizji fundacji Lux Veritatis nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Z tą opinią nie zgadzają się media kierowane przez o. Rydzyka, a także politycy PiS i Solidarnej Polski. Oburzenie na decyzję KRRiT doprowadziło w całej Polsce do marszów „w obronie TV Trwam”.

Więcej na tvp.info

Greg/tvp.info
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook