Jedynie prawda jest ciekawa


KRRiT przed Trybunał

20.01.2012

NIK powinna zbadać, według PiS, proces przyznawania koncesji przez KRRiT m.in. telewizji Trwam. Jak poinformował w piątek PAP rzecznik Izby Paweł Biedziak, NIK może to zrobić, ale na wniosek Sejmu lub jego organów.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński spotkał się w czwartek z prezesem NIK Jackiem Jezierskim. Rozmowa dotyczyła kontroli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w sprawie nieprzyznania TV Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.

- Prezes Jezierski wyjaśnił prezesowi Kaczyńskiemu, że proces koncesyjny Izba może badać tylko na wniosek Sejmu lub jego organów, czyli np. komisji sejmowych. Musimy działać na podstawie ustawy. Z własnej inicjatywy możemy kontrolować budżet, wydatki KRRiT, natomiast proces koncesyjny, owszem tak, ale tylko na wniosek Sejmu lub jego organów - relacjonował Biedziak. - Jeśli taki wniosek do nas wpłynie z Sejmu, oczywiście będziemy badać proces koncesyjny.

Biedziak poinformował też, że do NIK wpłynęło wiele skarg m.in. od posłów i podmiotów ubiegających się o koncesje na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej. "Nie możemy ani na podstawie tych skarg, ani pism kierowanych do nas przez posłów podjąć kontroli w odniesieniu do procesu koncesyjnego" – oświadczył szef NIK.

Klub PiS przygotował więc projekt uchwały Sejmu w sprawie zlecenia Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli w KRRiT dotyczącej udzielania koncesji na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej. Projekt został przekazany marszałek Sejmu Ewie Kopacz.

Posłowie PiS przygotowali też wnioski o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu.

PAP
Fot. sxc.hu
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook