Jedynie prawda jest ciekawa


KRRiT bez odpowiedzialności?

24.07.2013

Bezprawne działania KRRiT wobec TV Trwam, które były jawną dyskryminacją, mogą ujść członkom Rady na sucho. Sejmowa komisja chce zakończenia postępowania wobec części urzędników.

Umorzenie postępowania dot. postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarekomendowała sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

"Komisja większością głosów podjęła uchwałę rekomendującą umorzenie postępowania ws. czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - poinformował przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). Dodał, że wniosek mniejszości złożyła Krystyna Pawłowicz (PiS).

Według wiceprzewodniczącego komisji Arkadiusza Mularczyka (SP) za umorzeniem postępowania głosowali posłowie PO, PSL i SLD. PiS i SP były przeciwko. Mularczyk poinformował, że Solidarna Polska też rozważa złożenie wniosku mniejszości.

O postawienie przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wnioskowało PiS w związku z nieprzyznaniem fundacji Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie pierwszym.

Wniosek dotyczył przewodniczącego Krajowej Rady Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego; nie uwzględniał natomiast Stefana Pastuszki, który wstrzymał się od głosu, gdy KRRiT podejmowała decyzję w sprawie koncesji dla TV Trwam. Prace komisji, zamknięte dla mediów, miały charakter postępowania prokuratorskiego.

Jak wyjaśnił Halicki komisja badała, czy Krajowa Rada naruszyła artykuły konstytucyjne dotyczące stosowania zasad demokratycznego państwa prawa, naruszenia wolności słowa, niedyskryminowania podmiotów prawnych, w tym wypadku fundacji, a także niedyskryminowania społeczeństwa z tytułu poglądów politycznych.

"Delikt konstytucyjny nie miał miejsca, ponieważ dziś wiemy, że fundacja Lux Veritatis ma koncesję" - zaznaczył Halicki. Jego zdaniem przyznanie koncesji TV Trwam w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu stanowiło dla komisji "dodatkowy argument" za umorzeniem postępowania.

Według Halickiego "gdyby wcześniej dokumenty przygotowane były lepiej, gdyby przedstawiono gwarancje finansowe, gdyby podmiot starający się o koncesję wykazywał chęć współpracy z Krajową Radą, pewnie nie byłoby tego postępowania".

"Podmiot, który starał się o koncesję, po prostu nie dopełnił formalności. Dowód na to mamy również w postaci bardzo transparentnej, przygotowanej szczegółowo procedury (przez KRRiT - PAP), w której nie pojawił się żaden element nierówności czy dyskryminacji. Nie znaleźliśmy w tym postępowaniu najmniejszego dowodu na dyskryminację czy nierówność traktowania podmiotów" - tłumaczył przewodniczący komisji.

W opinii Mularczyka w komisji ws. postawienia członków KRRiT przed Trybunałem Stanu zadecydowała "czysta polityka" oraz "obrona interesów politycznych Platformy i jej nominantów, bo przecież pan Dworak, Luft i pozostali są nominantami prezydenta oraz klubu Platformy".

"W tej sprawie nie wygrało prawo i ocena łamania przez KRRiT zasady wolności słowa, niedyskryminacji mediów i podmiotów gospodarczych" - powiedział.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r.

Jak tłumaczyła KRRiT wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Jednak okazało się później, że inne podmioty, które uzyskały koncesję na muX-1 miały znacznie gorszą sytuację finansową. W niektórych przypadkach była ona tak zła, że Rada podejmowała decyzje o rozkładaniu opłat koncesyjnych na wiele rat. W opinii wielu komentatorów, oficjalne tłumaczenia Rady były więc nieprawdziwe.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Krajowej Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

TV Trwam wzięła udział także w drugim konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie kanału społeczno-religijnego. Krajowa Rada przyznała jej 5 lipca br. koncesję na nadawanie.

Zgodnie z ustawą o TS m.in. członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja przyjmuje sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

TK,PAP
[Fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 2. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 3. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 4. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 5. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 6. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 7. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook