Jedynie prawda jest ciekawa


KRRiT bez odpowiedzialności?

24.07.2013

Bezprawne działania KRRiT wobec TV Trwam, które były jawną dyskryminacją, mogą ujść członkom Rady na sucho. Sejmowa komisja chce zakończenia postępowania wobec części urzędników.

Umorzenie postępowania dot. postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarekomendowała sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

"Komisja większością głosów podjęła uchwałę rekomendującą umorzenie postępowania ws. czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - poinformował przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). Dodał, że wniosek mniejszości złożyła Krystyna Pawłowicz (PiS).

Według wiceprzewodniczącego komisji Arkadiusza Mularczyka (SP) za umorzeniem postępowania głosowali posłowie PO, PSL i SLD. PiS i SP były przeciwko. Mularczyk poinformował, że Solidarna Polska też rozważa złożenie wniosku mniejszości.

O postawienie przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wnioskowało PiS w związku z nieprzyznaniem fundacji Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie pierwszym.

Wniosek dotyczył przewodniczącego Krajowej Rady Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego; nie uwzględniał natomiast Stefana Pastuszki, który wstrzymał się od głosu, gdy KRRiT podejmowała decyzję w sprawie koncesji dla TV Trwam. Prace komisji, zamknięte dla mediów, miały charakter postępowania prokuratorskiego.

Jak wyjaśnił Halicki komisja badała, czy Krajowa Rada naruszyła artykuły konstytucyjne dotyczące stosowania zasad demokratycznego państwa prawa, naruszenia wolności słowa, niedyskryminowania podmiotów prawnych, w tym wypadku fundacji, a także niedyskryminowania społeczeństwa z tytułu poglądów politycznych.

"Delikt konstytucyjny nie miał miejsca, ponieważ dziś wiemy, że fundacja Lux Veritatis ma koncesję" - zaznaczył Halicki. Jego zdaniem przyznanie koncesji TV Trwam w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu stanowiło dla komisji "dodatkowy argument" za umorzeniem postępowania.

Według Halickiego "gdyby wcześniej dokumenty przygotowane były lepiej, gdyby przedstawiono gwarancje finansowe, gdyby podmiot starający się o koncesję wykazywał chęć współpracy z Krajową Radą, pewnie nie byłoby tego postępowania".

"Podmiot, który starał się o koncesję, po prostu nie dopełnił formalności. Dowód na to mamy również w postaci bardzo transparentnej, przygotowanej szczegółowo procedury (przez KRRiT - PAP), w której nie pojawił się żaden element nierówności czy dyskryminacji. Nie znaleźliśmy w tym postępowaniu najmniejszego dowodu na dyskryminację czy nierówność traktowania podmiotów" - tłumaczył przewodniczący komisji.

W opinii Mularczyka w komisji ws. postawienia członków KRRiT przed Trybunałem Stanu zadecydowała "czysta polityka" oraz "obrona interesów politycznych Platformy i jej nominantów, bo przecież pan Dworak, Luft i pozostali są nominantami prezydenta oraz klubu Platformy".

"W tej sprawie nie wygrało prawo i ocena łamania przez KRRiT zasady wolności słowa, niedyskryminacji mediów i podmiotów gospodarczych" - powiedział.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r.

Jak tłumaczyła KRRiT wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Jednak okazało się później, że inne podmioty, które uzyskały koncesję na muX-1 miały znacznie gorszą sytuację finansową. W niektórych przypadkach była ona tak zła, że Rada podejmowała decyzje o rozkładaniu opłat koncesyjnych na wiele rat. W opinii wielu komentatorów, oficjalne tłumaczenia Rady były więc nieprawdziwe.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Krajowej Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

TV Trwam wzięła udział także w drugim konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie kanału społeczno-religijnego. Krajowa Rada przyznała jej 5 lipca br. koncesję na nadawanie.

Zgodnie z ustawą o TS m.in. członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja przyjmuje sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

TK,PAP
[Fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook