Jedynie prawda jest ciekawa


KRRiT bez odpowiedzialności?

24.07.2013

Bezprawne działania KRRiT wobec TV Trwam, które były jawną dyskryminacją, mogą ujść członkom Rady na sucho. Sejmowa komisja chce zakończenia postępowania wobec części urzędników.

Umorzenie postępowania dot. postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarekomendowała sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

"Komisja większością głosów podjęła uchwałę rekomendującą umorzenie postępowania ws. czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - poinformował przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). Dodał, że wniosek mniejszości złożyła Krystyna Pawłowicz (PiS).

Według wiceprzewodniczącego komisji Arkadiusza Mularczyka (SP) za umorzeniem postępowania głosowali posłowie PO, PSL i SLD. PiS i SP były przeciwko. Mularczyk poinformował, że Solidarna Polska też rozważa złożenie wniosku mniejszości.

O postawienie przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wnioskowało PiS w związku z nieprzyznaniem fundacji Lux Veritatis - nadawcy TV Trwam - koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie pierwszym.

Wniosek dotyczył przewodniczącego Krajowej Rady Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego; nie uwzględniał natomiast Stefana Pastuszki, który wstrzymał się od głosu, gdy KRRiT podejmowała decyzję w sprawie koncesji dla TV Trwam. Prace komisji, zamknięte dla mediów, miały charakter postępowania prokuratorskiego.

Jak wyjaśnił Halicki komisja badała, czy Krajowa Rada naruszyła artykuły konstytucyjne dotyczące stosowania zasad demokratycznego państwa prawa, naruszenia wolności słowa, niedyskryminowania podmiotów prawnych, w tym wypadku fundacji, a także niedyskryminowania społeczeństwa z tytułu poglądów politycznych.

"Delikt konstytucyjny nie miał miejsca, ponieważ dziś wiemy, że fundacja Lux Veritatis ma koncesję" - zaznaczył Halicki. Jego zdaniem przyznanie koncesji TV Trwam w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu stanowiło dla komisji "dodatkowy argument" za umorzeniem postępowania.

Według Halickiego "gdyby wcześniej dokumenty przygotowane były lepiej, gdyby przedstawiono gwarancje finansowe, gdyby podmiot starający się o koncesję wykazywał chęć współpracy z Krajową Radą, pewnie nie byłoby tego postępowania".

"Podmiot, który starał się o koncesję, po prostu nie dopełnił formalności. Dowód na to mamy również w postaci bardzo transparentnej, przygotowanej szczegółowo procedury (przez KRRiT - PAP), w której nie pojawił się żaden element nierówności czy dyskryminacji. Nie znaleźliśmy w tym postępowaniu najmniejszego dowodu na dyskryminację czy nierówność traktowania podmiotów" - tłumaczył przewodniczący komisji.

W opinii Mularczyka w komisji ws. postawienia członków KRRiT przed Trybunałem Stanu zadecydowała "czysta polityka" oraz "obrona interesów politycznych Platformy i jej nominantów, bo przecież pan Dworak, Luft i pozostali są nominantami prezydenta oraz klubu Platformy".

"W tej sprawie nie wygrało prawo i ocena łamania przez KRRiT zasady wolności słowa, niedyskryminacji mediów i podmiotów gospodarczych" - powiedział.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r.

Jak tłumaczyła KRRiT wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia. Jednak okazało się później, że inne podmioty, które uzyskały koncesję na muX-1 miały znacznie gorszą sytuację finansową. W niektórych przypadkach była ona tak zła, że Rada podejmowała decyzje o rozkładaniu opłat koncesyjnych na wiele rat. W opinii wielu komentatorów, oficjalne tłumaczenia Rady były więc nieprawdziwe.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Krajowej Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

TV Trwam wzięła udział także w drugim konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie kanału społeczno-religijnego. Krajowa Rada przyznała jej 5 lipca br. koncesję na nadawanie.

Zgodnie z ustawą o TS m.in. członkowie KRRiT ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja przyjmuje sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

TK,PAP
[Fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook