Jedynie prawda jest ciekawa

Królikowski: Blamaż w wymiarze sprawiedliwości

24.03.2014

Potencjał został z systemowego punktu widzenia źle wykorzystany i doprowadził do strukturalnej zapaści systemu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych – mówi wiceminister sprawiedliwości Rafał Królokowski.

Wiceminister sprawiedliwości rozmawiał z „Dziennikiem Gazetą Prawną” o przepisach karnych oraz zmianie sposobu postępowania prokuratorów i sędziów. Jego zdaniem, zmarnowany potencjał dał tragiczny efekt:

„Skutki tego odczuwamy dolegliwie: zwiększająca się recydywa przy zmniejszającej się przestępczości, przeludnione zakłady karne, kolosalna kolejka osób oczekujących na odbycie kary pozbawienia wolności, czy też deprecjacja ceny, którą płaci się za przestępstwo” - mówi Królikowski.

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości w dość mocnych słowach ocenił stan polskiego prawa i systemu sprawiedliwości:

„Obecny stan oceniam jako zapaść i blamaż: 85 tys. więźniów, z czego 40 tys. odbywa karę pozbawienia wolności zarządzoną po jej uprzednim zawieszeniu, co powoduje, że pobyt w zakładzie karnym jest nieproporcjonalnie długi w stosunku do ciężaru czynu” - mówi wiceminister. I dodaje:

„Niemal w przypadku 70 tys. wyroków trzeba wykonać karę pozbawienia wolności, tyle że system nie jest w stanie przyjąć skazanych” - czytamy w DGP.

Dziennik Gazeta Prawna, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook