Jedynie prawda jest ciekawa


Kresowianie na Jasnej Górze

02.07.2012

Dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP oraz sympatycy ruchu kresowego przybyli w niedzielę na Jasną Górę z 18. pielgrzymką tego środowiska. Rozmawiali o problemach i postulatach Polaków mieszkających na tych terenach.

"Problemy jak były, tak są niezałatwione, szczególnie sprawa sytuacji Polaków na Wschodzie, kwestia szkolnictwa, nauki, już nie mówiąc o majątkach, o prawach Polaków, o pisowni - tu mówię o Litwie" - wymieniał cytowany przez biuro prasowe sanktuarium prezes Światowego Kongresu Kresowian Jan Skalski.

Podczas zorganizowanego w ramach zjazdu Forum Kresowego przedstawiciele Światowego Kongresu Kresowian i Kresowego Ruchu Patriotycznego mówili też o konieczności upamiętnienia miejsc kaźni Polaków na Kresach, a także dyskryminacji Polaków, zakłamywaniu historii oraz niszczeniu śladów polskiej obecności na Białorusi i Zachodniej Ukrainie. Część z nich za problem uważa ukrainizację Kościoła rzymskokatolickiego, pojmowanego dotąd jako jedna z ostoi polskości.

Jak ocenił proboszcz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie ks. Jan Nikiel, choć Polacy mają możliwość wyznawania swojej wiary w sposób wolny i nieskrępowany, to nie wszystkie oczekiwania Polaków są zaspokojone.

"Z jednej strony jest życzliwość w stosunku do kapłanów, jest wielka życzliwość do kościoła katolickiego, a z drugiej strony są też osoby, którym to się nie bardzo podoba" - zdiagnozował proboszcz lwowskiej katedry.

Proboszcz lwowskiej katedry odprawił mszę dla uczestników pielgrzymki. Kresowianie modlili się m.in. za ofiary czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w 1943 roku.

W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian, historyk, autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", mówił o zbrodniach popełnionych na Polakach przez Ukraińców.

"Naszym wspólnym zadaniem jest to, żeby upominać się o prawdę, o to, żeby Polski Sejm i Senat jednoznacznie potępił ludobójstwo" - zaapelował.

Jak podaje "Nasz Dziennik", kresowianie zaprotestowali również przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na multipleks.

Kresowianie protestują przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie MUX-1.

"Uważamy, że jest to celowa dyskryminacja przez KRRiT wielomilionowej rzeszy Polaków" - napisali w stosownej uchwale.

Ich zdaniem, polityka Krajowej Rady "przypomina okres PRL, gdzie jedynie słuszna władza chciała mieć do swojej dyspozycji środki masowego przekazu". Kresowiacy zaapelowali też do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wycofanie się z projektu zmian

Jak

[Fot. Jak - newsroom Radia Maryja i Telewizji Trwam]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook