Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kresowianie na Jasnej Górze

02.07.2012

Dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich II RP oraz sympatycy ruchu kresowego przybyli w niedzielę na Jasną Górę z 18. pielgrzymką tego środowiska. Rozmawiali o problemach i postulatach Polaków mieszkających na tych terenach.

"Problemy jak były, tak są niezałatwione, szczególnie sprawa sytuacji Polaków na Wschodzie, kwestia szkolnictwa, nauki, już nie mówiąc o majątkach, o prawach Polaków, o pisowni - tu mówię o Litwie" - wymieniał cytowany przez biuro prasowe sanktuarium prezes Światowego Kongresu Kresowian Jan Skalski.

Podczas zorganizowanego w ramach zjazdu Forum Kresowego przedstawiciele Światowego Kongresu Kresowian i Kresowego Ruchu Patriotycznego mówili też o konieczności upamiętnienia miejsc kaźni Polaków na Kresach, a także dyskryminacji Polaków, zakłamywaniu historii oraz niszczeniu śladów polskiej obecności na Białorusi i Zachodniej Ukrainie. Część z nich za problem uważa ukrainizację Kościoła rzymskokatolickiego, pojmowanego dotąd jako jedna z ostoi polskości.

Jak ocenił proboszcz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie ks. Jan Nikiel, choć Polacy mają możliwość wyznawania swojej wiary w sposób wolny i nieskrępowany, to nie wszystkie oczekiwania Polaków są zaspokojone.

"Z jednej strony jest życzliwość w stosunku do kapłanów, jest wielka życzliwość do kościoła katolickiego, a z drugiej strony są też osoby, którym to się nie bardzo podoba" - zdiagnozował proboszcz lwowskiej katedry.

Proboszcz lwowskiej katedry odprawił mszę dla uczestników pielgrzymki. Kresowianie modlili się m.in. za ofiary czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w 1943 roku.

W homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian, historyk, autor książki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", mówił o zbrodniach popełnionych na Polakach przez Ukraińców.

"Naszym wspólnym zadaniem jest to, żeby upominać się o prawdę, o to, żeby Polski Sejm i Senat jednoznacznie potępił ludobójstwo" - zaapelował.

Jak podaje "Nasz Dziennik", kresowianie zaprotestowali również przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji na multipleks.

Kresowianie protestują przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie MUX-1.

"Uważamy, że jest to celowa dyskryminacja przez KRRiT wielomilionowej rzeszy Polaków" - napisali w stosownej uchwale.

Ich zdaniem, polityka Krajowej Rady "przypomina okres PRL, gdzie jedynie słuszna władza chciała mieć do swojej dyspozycji środki masowego przekazu". Kresowiacy zaapelowali też do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wycofanie się z projektu zmian

Jak

[Fot. Jak - newsroom Radia Maryja i Telewizji Trwam]

Słowa kluczowe:

Polacy

,

Telewizja Trwam

,

kresy

Warto poczytać

 1. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 2. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 3. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 4. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 5. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 6. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

 7. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 8. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook