Jedynie prawda jest ciekawa


Krawiec namawia Sikorskiego, żeby kandydował na prezydenta. Nowe taśmy w TVP INFO

07.08.2017

Portal TVP INFO opublikował wczoraj kolejne taśmy z rozmów ówczesnego szefa Orlenu Dariusza Krawca z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. W słynnej już restauracji „Sowa i Przyjaciele” Krawiec sugerował Sikorskiemu Prezydenturę w 2020 roku.

Krawiec: Wiesz, ty musisz jeszcze k***a jakieś cele osiągnąć, a nie tam…
Sikorski: Ta, ta
Krawiec: zostać… Ashton...
Sikorski: Stary, dostanę kopa w d***ę i oskarżenia tych skur**synów.
Krawiec: Kiedy się kończy kadencja PE, za cztery lata? 2014-2018? No, akurat k***wa, zrobisz Ashton i wrócisz na prezydenta. 
Sikorski: A Donald?
Krawiec: Donaldowi się coś wymyśli (głośny śmiech)
Sikorski: Chcesz mnie zniszczyć

Dalej omawiają sprawy związane z Litwą. „Ja pogadam z tym Kluczykiem, żeby nawet jakiegoś tam bąka puścił bo to nie zaszkodzi”. Zainteresowanie rozmówców wzbudziła też najprawdopodobniej (niewyraźnie słychać) postać Konrada Niklewicza, byłego rzecznika polskiej prezydencji w Radzie UE, a obecnie dyrektora zarządzającego Instytutu Obywatelskiego – think thanku Platformy Obywatelskiej. „A tego Niklewicza to chyba by trzeba jakoś skasować” - mówi Sikorski. - Myślę że tak, bo jest mega wrogi – odpowiada Krawiec.

Z kolei dziś TVP INFO opublikowało kolejne taśmy w których politycy rozmawiają o rafinerii w Możejkach. - Dzisiaj taką notatkę czytałem, że to jest jedna wielka ściema na tej Litwie – mówi Krawiec. - Złodzieje, przecież to są oszuści – odpowiada Sikorski.

„Złodzieje, przecież to są oszuści”. „Wszystko jest przeciwko nam co tam robią”. Kolejne #nagranie @sikorskiradek-#Krawiec cz.1#wieszwiecej pic.twitter.com/K8KniRRNgL

W trzeciej części taśm politycy rozmawiają o sprzedaży rafinerii Orlen-Lietuva w Możejkach. Przez pierwszych kilka lat przynosiła ona straty, między innymi z powodu drakońskich opłat narzuconych przez litewskiego przewoźnika kolejowego, który następnie po odmowie ich zaakceptowania zdemontował tory prowadzące do rafinerii. 

Jak oznajmia Krawiec, kupcem na rafinerię jest... Trzecia postać w Rosji, Igor Sieczyn, dawny funkcjonariusz FSB. W 2014 roku "Parkiet" określił go jako "Naftowego pana życia i śmierci" z kolei Onet Biznes nazwał go "Najstraszniejszym człowiekiem świata".

Krawiec: Ruchów nie zacznę, dopóki mi się nie zgłosi… Kupiec jest jeden na Możejki. To jest Sieczyn, który jeszcze jak był wicepremierem Rosji, chciał te Możejki kupić, tylko wtedy się wydarzył Smoleńsk, na rok się zawiesiły rozmowy, po wznowieniu rozmów oni już kupili se rafinerię w Niemczech i we Włoszech i mieli w d***e Możejki. Teraz odkąd jest w Rosniefcie, a jest chyba półtora roku nie podniósł tematu. Więc tak jakby w ogóle nie byli zainteresowani. Ja się z nim umawiam na marzec w Moskwie, chciał żebym do Soczi przyjechał, ale nie chciało mi się tam za bardzo telepać. Mogę wybadać po raz kolejny, ale to jest takie trochę wiesz przychodzenie ku**a, pomóżcie mi. No bo co ja go będę pytał, czy on chce…
Sikorski: a jakbyś go wpuścił na mniejszościowego?
Krawiec: Oni zawsze mówili, że większościowy, tak? Wtedy odblokują rurę. Jeszcze za starych rozmów, bo teraz to wiesz, ja myślę że oni nie są zainteresowani niczym. Oni znowu w basenie Morza Bałtyckiego zwiększyli moce przerobowe jednej rafinerii o pięć milionów ton. Oni mają w d***e, oni zarżną Możejki.
Sikorski: Czyli genialna strategiczna decyzja Wielkiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Krawiec: No tak, ale on jak ja mu mówiłem, jak byłem już w Orlenie, a on jeszcze żył, jak mu mówiłem że to był błąd i w ogóle to się…
Sikorski: Ale trzy głosy w Radzie Europejskiej i widzimy jak Litwa k***a z nami na dobre i na złe. Są tacy głupi ludzie. A prawda jest taka, że my naszą dobrą gotówkę wysłaliśmy, którą oni trzymają jako zakładnika.

 „Kupiec jest jeden na #Możejki. To jest #Sieczyn”. Kolejne #nagranie @sikorskiradek-#Krawiec cz.3#wieszwiecej pic.twitter.com/CrwPXnBUVA

Pakiet kontrolny w rafinerii w Możejkach polski PKN Orlen zgodził się kupić 26 maja 2006 r. od rosyjskiego koncernu Jukos doprowadzonego do bankructwa przez władze Rosji. W listopadzie 2006 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie, a rząd litewski i polska spółka wyrazili zamiar zamknięcia transakcji. Ostatecznie PKN Orlen przejął rafinerię 14 grudnia 2006 r.

W lipcu 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu Przyjaźń. Później Rosjanie naprawili rurę na tyle, by wznowić nią dostawy ropy do rafinerii na Białorusi, ale do Możejek ropa nie dopłynęła. Według obserwatorów, "awaria" ropociągu była zemstą Rosji, niezadowolonej, że litewską rafinerię nabyła firma polska, a nie rosyjska.

Kolejnym ciosem był pożar w rafinerii jesienią 2006 r., który strawił kluczowe instalacje w Możejkach, na półtora roku ograniczając potencjał rafinerii.

PKN Orlen kupił od Jukosu, za 1,49 mld dolarów, 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie dzięki umowie z rządem Litwy nabył kolejne 30,66 proc. udziałów za ponad 852 mln dolarów.

Po sfinalizowaniu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, płocki koncern ma 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva. Według danych PKN Orlen na kupno Orlen Lietuva oraz na prowadzone tam od 2006 r. inwestycje płocki koncern wydał ok. 4 mld dol.

Wynik netto Orlen Lietuva za 2016 r. wyniósł 238 mln dol., a za pierwszy kwartał tego roku 43 mln dol. Orlen Lietuva jest największym podatnikiem na Litwie.

TVPINFO/KH/PAP

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook