Jedynie prawda jest ciekawa


Krasnodębski niechciany na UKSW

04.11.2011

Po dziesięciu latach współpracy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zakończył współpracę ze znanym socjologiem, prof. Zdzisławem Krasnodębskim. – Ta decyzja nie jest spowodowana żadnymi motywami politycznymi – zaznacza rzecznik UKSW, Marcin Kozłowski. Jednak sam zainteresowany twierdzi co innego.

Profesor Zdzisław Krasnodębski od dekady przyjeżdżał na wykłady na UKSW. Na zajęcia ze studentami Wydziału Socjologii przybywał do Warszawy raz w miesiącu. Jednak teraz władze UKSW podziękowały mu za współpracę. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Marcin Kozłowski, rzecznik Uniwersytetu, potwierdza, że dotychczasowa współpraca została zakończona.

Ta decyzja nie jest spowodowana żadnymi motywami politycznymi – zapewnia Kozłowski. Dodaje, że nie doszły do niego żadne głosy świadczące, że władze uczelni miały jakieś zastrzeżenia do aktywności pozanaukowej prof. Krasnodębskiego. Zaznacza, że nie ma żadnych wiadomości o tym, żeby ks. rektor podjął decyzję o zakazie zatrudniania socjologa w innych instytutach niż socjologiczny.

Okoliczności swojego zwolnienia inaczej przedstawia profesor Krasnodębski. W wywiadzie dla portalu Fronda.pl wyjaśnia, że „oficjalne powody zwolnienia są dydaktyczno-organizacyjne”. Zaznacza jednak, że zawsze powody oficjalne są inne niż rzeczywiste. Socjolog wskazuje na dziwne sygnały, jakie otrzymywał od władz instytutu oraz rektora uczelni. - Dyrektor Instytutu ksiądz Tadeusz Bąk stwierdził, że zaniedbuję studentów z powodu zaangażowania politycznego – tłumaczy Krasnodębski.

Z kolei rektor miał stwierdzić, że musi porozmawiać z profesorem, „z powodu jego jednostronnej publicystyki”. „Zdębiałem, bo w Niemczech byłoby to nie do pomyślenia, aby taka uwaga padła z ust rektora w stosunku do profesora. Do dalszej rozmowy nie doszło. Nie zamierzałem zresztą konsultować się w sprawie moich poglądów politycznych i społecznych z księdzem rektorem” – zaznacza w rozmowie z Frondą Krasnodębski. W związku z zakończeniem współpracy z Instytutem Socjologii profesor chciał podjąć rozmowy z Instytutem Politologii. Tam jednak miał się dowiedzieć, że rektor zabronił zatrudniać go gdziekolwiek. Słowa naukowca pokazują, że na UKSW jest na niego „zapis”.

- Jeśli słowa profesora Krasnodębskiego są prawdą, to ta sytuacja jest skandaliczna. Rolą rektora nie jest ocena publicystyki profesora, ale jego jako wykładowcy oraz jego dorobku akademickiego. Choć nie śledzę kariery profesora, wątpię, by odbiegał on od standardów UKSW. Nie chcę mi się jednak wierzyć, żeby rektor potwierdził doniesienia socjologa. Domyślam się więc, że będziemy mieli w tej sprawie słowo przeciwko słowu – komentuje w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Antoni Dudek.

Zdaniem naszego rozmówcy cała sytuacja jest przykra. - Wydaje mi się, że uczelniom powinno zależeć na tym, by mieć u siebie tak znanego naukowca, nawet jeśli jego poglądy budzą kontrowersje. Profesor Krasnodębski przecież nigdy nie przekraczał norm obowiązujących w świecie akademickim. UKSW zrobiło błąd – zaznacza prof. Dudek. Jego zdaniem, sprawa prof. Krasnodębskiego będzie miała dalsze konsekwencje. - Myślę, że również na uczelni wokół tej sprawy powstanie spór – tłumaczy.

Antoni Dudek zaznacza, że nie jest tajemnicą, że świat akademicki jest zdominowany przez ludzi o poglądach liberalno-lewicowych. - Ludzie o poglądach konserwatywnych są w mniejszości. To jest typowe dla świata akademickiego w wielu krajach. Profesor Krasnodębski jest więc w mniejszości. Wydawać by się mogło jednak, że UKSW, jako uczelnia katolicka, powinna być przystanią dla osób o takich poglądach – tłumaczy Dudek. Zaznacza, że okazuje się, że jednak nie jest. Dodaje, że sprawa budziła by takie same odczucia, gdyby dotyczyła zwykłej uczelni publicznej.

Profesor Krasnodębski w wywiadzie dla portalu Fronda.pl przyznaje, że na uczelni wiele zmieniło się wraz ze zmianami po katastrofie smoleńskiej. Wraz z przyjściem na uczelnie ks. prof. Henryka Skorowskiego jego stosunki z władzami się popsuły.

Jak wynika z ustaleń portalu Stefczyk.info nowe władze UKSW znajdują się pod silną presją Platformy Obywatelskiej oraz władz Warszawy. Niewykluczone, że to one stoją za zerwaniem współpracy ze znanym socjologiem. Jeśli byłoby to prawdą, rządzący kolejny raz dopuściliby się skandalicznego nadużycia władzy, niszcząc autonomię stołecznej uczelni.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook