Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków przygotowuje się do rocznicy ŚDM

24.07.2017

Około 10 tys. osób zarejestrowało do tej pory swój udział w obchodach pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej bp Damian Muskus.

W sobotę zaplanowano katechezę dla młodych, koncert w Tauron Arenie Kraków, a w niedzielę mszę św. w sanktuarium Jana Pawła II.

W obchodach mają uczestniczyć m.in. szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Biskup Damian Muskus, który był koordynatorem generalnym Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 mówił, że przed rokiem na ulicach Krakowa i innych polskich miast widać było już wolontariuszy w charakterystycznych niebieskich koszulkach oraz pierwszych pielgrzymów. - Dla Komitetu Organizacyjnego był to czas wytężonej pracy, zwłaszcza dla sekcji rejestracji i logistyki - przypomniał.

- Minął rok, ale to nie znaczy, że atmosfera tamtych dni poszła całkowicie w zapomnienie - podkreślił bp Muskus. - Być może nie widzimy jakichś spektakularnych działań. () Jednego jesteśmy pewni: Światowe Dni Młodzieży ciągle żyją we wspólnotach parafialnych - dodał, wyjaśniając, że w wielu parafiach wciąż funkcjonują komitety, które wówczas zajmowały się pielgrzymami, a teraz prowadzą działalność charytatywną lub kulturalną.

Zapał młodych ludzi, którzy twórczo angażują się w życie Kościoła oraz środowisk lokalnych zostanie nagrodzony - w trakcie koncertu w Tauron Arenie abp Jędraszewski po raz pierwszy wręczy ustanowioną z okazji rocznicy ŚDM nagrodę "Młodość - projekt życia". Trafi ona do siedmiu laureatów - zespołów i osób indywidualnych, które jak mówił bp Muskus "po ŚDM nie złożyły broni, ale nadal działają". Otrzymają oni statuetkę symbolizującą Iskrę Miłosierdzia wykonaną przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Kandydatów zgłoszonych do nagrody było 50, z czego dziesięć zgłoszeń nie spełniało wymogów regulaminu.

Bp Muskus mówił, że "owoce duszpasterskie ŚDM rodzą się w ludzkich sercach i sumieniach" i będą widoczne w przyszłości, gdy młodzi ludzie, zaczną dokonywać życiowych wyborów. - Jeśli ktoś liczył, że ŚDM przyniesie jakieś spektakularne owoce, że te dni przemienią naszą rzeczywistość, to był w błędzie. Takie uczucie jest nam znane także z pielgrzymek papieskich. Pamiętamy, jaki wspaniały klimat im towarzyszył. Wszyscy byli radośni, wydawało się, że obserwujemy masowe, spektakularne nawrócenia. Gdy papież odjeżdżał, wracaliśmy do codzienności, do swoich zajęć, do swoich małych i wielkich wojenek. Takie Dni nie mogły zadziałać, jak czarodziejska różdżka, ale z całą pewnością owoce duchowe będą się rodzić przez wiele, wiele lat - mówił bp Muskus.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podkreślił, że ŚDM przebiegły nie tylko "w znakomitej atmosferze, ale także bezpiecznie", dzięki zaangażowaniu rządu i współpracy z Komitetem Organizacyjnym oraz samorządami. - Administracja rządowa wzięła odpowiedzialność za bezpieczeństwo pielgrzymów i zabezpieczenie medyczne. () Jedną z kluczowych decyzji było przyjęcie przez parlament specustawy dotyczącej ŚDM - mówił Ćwik. Dodał, że na bezpieczeństwo pielgrzymów i zabezpieczenie medyczne przeznaczono prawie 80 mln zł, a zaangażowanych było ponad 11 tys. policjantów oraz 15 tys. strażaków z PSP i OSP.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że jak pokazały badania, pielgrzymi zostawili w Krakowie ponad 650 mln zł, a samo miasto było promowane w mediach na całym świecie - szacuje się, że ten ekwiwalent reklamowy wyniósł ponad 0,5 mld zł. - Kraków potwierdził swoją istotną rolę jako miasta turystyki religijnej - powiedział Kulig.

W programie sobotnich rocznicowych obchodów znalazła się m.in. katecheza, którą dla młodych wygłosi w parafii księży pijarów metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Chęć udziału w tym spotkaniu zgłosiło ok. 3 tys. W trakcie swoje świadectwa mają wygłosić m.in. raper Michał Bukowski "Pax" i siostra zamordowanej w Boliwii wolontariuszki Heleny Kmieć - Teresa.

Na koncercie "Młodość - projekt życia" w Tauron Arenie wystąpią m.in. Arkadio, Krzysztof Iwaneczko, Monika Kuszyńska, Anita Lipnicka, Marika, Natalia Niemen, NiemaGOtu, Trzecia Godzina Dnia oraz Chór i Orkiestra ŚDM pod dyrekcją Adama Sztaby. Koncertowi towarzyszyć będzie sprzedaż płyt-cegiełek Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - "Nieśmiertelni", z których dochód przeznaczony jest dla na wsparcie dzieci i młodzieży z syryjskiego Aleppo oraz nagranie do Biblii Audio.

W niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona zostanie uroczysta msza św. dziękczynna.

Organizatorem obchodów jest Archidiecezja Krakowska we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 5. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 6. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 7. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 8. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook