Jedynie prawda jest ciekawa


Kraków: Oskarżono byłego oficera UB

24.04.2012

Do krakowskiego sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi UB Janowi Ł. 82-letni mężczyzna odpowie za moralne i fizyczne znęcanie się nad osobami zatrzymanymi podczas śledztwa ws. kurii krakowskiej w 1952 r.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy.

Jan Ł. jest oskarżony o znęcanie się nad zatrzymanymi: Stefanią Sz. z domu R., Heleną O. z domu B. i Andrzejem K. Oficer śledczy UB – jak ustalili prokuratorzy – bił kobiety rękami po głowie, wszystkich zatrzymanych znieważał wulgarnymi słowami, prowadził wielogodzinne nocne przesłuchania w pozycji stojącej i groził im pozbawieniem życia.

Wszystko po to, by wymusić złożenie wyjaśnień dotyczących działalności ks.Józefa Lelity i osób, które korespondowały z Janem Szponderem. Szponder w czasie okupacji był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, po wojnie nie przerwał działalności konspiracyjnej, a w 1949 r. uciekł do Niemiec Zachodnich, gdzie nawiązał kontakt z emigracyjnym Stronnictwem Narodowym.

- Wszyscy pokrzywdzeni żyją. Wskazali z nazwiska, a potem rozpoznali Jana Ł. jako oficera śledczego, który znęcał się nad nimi – powiedział prokurator Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Jan Ł. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Grozi mu za nie kara od 6 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności. Jan Ł. obecnie pobiera emeryturę i dotychczas nie był karany. Na podstawie zeznań świadków, oględzin akt oraz uzyskanej dokumentacji ustalono, że był jednym z funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, który prowadził śledztwo w sprawie „Kurii krakowskiej”, w toku którego przesłuchiwał podejrzanych, a nad Stefanią Sz., Heleną O. i Andrzejem K. znęcał się podczas przesłuchań.

Większość funkcjonariuszy UB, którzy w śledztwie dotyczącym kurii krakowskiej podejmowali bezprawne działania już nie żyje.

Tzw. proces kurii krakowskiej był dla ówczesnych władz narzędziem w walce z Kościołem, chodziło o pokazanie społeczeństwu rzekomych nadużyć duchowieństwa i rzekomej współpracy z obcymi wywiadami. Proces toczył się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie od 21 do 27 stycznia 1953 r. Na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób - duchownych i świeckich, w tym ks. Józef Lelito. Oskarżono ich o szpiegostwo dla wywiadu amerykańskiego.

Ks. Józefa Lelitę, Edwarda Chachlicę i Michała Kowalika skazano na karę śmierci (wyroków nie wykonano), a ks. Franciszka Szymonka na dożywocie. Pozostali oskarżeni otrzymali niższe wyroki - od 6 do 15 lat więzienia. Prawie wszyscy skazani opuścili więzienia po amnestii w 1956 r. Ks. Modest Wit Brzycki wypuszczony jeszcze w 1954 r. na przepustkę zmarł z wycieńczenia śledztwem i warunkami, jakie panowały w więzieniu.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook