Jedynie prawda jest ciekawa

Kraków: Oskarżono byłego oficera UB

24.04.2012

Do krakowskiego sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi UB Janowi Ł. 82-letni mężczyzna odpowie za moralne i fizyczne znęcanie się nad osobami zatrzymanymi podczas śledztwa ws. kurii krakowskiej w 1952 r.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy.

Jan Ł. jest oskarżony o znęcanie się nad zatrzymanymi: Stefanią Sz. z domu R., Heleną O. z domu B. i Andrzejem K. Oficer śledczy UB – jak ustalili prokuratorzy – bił kobiety rękami po głowie, wszystkich zatrzymanych znieważał wulgarnymi słowami, prowadził wielogodzinne nocne przesłuchania w pozycji stojącej i groził im pozbawieniem życia.

Wszystko po to, by wymusić złożenie wyjaśnień dotyczących działalności ks.Józefa Lelity i osób, które korespondowały z Janem Szponderem. Szponder w czasie okupacji był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, po wojnie nie przerwał działalności konspiracyjnej, a w 1949 r. uciekł do Niemiec Zachodnich, gdzie nawiązał kontakt z emigracyjnym Stronnictwem Narodowym.

- Wszyscy pokrzywdzeni żyją. Wskazali z nazwiska, a potem rozpoznali Jana Ł. jako oficera śledczego, który znęcał się nad nimi – powiedział prokurator Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Jan Ł. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Grozi mu za nie kara od 6 miesięcy do 7,5 roku pozbawienia wolności. Jan Ł. obecnie pobiera emeryturę i dotychczas nie był karany. Na podstawie zeznań świadków, oględzin akt oraz uzyskanej dokumentacji ustalono, że był jednym z funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, który prowadził śledztwo w sprawie „Kurii krakowskiej”, w toku którego przesłuchiwał podejrzanych, a nad Stefanią Sz., Heleną O. i Andrzejem K. znęcał się podczas przesłuchań.

Większość funkcjonariuszy UB, którzy w śledztwie dotyczącym kurii krakowskiej podejmowali bezprawne działania już nie żyje.

Tzw. proces kurii krakowskiej był dla ówczesnych władz narzędziem w walce z Kościołem, chodziło o pokazanie społeczeństwu rzekomych nadużyć duchowieństwa i rzekomej współpracy z obcymi wywiadami. Proces toczył się przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie od 21 do 27 stycznia 1953 r. Na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób - duchownych i świeckich, w tym ks. Józef Lelito. Oskarżono ich o szpiegostwo dla wywiadu amerykańskiego.

Ks. Józefa Lelitę, Edwarda Chachlicę i Michała Kowalika skazano na karę śmierci (wyroków nie wykonano), a ks. Franciszka Szymonka na dożywocie. Pozostali oskarżeni otrzymali niższe wyroki - od 6 do 15 lat więzienia. Prawie wszyscy skazani opuścili więzienia po amnestii w 1956 r. Ks. Modest Wit Brzycki wypuszczony jeszcze w 1954 r. na przepustkę zmarł z wycieńczenia śledztwem i warunkami, jakie panowały w więzieniu.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook